KLEMENT: NASZA WIZJA PRZYSZŁOŚCI MIEJSKIEJ MOBILNOŚCI

March 5, 2019
Strategie stosowane do przemieszczania ludzi po szybko rozwijających się miastach stoją przed nowymi wyzwaniami. Jednym z rozwiązań jest mikro mobilność. Ponad połowa światowej populacji mieszka obecnie w miastach, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie. Stąd najnowszy projekt ŠKODY, KLEMENT, który łączy najnowocześniejsze technologie z aktualnymi trendami mobilności w mieście.

Wraz z KLEMENT, ŠKODA wraca do swoich korzeni, ponieważ w 1895 roku Václav Klement i Václav Laurin wprowadzili na rynek udany biznes produkujący rowery i motocykle.

„Naszym celem było stworzenie ekosystemu, który poradziłby sobie z transportem w miastach i poza nimi, aby uwolnić obszary miejskie od zanieczyszczeń, hałasu i ruchu” - mówi Aykut Günderen, szef modułów i platform w ŠKODA, wyjaśniając motywację koncepcji KLEMENT. https://youtu.be/3ZnFGabGoHY

Patrzymy na przyszłość, w której coraz więcej osób będzie migrować do miast, dlatego musimy zacząć myśleć dzisiaj o tym, jak będą wyglądać środowiska miejskie, jak ludzie będą się w nich poruszać i jakie rozwiązania ułatwią im życie. KLEMENT to wizja ŠKODY innowacyjnej koncepcji płynnego działania mikro mobilności zapewniającej zrównoważony rozwój.

Aykut Günderen rzuca więcej światła na tę kwestię. „W wielu miastach szybko rozwijają się koncepcje mikro mobilności, takie jak galaktyki pędzące naprzód w przestrzeni kosmicznej. I podobnie jak konstelacje, te pojedyncze pojęcia - choć indywidualne - stanowią część tego samego kosmosu mobilności, dlatego powinniśmy zobaczyć, jak tworzą się wzajemnie powiązane wzorce”. „Zmiany postępują błyskawicznie. Weźmy elektryczny system udostępniania skuterów - wprowadzony zaledwie rok temu - jest teraz dostępny w setkach miast. Nie wiemy na pewno, jak będzie wyglądać jego przyszłość. Wiemy, że jesteśmy gotowi na głębokie zmiany”- mówi Vítek Ježek, założyciel projektu wymiany rowerów Rekola w Pradze, zastanawiając się nad przyszłością mobilności.

KLEMENT łączy minimalistyczny design z maksymalną funkcjonalnością. Mimo że konwencjonalne elementy, takie jak łańcuch, korba i odsłonięte kable zostały zdjęte, KLEMENT nie został pozbawiony żadnej funkcjonalności, zgłaszając zasięg 62 kilometrów i prędkość maksymalną 45 km/h. Mocowany z tyłu silnik o mocy 4 kW ma charakter sprzyjający szybkiej jeździe bez uszczerbku dla maksymalnego bezpieczeństwa. Lekkie przechylenie pedału do przodu i do tyłu kontroluje przyspieszenie i hamowanie.

Günderen wyjaśnia, co czyni to rozwiązanie tak rewolucyjnym. „Przyspieszanie i zwalnianie sterowane przechyłem można również znaleźć w dziecięcych deskorolkach, których opanowanie jest bardzo łatwe i intuicyjne. Udoskonaliliśmy tę funkcję, przenosząc ją na dwukołowiec. „Podczas opracowywania tej koncepcji ŠKODA mogła skorzystać z ponad stuletniego doświadczenia w inżynierii samochodowej, wykorzystując w tym celu wypróbowane i przetestowane technologie motoryzacyjne. KLEMENT płynnie reaguje na sygnały odbierane od rowerzysty. W niebezpiecznych sytuacjach rowerzyści instynktownie pedałują, ponieważ to ciśnienie wsteczne aktywuje hamulce wyposażone w ABS. Ponadto zintegrowane oświetlenie LED gwarantuje bezpieczną jazdę przez noc.

KLEMENT to wizja ucieleśniająca sposób, w jaki ludzie będą sobie radzić w przyszłości. Integruje technologie pasujące do koncepcji Smart Cities - GPS, systemy wspomagające kierowcę, ładowanie indukcyjne smartfonów i geofencing - wykorzystanie GPS do śledzenia w obrębie wirtualnej granicy geograficznej, dzięki czemu KLEMENT ostrzega jeźdźców, gdy wjeżdżają lub wyjeżdżają poza płaszczyznę jazdy. Oprócz tych najnowocześniejszych technologii KLEMENT może poszczycić się kluczową współczesną wartością - trwałością, czego przykładem jest hamowanie regeneracyjne - KLEMENT odzyskuje energię wytworzoną przez hamowanie i oszczędza ją do wykorzystania później.

Inteligentne miasta integrują najnowsze technologie, aby ułatwić poruszanie się wszystkim, zarówno mieszkańcom, pracownikom, jak i pracodawcom. Koncentrując się na e-mobilności jako centralnej punkcie inteligentnych miast, wizja KLEMENT została opracowana jako zrównoważony i sprytny sposób poruszania się po miastach przyszłości.

Ostatnie newsy