Rajd Wielkiej Brytanii: Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen z szansą na mistrzowski tytułu w kategorii WRC 2 Pro

October 3, 2019
Podczas rozpoczynającego się Rajdu Wielkiej Brytanii fińska załoga ŠKODY w składzie Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen ma szanse na zdobycie punktów gwarantujących zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kategorii WRC 2 Pro Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2019. Ich kolega z zespołu, Jan Kopecký, dla którego jest to debiut w Rajdzie Wielkiej Brytanii, będzie walczył przede wszystkim o cenne punkty dla zespołu ŠKODA Motorsport potrzebne do zwycięstwa w klasyfikacji producentów WRC 2 Pro. Czeskiego zawodnika będzie pilotował Jan Hloušek (CZE), który zastąpi w tej roli Pavla Dreslera.

Kalle Rovanperä i Jonn Halttunen, prowadzący ŠKODĘ FABIA R5 evo, w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Świata zwyciężyli czterokrotnie, dwa razy zajęli drugie miejsce, a także dwukrotnie znaleźli się na trzecim stopniu podium. Jeśli fińska załoga zwycięży w nadchodzącym rajdzie, to zapewni sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej oraz mistrzowskie tytuły w kategorii WRC 2 Pro.

- Nie koncentruję się tak bardzo na zdobywaniu punktów. Po rajdach w Niemczech i Turcji, gdzie zająłem trzecie lokaty, podczas Rajdu Wielkiej Brytanii zależy mi przede wszystkim na czystym przejeździe, który w zeszłym roku zapewnił mi zwycięstwo. Jestem pewien, że moja ŠKODA FABIA R5 evo spisze się bardzo dobrze, a ja zaprezentuję się z jak najlepszej strony na szutrowych, walijskich trasach - komentuje Kalle Rovanperä.

Dla Jana Kopeckiego nadchodzący Rajd Wielkiej Brytanii będzie szczególnym wydarzeniem z dwóch powodów. Kierowca będzie debiutował w brytyjskiej rundzie kategorii WRC, a jednocześnie będą to dla niego pierwsze zawody z nowym pilotem. Wieloletni partner Kopeckiego Pavel Dresler został bowiem zastąpiony przez Jana Hlouška.

- Chcę podziękować Pavlovi za jego ciężką pracę i zaangażowanie w ostatnich ośmiu latach. Nasza współpraca zaowocowała sukcesami, takimi jak zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Europy FIA 2013, Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku 2014 i wreszcie, w Mistrzostwach WRC 2 w 2018 roku. Cieszę się, że w Rajdzie Walii będę mógł wystartować wraz z doświadczonym Janem Hlouškiem, który w swojej karierze motorsportowej zapisał już na swoim koncie wiele sukcesów – podkreśla Jan Kopecký.

- Po zwycięstwach w rajdach w Niemczech, i zajęciu drugiego miejsca w Portugalii, we Włoszech i w Turcji, Jan Kopecký zebrał już cenne punkty dla zespołu ŠKODA Motorsport w mistrzostwach producentów kategorii WRC 2 Pro. Wierzymy w jego niezawodność i jesteśmy przekonani, że podczas Rajdu Walii Jan powtórzy dotychczasowe sukcesy – komentuje Michal Hrabánek, Szef ŠKODA Motorsport.

Rajd Wielkiej Brytanii startuje w czwartek 3 października o godzinie 19:08 etapem pokazowym o długości 3,58 km na słynnym torze wyścigowym Oulton Park. W piątek, 4 października, załogi zmierzą się z dziewięcioma odcinkami specjalnymi o łącznej długości 118,25 km. Najtrudniejszy i najdłuższy etap rajdu z próbami sportowymi o łącznej długości ponad 152,50 km czeka zespoły w sobotę, 5 października. W niedzielę, ostatniego dnia rajdu odbędzie się pięć kolejnych odcinków o długości 38,42 km. Po przejechaniu łącznie 312,75 km zwycięzca dotrze na podium w nadmorskiej wiosce Llandudno około godziny 13:33.

Ostatnie newsy