Podwójny jubileusz: ŠKODA wyprodukowała cztery miliony egzemplarzy modelu FABIA

Podwójny jubileusz: ŠKODA wyprodukowała cztery miliony egzemplarzy modelu FABIA

19. 6. 2017

Z linii produkcyjnej w Mladá Boleslav zjechała FABIA trzeciej generacji numer 500 000. Producent świętuje tym samym kolejny historyczny moment: produkcję czterech milionów egzemplarzy tego bestsellerowego modelu od momentu jego debiutu w 1999 roku. Jubileuszowy egzemplarz to FABIA COMBI w kolorze Moon White z silnikiem benzynowym 1.0 TSI i automatyczną przekładnią DSG.

Podwójny jubileusz

„Dzisiaj mamy podwójny powód do dumy. 500 000 sztuk trzeciej generacji modelu FABIA oraz 4 000 000 w jej całej historii są przekonującymi dowodami wysokich zdolności produkcyjnych ŠKODY”- mówi Michael Oeljeklaus, członek Zarządu ŠKODY ds. Produkcji i Logistyki. „Od 1999 roku ten model odgrywa kluczową rolę w naszej gamie, przekonując do siebie wielu Klientów z całego świata. Teraz rola FABII w naszej strategii dynamicznego rozwoju jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej”.

To tu się wszystko zaczęło: FABIA I (1999 – 2007)

Na chwilę przed nowym tysiącleciem, jesienią 1999 roku na targach motoryzacyjnych IAA we Frankfurcie swoją premierę świętował zupełnie nowy model czeskiej marki, ŠKODA FABIA. Bazował na platformie A0 Volkswagena, wyznaczając nowe standardy bezpieczeństwa i technologii układu napędowego. Tradycyjnie dla ŠKODY, FABIA punktowała ponadprzeciętnie pojemnym wnętrzem. Rok po premierze modelu, na targach samochodowych w Paryżu w roku 2000, czeska marka zaprezentowała wariant FABIA COMBI. W marcu 2003 roku dołączyła specjalna, sportowa odmiana FABIA RS. W sumie ŠKODA wyprodukowała 1 790 000 egzemplarzy pierwszej generacji tego modelu.

Nowa generacja: FABIA II (2007 – 2014)

Wiosną 2007 roku na scenę targów samochodowych w Genewie wjechał zupełnie nowy model: ŠKODA FABIA II. Producent rozwinął gamę silnikową, by wprowadzić do niej jeszcze oszczędniejsze jednostki i wzbogacił wyposażenie o nowe rozwiązania z dziedzin bezpieczeństwa i komfortu. W porównaniu do poprzednika, pojemność bagażnika wzrosła o niebywałe 235 litrów. W 2009 roku gamę wzbogaciła także występująca jako kombi FABIA SCOUT, wyróżniająca się bojowo wyglądającym nadwoziem o uterenowionym charakterze. Wraz z debiutem FABII MONTE CARLO w roku 2011, ŠKODA wstrzyknęła w swój popularny miejski model rajdowe DNA, wyposażając go w czarne obręcze kół, czarny dach, przyciemnione szyby oraz inne ekspresyjne elementy stylistyczne. Produkcja modelu FABIA drugiej generacji zakończyła się w lipcu 2014 roku na liczbie 1 710 000 egzemplarzy.

Trzecia odsłona sukcesu: FABIA III (2014 – )

W roku 2014 czeski producent otworzył kolejny rozdział w historii modelu FABIA, prezentując jego trzecią generację. Bieżąca FABIA prezentuje ostry, dynamiczny i przejmujący język stylistyczny. FABIA trzeciej generacji podniosła poprzeczkę w swoim segmencie na bezprecedensowy poziom. Warto przypomnieć, że w marcu tego roku ŠKODA powróciła z unowocześnionym modelem FABIA na targi samochodowe w Genewie, by zaprezentować jej nowy wariant napędowy z trzycylindrowym silnikiem 1.0 TSI, oferującym jeszcze lepsze osiągi przy obniżonym zużyciu paliwa. Występująca w dwóch wersjach (95 i 110 KM) jednostka zastąpiła czterocylindrowy motor o pojemności 1.2 litra.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy