ZUPEŁNIE NOWA ŠKODA OCTAVIA

November 6, 2019
Ikona marki robi kolejne, wielkie postępy pod względem technologii i designu. Światowa premiera nowej OCTAVII odbędzie się 11 listopada 2019 w Pradze.

Nowa ŠKODA OCTAVIA RS iV: producent zaprasza na światową premierę ONLINE

ŠKODA OCTAVIA RS iV to pierwszy model w dynamicznej rodzinie RS z napędem hybrydowym typu plug-in. W związku z odwołaniem Salonu Samochodowego w Genewie ŠKODA zaprezentuje nową usportowioną wersję topowego modelu OCTAVIA podczas ekskluzywnej premiery online.

Prezentacja wideo z dyrektorem generalnym ŠKODA AUTO, Bernhardem Maierem, odbędzie się we wtorek, 3 marca o godz. 08:50.

OCTAVIA to ikona i najważniejszy model marki – dokładnie na 60. rocznicę rozpoczęcia produkcji tego bestsellera, ŠKODA wprowadza jej nową wersję. Czwarta generacja ŠKODY OCTAVIA jest dłuższa i szersza od poprzednika, a także posiada pojemniejszy bagażnik. Dzięki nowemu językowi stylistycznemu, OCTAVIA oferuje jeszcze więcej emocji. Oprócz tego jej całkowicie nowa koncepcja wnętrza łączy wyjątkową funkcjonalność z imponującą przestrzenią i wysokiej jakości materiałami oraz Przemyślanymi Rozwiązaniami. Nowa OCTAVIA oferuje też innowacje z zakresu łączności, niespotykane dotąd w segmencie samochodów kompaktowych. Wszystkie te cechy uzupełnia wyjątkowy stosunek ceny do jak zwykle wysokiej jakości ŠKODY.

Poznaj bliżej NOWĄ ŠKODĘ OCTAVIĘ

Zapisz się i otrzymaj informacje o modelu jako pierwszy!

Z ZEWNĄTRZ

Większe wymiary, więcej emocji

Odświeżony przód auta i ostro zarysowane reflektory zapewniają zupełnie nowe wrażenie wizualne. Dodatkowo większa długość i szerokość tego kompaktowego modelu podkreśla jego pewność siebie - przy 4689 mm długości ŠKODA OCTAVIA COMBI czwartej generacji jest o 22 mm dłuższa niż jej poprzednik. Szerokość auta wzrosła o 15 mm do 1829 mm (długość limuzyny wzrosła o 19 mm do 4689 mm, a szerokość o 15 mm do 1829 mm). Rozstaw osi nowej OCTAVII wynosi 2686 mm. Co więcej, przeprojektowane relingi dachowe wydłużają wizualnie sylwetkę pojazdu, a felgi aluminiowe o wymiarach do 19 cali nadają OCTAVII sportowego charakteru.

Nowa OCTAVIA należy do najbardziej aerodynamicznych aut na świecie

Nowa konstrukcja ŠKODY OCTAVIA zapewnia jej doskonałą aerodynamikę. Jako limuzyna auto ma współczynnik oporu powietrza (cd) od 0,24, a w wersji kombi od 0,26. Nowa OCTAVIA należy do jednych z najbardziej aerodynamicznych samochodów na świecie. Ulepszona aerodynamika zmniejsza również zużycie paliwa i emisję CO2.

Pierwsza OCTAVIA z pełnymi reflektorami LED Matrix

Węższe przednie reflektory i tylne światła wykorzystują nowoczesną technologię LED. W najwyższej wersji wyposażenia OCTAVIA posiada pełne reflektory LED Matrix. Ten innowacyjny system generuje światło składające się z kilku wiązek, które są indywidualnie kontrolowane. Dzięki temu rozwiązaniu światła drogowe mogą być włączone przez cały czas, a dzięki odpowiedniemu przysłanianiu nie oślepiają innych użytkowników drogi. Dzieje się tak, ponieważ kamera na przedniej szybie wykrywa inne pojazdy, a także ludzi. Oprócz tego OCTAVIA posiada oświetlenie Coming/Leaving Home i - po raz pierwszy w przypadku ŠKODY OCTAVIA – dynamiczne kierunkowskazy.

