oświetlenie MATRIX LED ŠKODY

Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic

Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic

12. 7. 2019

Co dokładnie kryje się pod nazwą oświetlenie Matrix LED, które zastosowano w najnowszym odświeżonym modelu ŠKODY SUPERB? Jakie są zalety tej technologii i dlaczego zapewnia jeszcze większy poziom bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu? ŠKODA przedstawia innowacyjny system oświetlenia matrycowego.

Najnowsza wersja ŠKODY SUPERB wyposażona jest w adaptacyjne oświetlenie Matrix LED. Jego zaletą jest szeroki i intensywny snop światła zwiększający bezpieczeństwo podczas nocnych podróży oraz wielosegmentowa budowa reflektorów. ŠKODA zadbała przy tym o komfort wszystkich użytkowników dróg. Komputer pokładowy wykrywa pojazdy znajdujące się z przodu lub nadjeżdżające z naprzeciwka i wyłącza poszczególne moduły automatycznie regulując wiązkę światła, która może oślepiać innych kierowców. System pozostawia jednak przed pojazdem oświetloną i dobrze widoczną trasę. Adaptacyjne oświetlenie może działać także podczas zbliżania się do skrzyżowania czy pokonywania zakrętu doświetlając przestrzeń przed i obok pojazdu. Specjalne oprogramowanie może wykrywać wiele obiektów jednocześnie i reagować na nie w czasie rzeczywistym.

Oświetlenie kontrolowane przez kamerę oraz GPS

Głównym sercem reflektora jest dwufunkcyjny moduł LED będący źródłem świateł mijania i drogowych. Obok modułu znajdują się trzy reflektory, które stanowią część świateł drogowych i zwiększają ich moc. Reflektory mogą też pełnić rolę świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów. Te trzy funkcje opierają się na precyzyjnej technologii światłowodowej i nadają samochodowi charakterystyczny wygląd w dzień i w nocy. Reflektor obejmuje także podświetlane, przypominające igły, struktury LED będące częścią nowej funkcji Coming/Leaving Home, które tworzą efekt animacji podczas zamykania i otwierania pojazdu.

Do poprawnego działania technologii matrycowej niezbędne jest połączenie z kamerą umieszczoną za przednią szybą. Sygnały z urządzenia są następnie przetwarzane przez jednostki sterujące, które wysyłają polecenia do reflektora zgodnie z algorytmem. Oprócz przedniej kamery system reaguje również na informacje z danych mapy nawigacyjnej. Oznacza to na przykład, że pełna wiązka światła dostępna jest tylko poza terenem zabudowanym.

Najnowsze technologie dla pełni bezpieczeństwa

Opracowanie reflektorów było wspólnym wysiłkiem 20-osobowego zespołu, który składał się z ekspertów ds. projektowania, optyki, rozwoju, elektroniki i testów.

- Prace nad technologią trwały około czterech lat, przy czym zdecydowana większość czasu pochłonęło wymyślenie i zatwierdzenie samej koncepcji. Technologia Matrix jest jednym z najnowszych trendów w oświetleniu samochodowym i oferuje wiele korzyści dla kierowców podnosząc poziom bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia o każdej porze – komentuje Vratislav Kratochvíl, koordynator oświetlenia przedniego w dziale Rozwoju Technicznego ŠKODA.

Prace nad rozwojem oświetlenia matrycowego nie ustają. ŠKODA chcąc zapewnić klientom najnowszą dostępną technologię, a tym samym zagwarantować maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas nocnej jazdy, planuje wykorzystanie tych rozwiązań w innych projektach. Odświeżony SUPERB wyposażony w oświetlenie MATRIX LED niebawem trafi do salonów w całej Polsce.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy