ŠKODA ODSŁANIA SIĘ NA ZUPEŁNIE NOWĄ OCTAVIĘ

October 17, 2019
Czwarta generacja najlepiej sprzedającego się modelu ŠKODA OCTAVIA ŠKODY wkrótce zaprezentuje się światu. Dwa szkice projektowe przedstawiają nowy wygląd, który jest bardziej emocjonalny niż kiedykolwiek wcześniej. Spójrz wstecz na zupełnie nowych poprzedników OCTAVII, na których będzie się opierał.

Czwarta nowoczesna generacja bestsellerowego modelu ŠKODY będzie nadal łączyć kompaktowe wymiary z dużą ilością przestrzeni wewnętrznej. Charakterystyczna część przednia nadaje kształt wyglądowi auta, natomiast w części tylnej dominują tylne światła z krystalicznymi elementami.

Pierwsze egzemplarze ŠKODY OCTAVIA ujrzały światło dzienne w styczniu 1959 roku. „Octavia”, oznaczająca ósmy w języku łacińskim, oznaczała nie tylko, że był to ósmy model marki od czasu drugiej wojny światowej, ale także symbolizował fakt, że była to ósma ŠKODA w linii ewolucyjnej z niezależnym zawieszeniem, które producent wprowadził w 1933 roku.

W pierwszej generacji pod maską SKODY OCTAVIA krył się solidny 1,1-litrowy cztero-fazowy silnik o mocy 29,4 kW i napędzający tylne koła za pomocą czterobiegowej skrzyni biegów. Miał maksymalną prędkość 110 km/h i zużywał 7,7 litra benzyny na 100 km. W górnej części zakresu OCTAVIA SUPER została wyposażona w większy 1,2-litrowy silnik o mocy 33 kW.

We wrześniu 1960 roku wprowadzono na rynek OCTAVIA COMBI, wersję kombi z dwuczęściową, poziomo dzieloną tylną klapą, która może pomieścić do 1050 litrów ze złożonymi oparciami tylnych siedzeń.

Ostatnia dwudrzwiowa OCTAVIA, szara SUPER, zjechała z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav 11 kwietnia 1964 r., otwierając drogę do nowej generacji tylnego silnika ŠKODA 1000/1100 MB z samonośnym nadwoziem. Ostatni model powstał w Kvasinach 21 grudnia 1971 r.

Współczesna OCTAVIA, z piątymi drzwiami, zadebiutowała w kwietniu 1996 r. i przyciągnęła uwagę takimi cechami, jak przestronny bagażnik o pojemności od 528 do 1338 litrów. Do tego dołączyła dwa lata później jeszcze bardziej przestronna, OCTAVIA COMBI, a następnie w 1999 roku mająca napęd na wszystkie koła.

Druga generacja współczesnej ŠKODY OCTAVIA, produkowanej w latach 2004–2013, wprowadziła zwiększoną wartość użytkową i mnóstwo innowacji, takich jak silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa i automatyczna dwusprzęgłowa skrzynia biegów DSG.

OCTAVIA trzeciej generacji, produkowana od listopada 2012 r. i całkowicie ulepszona w lutym 2017 r., jest jedną z głównych produktów obecnej gamy ŠKODA. Obecnie jest to samochód wybierany przez ponad 2,5 miliona klientów.


Ostatnie newsy