WEWNĄTRZ

Nowa koncepcja wnętrza i dużej przestrzeni

W nowej ŠKODZIE OCTAVIA ilość miejsca imponuje jeszcze bardziej. Pasażerowie z tyłu mają ponadprzecięną przestrzeń na kolana – teraz to aż 78 mm. Pojemność bagażnika, która jest największa w segmencie, wzrosła do 640 l w wersji kombi i do 600 l w limuzynie. Oprócz tego, projektanci całkowicie odnowili wnętrze OCTAVII - nowa kierownica ma teraz tylko dwa ramiona i chromowane wykończenie. Wielofunkcyjna kierownica dodatkowo może obsługiwać aż 14 różnych funkcji.

W nowej OCTAVII przeprojektowano również m.in. konsolę środkową czy listwy drzwi. Nowa deska rozdzielcza o modułowym, wielopoziomowym układzie przypomina teraz swoim kształtem kratkę ŠKODA – posiada dodatkowo kontrastowe, kolorowe wykończenie tuż poniżej dużego, wolnostojącego centralnego wyświetlacza wielofunkcyjnego. Wyjątkowo wygodne są także ergonomiczne fotele – oprócz podgrzewania mogą one być wyposażone w funkcję masażu i/lub wentylacji. Dostępne na życzenie fotele sportowe pokryte są wyjątkowo oddychającą tkaniną ThermoFlux. Inną opcją nowej OCTAVII jest trójstrefowa klimatyzacja Climatronic i system KESSY.

W momencie wprowadzenia na rynek nowa OCTAVIA będzie dostępna w wersjach Active, Ambition i Style. W 2020 roku gama zostanie uzupełniona o OCTAVIĘ SCOUT i sportową OCTAVIĘ RS.

TECHNOLOGIA

Nowość: wyświetlacz head-up i dwa 10-calowe ekrany

OCTAVIA to pierwszy model ŠKODY z wyświetlaczem typu head-up. Pokazuje on takie informacje jak prędkość lub dane z nawigacji bezpośrednio na przedniej szybie w zasięgu wzroku kierowcy. Systemy informacyjno-rozrywkowe nowej ŠKODY OCTAVIA opcjonalnie oferują usługę przesyłania sygnału radia i telewizji, a także całkowicie bezprzewodowe połączenie ze smartfonem za pomocą SmartLink+. Urządzenia multimedialne lub nośnik USB można również bezpośrednio połączyć z systemem audio za pośrednictwem dwóch portów USB-C z przodu z maksymalnie pięciu portów USB-C w całym samochodzie. Opcjonalnie dostępne jest również gniazdo 230 V z tyłu. Zoptymalizowane akustycznie wnętrze i nowy system dźwiękowy Canton zapewniają doskonały dźwięk podczas podróży.

ŠKODA ulepszyła także Wirtualny Kokpit w nowej OCTAVII. Najnowsza generacja cyfrowej i indywidualnie konfigurowalnej tablicy rozdzielczej jest wyposażona w 10-calowy ekran, który jest bardzo przyjazny dla użytkownika. Kierowca może wybrać jeden z czterech różnych układów wyświetlania - podstawowy, klasyczny, nawigacyjny i z systemami wspomagania kierowcy. Kierowca może także wyświetlać mapy nawigacji na Wirtualnym Kokpicie i na wyświetlaczu centralnym o wymiarach do 10 cali. Klimatyzację Climatronic może obsługiwać za pomocą zintegrowanego panelu na dole wyświetlacza systemu audio-nawigacyjnego. Za pomocą wygodnego suwaka dotykowego może także jednym palcem regulować głośność dźwięku, a mapę nawigacyjną powiększać lub pomniejszać dwoma palcami.

DSG z technologią shift-by-wire

Nowa OCTAVIA jest pierwszą w historii ŠKODĄ, która wykorzystuje technologię shift-by-wire do obsługi przekładni DSG. Oznacza to, że przełącznik biegów nie jest już mechanicznie połączony ze skrzynią biegów. Zamiast tego wszystko odbywa się elektronicznie. W miejscu znanej dźwigni DSG w konsoli środkowej, w nowej OCTAVII znajduje się moduł sterujący z możliwością wybierania trybów jazdy - R (wsteczny), N (neutralny) i D/S (jazda/sport) - a także P (tryb parkowania).

