Wspaniały rajdowy weekend

Wspaniały rajdowy weekend ŠKODY: dwa zwycięstwa 15 500 km od siebie!

ŠKODA potwierdza swoje rajdowe kompetencje w dwóch przeciwległych zakątkach świata: dzień po wygranej załogi Jan Kopecký/Pavel Dresler w Rajdzie Hustopeče, po drugiej stronie globu w australijskim Rajdzie Queensland po zwycięstwo sięgnął duet Gaurav Gill/Glenn Macneall. Obydwa zespoły korzystają z dominującej w tym sezonie na rajdowych trasach całego świata ŠKODY Fabia R5.

Dla fabrycznej załogi Jan Kopecký/Pavel Dresler to już trzecie zwycięstwo w trzech startach w Rajdowych Mistrzostwach Czech (MČR) w tym sezonie. Już kolejnego dnia po wygranej w Hustopečach czeska marka odniosła jeszcze większy sukces w Australii, gdzie dwie załogi jadące Fabią R5 finiszowały na dwóch pierwszych miejscach w drugiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku.

Pomimo ekstremalnie trudnych warunków, załogom Gaurav Gill/Glenn Macneall (Indie/Australia) oraz Fabian Kreim/Frank Christian (Niemcy/Niemcy) udało powtórzyć się wyczyn z otwierającego sezon Rajdu Whangarei w Nowej Zelandii, gdzie także zajęli dwie pierwsze lokaty.

„Jestem dumny z naszych wyników, osiągniętych w ten weekend. W Australii zwyciężyliśmy na błotnistych szutrach, ale okazaliśmy się też najlepsi na asfaltach w naszej ojczyźnie. To najlepszy dowód na to, że zarówno zespół ŠKODY, jak i nasze samochody, są najlepsze w każdych warunkach” – argumentuje Michal Hrabánek. Dyrektor ŠKODA Motorsport pochwalił skoncentrowaną jazdę kierowców zespołu ŠKODA MRF w Australii: „Nasz najmłodszy zawodnik Fabian Kreim notuje kolejne znaczące postępy w swojej jeździe i profesjonalnie trzymał nerwy na wodzy przez cały rajd, pomimo bardzo trudnych warunków na zalanych wodą drogach. Moje gratulacje także dla Gaurava Gilla, który w tym sezonie notuje stuprocentową skuteczność.”

Na rajdzie rozgrywanym w okolicy Sunshine Coast w stanie Queensland kierowcy musieli zmierzyć się z bardzo śliskimi drogami, obłoconymi po poprzedzających rajd wielkich ulewach. Warunki podczas rajdu jeszcze się pogarszały i doprowadziły do odwołania czterech niedzielnych etapów.

„Oni nazywają to Słonecznym Wybrzeżem? Deszcz i błoto uczyniły mój drugi start na szutrach wyjątkowo trudnym wyzwaniem, tym bardziej, że nigdy wcześniej nie miałem okazji zapoznać się z miejscowymi drogami. Na osiągnięte drugie miejsce nie mogę więc narzekać” – podsumowuje swój start niemiecki kierowca, Fabian Kreim. 23-latek profesjonalnie zajmuje się rajdami dopiero od 2013 roku, ale tu pokazał swoją wyższość nad wieloma dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami.

Drugi kierowca ŠKODY, Gaurav Gill, ze swoją Fabią R5 pozostał jednak w tym sezonie niezwyciężony. 34-latek objął prowadzenie na pierwszym odcinku specjalnym i od tego momentu budował już tylko swoją przewagę. Hinduski zawodnik może już mówić o absolutnej dominacji w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku ze ŠKODĄ. To była już piąta wygrana pod rząd czeskiej marki w tej największej serii rajdowej w tej części świata. Co ciekawe, w australijskim Rajdzie Queensland w przeszłości (w 2014 roku) wygrał także Jan Kopecký, teraz świętujący tryumfy w swoich rodzimych stronach.

Z tym wynikiem ŠKODA buduje swoje duże szanse do zdobycia kolejnego tytułu Rajdowego Mistrza Rosji i Pacyfiku. Prowadzący czeskie wozy rajdowe Gill i Kreim przez pierwsze dwie rundy zdążyli już zbudować przekonującą przewagę nad konkurentami, którą będą chcieli jeszcze powiększyć w pozostałych 2/3 sezonu.

„Moim celem pozostaje ponowne sięgnięcie po mistrzowski tytuł, tak jak zrobiłem to w roku 2013. Zwycięstwo w Australii było ważnym krokiem zbliżającym nas do jego realizacji. Było niezwykle ślisko, ale znaleźliśmy odpowiedni rytm z Fabią R5, która pozostała wyjątkowo szybka i bezawaryjna nawet w tych najtrudniejszych z warunków.”

Kolejna runda Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfikuje odbędzie się w dniach 6 i 7 sierpnia w Chinach. Zanim jednak się to stanie, ŠKODA da o sobie znać fanom rajdów także w innych częściach świata. Fabian Kreim już w piątek i sobotę będzie startował w Rajdzie Stemweder Berg w ramach Rajdowych Mistrzostw Niemiec, po czym w następnym tygodniu przystąpi do Rajdu Bohemia będącego częścią Rajdowych Mistrzostw Czech. Domowy rajd ŠKODY odbędzie się w dniach 2 i 3 lipca i pojawi się na nim także duet Jan Kopecký/Pavel Dresler, zapewniając widowiskową walkę w ramach wewnętrznej rywalizacji czeskiego zespołu.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy