SLAVIA KONTRA FESTKA SCALATORE: 120 LAT EWOLUCJI ROWEROWEJ

July 15, 2019
Pomimo 120-letniej przepaści między nimi, spotkają się na tegorocznym Tour de France. Zobacz, jak ewoluowały rowery przez ponad sto lat.

Vladimír Vidim, miłośnik kolarstwa z Pragi, zbudował prawdziwą replikę roweru SLAVIA, oryginalnie wyprodukowanego przez czeskich pionierów motoryzacji Laurina i Klementa, którzy założyli poprzednika ŠKODY AUTO w 1895 roku. Porównaliśmy SLAVIA z nowym modelem FESTKA SCALATORE, najnowszym modelem wykonane przez ambitnego producenta wysokiej klasy rowerów z siedzibą w Pradze. Za kilka dni współwłaściciel FESTKA, Michael Moureček i budowniczy repliki SLAVIA, Vladimír Vidim, wezmą udział w L’Étape du Tour. Jest to 135-kilometrowy alpejski odcinek Tour de France, który jest otwarty dla publiczności. Jak myślisz, jak duża będzie różnica między rowerem wyścigowym zaprojektowanym pod koniec XIX wieku a najnowszym zabójcą asfaltu?

Storyboard ŠKODA będzie podążał za repliką historycznego motocykla SLAVIA, gdy zmierzy się z L'Étape du Tour i opublikuje raport i wideo z wyścigu.

PIERWSZY RZUT OKA

Pomimo tego, że oba zostały zaprojektowane z myślą o prędkości, narodziny tych jednośladów dzieli ponad sto lat. Choć SLAVIA może należeć do muzeum rowerów, wciąż świeci witalnością i pewnością siebie. Na pierwszy rzut oka przyciągnęło nas antracytowe czarne wykończenie ramy, wyjątkowa geometria, wyjątkowa sztyca oraz opony w kolorze białym. Natomiast SCALATORE (Climber) jest uosobieniem świata rowerów szosowych 2019. Jego wygląd budzi wysokie aspiracje najlepszego kierowcy wyścigowego.

RAMA

Rama określa jednoślad i jest kluczowym czynnikiem w przenoszeniu mocy rowerzysty na koła. Rama SLAVIA została wykonana z tradycyjnych stalowych rur powszechnie znanych z dużej masy i elastyczności. Charakterystyka materiału użytego do budowy ramy, wraz z komponentami ze starego świata, nie okrada doskonałej konstrukcji czegokolwiek, ale zdecydowanie tłumaczy jej słabszą wydajność. Natomiast ultralekkie i bardzo sztywne rury z włókna węglowego sprawiają, że FESTKA SCALATORE jest pojazdem dwukołowym. Podczas gdy lekkość i sztywność zapewniają wysoką wydajność, materiał pochłania wibracje na drodze, zapewniając komfortową jazdę. Cała rama waży zaledwie 700 gramów.

SŁUPEK

W SLAVIA sztyca wykonana jest ze stalowej rury przyspawanej do odwróconego profilu L. FESTKA wykorzystuje włókno węglowe i chociaż wynik wygląda inaczej, zasada jest zaskakująco podobna. Od dziesięcioleci nie było wiele zmian w sposobie mocowania siodła.

KIEROWNICE

SCALATORE jest wyposażony w kierownicę z włókna węglowego, która pochłania wibracje i której kształt pozwala na różne chwyty. W zależności od tego, czy wspinasz się na wzgórze, czy pokonujesz stromy zjazd, masz doskonałą kontrolę. SLAVIA ma kierownicę o ciężarze poręczy, co pozwala tylko na jeden sztywny uchwyt, który wkrótce się kończy. Kierownica ma również tylko jedną możliwość chwytu, która pozostawia jeźdźca w pozycji do sprintu. Motocykl został pierwotnie zaprojektowany do ścigania się na torach, co tłumaczy brak hamulców.

PEDAŁY

Podczas gdy SLAVIA ma proste pedały platformowe odpowiednie do jazdy zwykłymi butami, FESTKA jest wyposażona w nowoczesne pedały zatrzaskowe, które poprawiają zarówno komfort kierowcy, jak i efektywność pedałowania.

ŁAŃCUCH

FESTKA jest napędzana wyjątkowo cienkim, sztywnym i lekkim łańcuchem, a dokładnie tym nie jest łańcuch SLAVIA podobny do łańcucha motocykla.

GEOMETRIA

SLAVIA ma wysoką ramę z dolnym wspornikiem stosunkowo wysoko nad ziemią, co zapewnia jednośladowi wyższy środek ciężkości. Gdy będziesz miał okazję nim pojeździć, docenisz jego łatwą obsługę. Jednak pozycja siedząca jest wygodna. Wynika to przede wszystkim z krótkiej rury górnej ramy i wyjątkowo niskiej kierownicy. Te cechy predestynują SLAVIA do krótkich i intensywnych przejażdżek po torze, a nie do wyścigów długodystansowych. Natomiast geometria FESTKA odpowiada aktualnym trendom w inżynierii rowerowej. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, oferując wygodną jazdę i doskonale dobrane prowadzenie.

PRZEKŁADNIE I HAMULCE

W SLAVIA jest tylko jeden stały bieg, z przełożeniem wybranym do wspinaczki i jazdy na płaskiej nawierzchni. Zgodnie z pierwotnymi planami replika SLAVIA nie ma hamulców. Zamiast tego polega on całkowicie na zmniejszeniu prędkości poprzez poślizg, tak jak to robili posłańcy rowerowi NYC z rowerami o stałym biegu w 2000 roku. W rezultacie wspinaczka i zjazdy na SLAVIA będą bardzo męczące i niebezpieczne. Z drugiej strony SCALATORE ma 22 biegi dzięki połączeniu dwóch tarcz i 11 kół zębatych. Grupa Campagnolo Super Record działa tak dokładnie jak szwajcarski zegarek i waży prawie nic. Przerzutki są wykonane z węgla, a wszystkie metalowe części są z tytanu.

KORBY

Klasyczny materiał stalowy zastosowany w L&K SLAVIA, w porównaniu do korb karbonowych z grupy Campagnolo Super Record w FESTKA SCALATORE, zdradza postępy osiągnięte w branży rowerowej. Biorąc to pod uwagę, jedną z pozytywnych cech, której nie można zaprzeczyć elementom z końca XIX wieku w SLAVIA, jest ich trwałość. Zostały stworzone dosłownie na sto lat.

PIASTY

Ciekawym elementem oryginalnej konstrukcji SLAVIA jest tak zwana smarowniczka, przez którą smar jest wypychany na oś bez konieczności demontażu stożków. Natomiast korpusy piast Campagnolo są wykonane z węgla i mają w środku łożyska ceramiczne.

KOŁA

Projektanci pracowali nad stworzeniem kół tak lekkich i wytrzymałych, jak to możliwe. W przeszłości większą sztywność uzyskiwano przy użyciu większej liczby szprych, ale kosztem zwiększonej masy. Nowoczesne szprychy węglowe pozostają ultralekkie, nawet w większych średnicach, zapewniając im doskonałą sztywność. Koła FESTKA mogą mieć mniej szprych niż w SLAVIA, co oznacza mniejszy ciężar, jednocześnie zapewniając wymaganą sztywność.

ODZNAKA

Główkę SLAVII zdobi oryginalna miedziana plakietka z logo producenta. FESTKA ma logo 24-karatowe inkrustowane lakierem.

OPONY

Koła SLAVIA są wyposażone w eleganckie opony z białą ścianą, które wyglądają, jakby pochodziły prosto ze starego filmu o Wielkim Gatsby. Ze względu na swoją szerokość generują duży opór toczenia i zużywają moc rowerzysty. Wąskie opony rurowe zastosowane w FESTCE zmniejszają opory toczenia i zwiększają bezpieczeństwo rowerzysty.

TYLNE KOŁO

Tylne koło SLAVIA jest przymocowane za pomocą śrub. W przypadku przebicia zdejmowanie tylnego koła i wymiana dętki nie mogą być wykonane bez odpowiednich narzędzi. FESTKA ma mechanizm szybkiego zwalniania, który umożliwia zmianę koła w ciągu kilku sekund.

TRZON

Podczas gdy wygodną pozycję siedzącą w FESTCE można osiągnąć, wybierając kierownicę o odpowiedniej długości i szerokości, kierownice SLAVIA są nieruchome. Brakuje trzonu, więc jeździec musi dostosować swoją pozycję do jednośladu, a nie na odwrót.

UBRANIE

Nowoczesne ubrania ściśle przylegają do ciała i są jak druga skóra. Podczas jazdy materiał lycra wchłania pot i szybko wysycha. Natomiast klasyczny bawełniany dżersej schnie powoli i staje się cięższy od potu. Zwłaszcza w deszczu bawełniane koszulki stają się nie do zniesienia i sprawiają, że jazda jest męcząca.


Ostatnie newsy