Premiera innowacyjnych systemów, takich jak Asystent Unikania Kolizji i Exit Warning.

Czwarta generacja OCTAVII wprowadza kilka nowych i innowacyjnych systemów wspomagających, z których część debiutuje właśnie w tym modelu.

Nowy Asystent Unikania Kolizji wspomaga kierowcę, aktywnie zwiększając kąt skrętu w przypadku zbliżającego się zderzenia z pieszym, rowerzystą lub innym pojazdem. System Exit Warning informuje kierowcę, czy inny pojazd lub rowerzysta zbliża się od tyłu podczas otwierania drzwi samochodu. Ponadto, za pomocą czujnika Hands-on samochód sprawdza, czy kierowca konsekwentnie trzyma ręce na kierownicy i czy ma kontrolę nad pojazdem. W przypadku wykrycia zagrożenia może zatrzymać samochód dzięki Emergency Assist.

PRZEMYŚLANE ROZWIĄZANIA

Pakiet wygodnego snu, przewód do napełniania AdBlue i USB-C na konsoli centralnej

Zgodnie z naczelną ideą ŠKODY, nowa OCTAVIA oferuje mnóstwo Przemyślanych Rozwiązań. Kilka typowych dla marki funkcjonalności ułatwia codzienną mobilność kierowcy i pasażerom. Pakiet Wygodnego snu - dostępny po raz pierwszy w OCTAVII – zapewnia większe zagłówki i przyjemny koc pasażerom z tyłu. W wersji kombi dostępny jest także ulepszony system siatek i automatycznie chowana roleta bagażnika. Wielofunkcyjna kieszeń do przechowywania drobiazgów zapewnia dodatkowe miejsce do przewożenia niewielkich przedmiotów.


Zabezpieczenia dla dzieci w tylnych drzwiach można obsługiwać elektronicznie, a pasażerowie z tyłu mogą korzystać z dwóch kieszeni na smartfony na oparciach przednich siedzeń. Oprócz tego, dwa gniazda USB-C są dostępne z przodu, a opcjonalnie mogą być dostępne także z tyłu. Kolejny opcjonalny port USB-C może znajdować się w panelu nad lusterkiem wstecznym. Typowym rozwiązaniem ŠKODY jest parasol umieszczony w drzwiach kierowcy – tutaj znaleźć można także szczotkę z Oryginalnych Akcesoriów ŠKODA. Co więcej, w OCTAVII znajduje się także lejek zintegrowany z pokrywą zbiornika od spryskiwacza, opcjonalny hak holowniczy chowany elektrycznie oraz wygodny przewód do napełniania AdBlue.

HISTORIA

W styczniu 2019 roku OCTAVIA obchodziła 60-lecie od momentu rozpoczęcia produkcji. Pierwsze egzemplarze tego legendarnego modelu zjechały z linii produkcyjnej w fabryce w Mladá Boleslav na początku 1959 roku. W połowie lat 90-tych pojawiły się pierwsze OCTAVIE współczesnej generacji z segmentu kompaktowego. Od momentu premiery czeski producent zbudował ponad 6,5 miliona tych modeli, a w ciągu ostatnich kilku lat OCTAVIA trzeciej generacji sprzedawała się na całym świecie w ilości ok. 400 000 sztuk rocznie - to ok. jednej trzeciej całkowitej sprzedaży ŠKODY!

Obecnie OCTAVIA jest najlepiej sprzedającym się modelem w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Finlandii, na Węgrzech, w Polsce, Serbii i na Białorusi. Wiodącą rolę w tym sukcesie odgrywa wariant kombi: prawie dwie trzecie wszystkich nabywców OCTAVII wybiera właśnie tę wersję. OCTAVIA to także najlepiej sprzedające się kombi w Europie i najpopularniejszy samochód importowy w Niemczech. To właśnie dlatego ŠKODA zdecydowała się wprowadzić na rynek najpierw OCTAVIĘ COMBI, a następnie wersję limuzyny.

---

Ostatnie newsy