OD „KALKULATORA” DO SUPERKOMPUTERA

October 31, 2019
Pięćdziesiąt lat temu ŠKODA kupiła ten sam komputer, który pomógł Neilowi Armstrongowi wylądować na Księżycu. Według dzisiejszych standardów jego możliwości obliczeniowe można najprościej określić jako ryzykowne. Teraz w centrali firmy SKODA w Mladá Boleslav wprowadzany jest nowy superkomputer. Porównajmy te dwa komputery!

Dokładnie 50 lat minęło, odkąd ŠKODA - znana wówczas jako AZNP (Automobilové Závody, národní podnik) - zainstalowała swój pierwszy komputer mainframe w Mladá Boleslav. Ponieważ zamówienie na komputer zostało podpisane w sierpniu 1968 r., na kilka dni przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na ówczesną Czechosłowację, AZNP udało się kupić maszynę amerykańskiego pochodzenia tuż przed uratą takich możliwości. Gdyby opóźnili podpisanie umowy, pierwszym komputerem w Mladá Boleslav najprawdopodobniej byłby komputer radziecki.

Komputer amerykański to IBM 360 zakupiony przez czechosłowackiego producenta samochodów, tym samym był najnowocześniejszym modelem, który pomagał centrum kosmicznemu w Houston latem 1969 roku, kiedy Neil Armstrong wylądował na Księżycu jako pierwszy człowiek. Dla AZNP kupno pierwszego komputera mainframe było wielką sprawą.

AZNP kupił najmniejszą wersję - 30. Wersje te różniły się wydajnością i rozmiarem, przy czym 30 ważył prawie 800 kilogramów i zajmował tyle samo miejsca, co duża szafa. Jego szybkość 30 000 operacji na sekundę jest dziś komiczna, nawet najtańsze telefony, dostępne za kilka euro, zapewniają kilka razy większą wydajność w XXI wieku.

Rzeczywista zapłata za komputer była dziwną sprawą. Paradoksalnie, podczas gdy IBM miał jednego przedstawiciela handlowego w ówczesnej komunistycznej Czechosłowacji, który założył sklep w hotelu Alcron w Pradze, nie wolno mu było nikogo zatrudniać, a wszystkie zakupy i szkolenia odbywały się w najbliższym oddziale w Wiedniu. To tutaj dokonano samej sprzedaży.

To nie było łatwe. AZNP, współpracując z zagraniczną firmą handlową, najpierw wyeksportował kilka swoich 1000 MB samochodów do Austrii. Nie mogąc sprzedać tych pojazdów bezpośrednio klientom, otrzymał w zamian warzywa. Warzywa te zostały sprzedane od razu, nadal w Austrii, a wpływy - teraz w szylingach - zostały wykorzystane na sfinansowanie zakupu komputera. Głównym zadaniem komputera była masowa obróbka danych z wielu różnych obszarów, takich jak obliczenia optymalizacyjne, planowanie, kalkulacja kosztów i fakturowanie.

W dzisiejszych czasach, gdy komputery są postrzegane jako materiały eksploatacyjne, prawie wszyscy wierzą, że IBM 360/30 pozostawał w służbie u producenta samochodów przez dwadzieścia solidnych lat. Dwóch przeszkolonych techników opiekowało się komputerem i nie zgłaszało żadnych awarii elektronicznych w ciągu dwóch dekad. Wszystko, z czym musieli sobie poradzić, to problemy konsumenckie: łańcuchy drukarki musiały zostać zmienione, a głowice taśmy magnetycznej musiały zostać wyczyszczone. Jednak maszyna - ostatnio włączona na początku lat 90. - nie została zachowana. Zamiast tego sprzęt został zezłomowany.

NAJNOWSZE DODATKI DO RODZINY IT

W ciągu ostatnich 50 lat świat ewoluował w ogromnym tempie i trudno byłoby nam znaleźć obszar, w którym rozwój byłby bardziej niezwykły niż w dziedzinie technologii komputerowej. Nowe centrum danych, które właśnie zostało otwarte w Mladá Boleslav, jest tego dowodem. Jego sercem jest najmocniejszy superkomputer firmy w Czechach.

Jego moc obliczeniowa wynosi 2 petaFLOPS lub 2 tryliony operacji na sekundę. To prawie 67 miliardów razy więcej niż IBM 360 50 lat temu. Ta liczba jest tak duża, że dla większości ludzi jest to liczba, której mózg nie jest w stanie obliczyć. Przekładając go na odległość, gdyby oryginalny komputer mainframe IBM przesunął się o 12 milimetrów na sekundę, nowy superkomputer mógłby pokonać odległość od Ziemi do Księżyca i z powrotem w tym samym czasie!

Istnieją plany dalszego zwiększenia wydajności, z dwóch do piętnastu petaFLOPS. „Po co?”, możemy zapytać. Superkomputer będzie wykorzystywany głównie do rozwiązywania zadań związanych z aerodynamiką, bezpieczeństwem samochodu i rozwojem silnika.

Oczywiście większa moc obliczeniowa wymaga więcej miejsca. Podczas gdy komputer IBM miał rozmiar garderoby, nowy superkomputer zajmuje obszar 1700 m² i zajmuje powierzchnię mniej więcej taką samą jak lodowisko hokejowe. Nic więc dziwnego, że w sumie kable biegną na łącznej długości 210 km.

Jest oczywiste, że tak duży i wydajny komputer wymaga również dużego i wydajnego chłodzenia. Superkomputer jest chłodzony wodą, a jako część koncepcji „zielonych danych” podgrzewana woda, którą wytwarza ten proces, jest dalej wykorzystywana do ogrzewania budynków biurowych. Po prostu mądrze!


Ostatnie newsy