Podwójne zwycięstwo w Rajdzie Hiszpanii: ŠKODA powtarza sukces sprzed roku

Podwójne zwycięstwo w Rajdzie Hiszpanii: ŠKODA powtarza sukces sprzed roku

17. 10. 2016

W niedzielę załoga ŠKODA Motorsport miała co świętować przy promieniach zachodzącego słońca nad Costa Daurada: zespół powtórzył swój sukces sprzed roku, gdy zajął dwa pierwsze miejsca w tym jednym z najtrudniejszych rajdów całego sezonu WRC 2. Z dramatycznego pojedynku rozgrywającego się na przestrzeni 321,08 km odcinków specjalnych tym razem zwycięsko wyszedł duet Jan Kopecký/Pavel Dresler, wyprzedzając o 15,3 sekundy drugą fabryczną załogę ŠKODY, Pontusa Tidemanda i Jonasa Anderssona. Tym samym mistrzowie Czech wzięli rewanż na szwedzkiej załodze, która wygrała tu z nimi rok temu.

Podwójne zwycięstwo w Rajdzie Hiszpanii

„To był idealny występ ze strony całego zespołu! Nieważne, czy nasze samochody jechały na asfalcie czy szutrze, na słońcu czy w deszczu, obydwie nasze załogi cały czas zachowywały koncentrację i nie podejmowały zbędnego ryzyka pomimo zaciekłej rywalizacji między sobą. Rajd Hiszpanii jest jednym z największych wyzwań w całym cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata, więc drugie podwójne zwycięstwo na tych trasach dowodzi niesamowitej jakości naszej rajdowej FABII R5” – podsumowuje Michal Hrabánek, Dyrektor ŠKODA Motorsport. Myślami jest on jednak już przy dwóch ostatnich rundach mistrzostw: „Musimy zrobić wszystko, by zachować szansę na zdobycie mistrzowskiego tytułu.”

Sytuacja na trasie zmieniała się jak w kalejdoskopie, dostarczając przez cztery dni dziesiątkom tysięcy fanów ustawionych wzdłuż tras malowniczej Costa Daurada wielkich emocji. Pierwszy prowadzenie w rajdzie objął Jan Kopecký, który wygrał czwartkowy odcinek, rozegrany na mokrych ulicach Barcelony.

Gdy deszcz dalej utrzymywał się w piątek, na błotnistych trasach na pozycję lidera wysunął się drugi z kierowców ŠKODY, Pontus Tidemand. Jego trzysekundowa przewaga nie wystarczyła jednak, by utrzymać się na czele na asfaltowych odcinkach w sobotę. Kopecký w ostatni dzień zmagań wjeżdżał z przewagą 14,3 sekundy nad szwedzkim konkurentem z zespołu i utrzymał ją już do mety, gdzie nie krył radości ze swojego zwycięstwa.

W ośmiu z ostatnich dziewięciu rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2 najszybsza była zawsze ŠKODA FABIA R5. Nowoczesna rajdówka z napędem na cztery koła wygrała w rękach Esapekki Lappiego w Finlandii i Niemczech; Teemu Suninen poprowadził ją do zwycięstwa w Meksyku, na Sardynii i w Polsce, podczas gdy Peruwiańczyk Nicolás Fuchs zdobył zwycięstwo dla ŠKODY w Rajdzie Argentyny. 

Szwedzki zawodnik Pontus Tidemand dołożył do tego jeszcze zwycięstwo w Portugalii, ale tym razem to nie za jego sprawą powiększył się dorobek wygranych FABII R5. Kierowca komentuje: „Stoczyliśmy ciężki bój z Janem. Próbowałem wszystkiego, ale pojechał on bardzo dobry rajd. Składam mu gratulacje i ostatecznie jestem zadowolony – osiągnęliśmy najlepszy możliwy wynik, plasując nasze dwie ŠKODY na dwóch pierwszych miejscach.”

Na dwie rundy przed końcem Rajdowych Mistrzostw Świata FIA WRC 2, które odbędą się w Wielkiej Brytanii i Australii, szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu zachowują jeszcze trzej kierowcy jadący ŠKODĄ. Startujący w zespole klienckim Teemu Suninen w Hiszpanii zajął piąte miejsce, dzięki czemu dalej utrzymuje drugą pozycję w klasyfikacji mistrzostw z dorobkiem 103 punktów.

Za nim znajdują się fabryczni kierowcy ŠKODY Esapekka Lappi (82 punkty) i Jan Kopecký (80 punktów). Obecnie mają mniej punktów, ale nie wykorzystali oni jeszcze swoich wszystkich szans na powiększenie dorobku punktowego – mogą go jeszcze powiększyć w dwóch okazjach, z których każda daje 25 punktów za zwycięstwo. Suninenowi pozostał jeszcze jeden punktowany start. Na rajdzie Wielkiej Brytanii (27-30 października) szykuje się więc wyjątkowo zaciekła rywalizacja pomiędzy trzema zawodnikami jadącymi czeskimi samochodami. Obecny lider mistrzostw Elfyn Evans w siedmiu liczonych do końcowego wyniku startach zdobył w sumie 120 punktów.

Rajd Hiszpanii – wyniki WRC 2:

1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA R5 3 godz. 22 min. 8.7 s
2. Tidemand/Andersson (S/S) ŠKODA FABIA R5 + 15.3 s
3. Turan/Zsiros (H/H) Peugeot 208 R5 + 14:54.1 min
4. van den Heuvel/Dockx (NL/NL) Mitsubishi Lancer Evo X + 25:02.6 min
5. Suninen/Markkula (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 + 29:09.0 min

Liczba rajdu: 18

Niespotykana demonstracja siły: ŠKODA FABIA R5 była najszybszym samochodem w WRC 2 na osiemnastu z dziewiętnastu odcinków specjalnych tegorocznego Rajdu Hiszpanii. Zmagania zdominował Jan Kopecký, który zanotował najszybsze czasy w dwunastu przypadkach. Na liczącym 38,95 km, najdłuższym odcinku rajdu, „Terra Alta 1”, swój wynik dzielił z Francuzem Julienem Maurinem, który jechał FABIĄ R5 dla zespołu klienckiego. Pozostali prowadzący ŠKODĘ FABIĘ R5, Pontus Tidemand i Teemu Suninen, wygrali odpowiednio pięć i jeden odcinek.