CZESKI ŚLAD: WYNALAZKI I ICH TWÓRCY

November 16, 2018
Jest takie narodowe powiedzenie, że Czesi mają złote ręce. Innymi słowy, są zręcznymi rzemieślnikami. Spójrz na odkrycia i wynalazki, za powstanie których odpowiedzialni są Czesi.

ŠKODA opiera się również na czeskiej tradycji, która jest mocno zakorzeniona w rzemiośle i zawodach, a także czerpie z pomysłowości inżynierów i naukowców. Ostatecznie sami założyciele marki, Václav Laurin i Václav Klement, byli pionierami mobilności w czasach, gdy umiejętności i pomysłowość były niezbędne. Nawet Ferdinand Porsche, jeden z najważniejszych projektantów w historii motoryzacji, miał czeskie korzenie. Dowiedzmy się o innych wynalazcach pochodzących z Czech. Możesz używać opatentowanych przedmiotów każdego dnia, nie zdając sobie sprawy z ich czeskiego pochodzenia.

CZESKI RYS

W tym roku Republika Czeska obchodzi stulecie czeskiej państwowości, a Czechosłowacja została założona jako niezależne państwo 28 października 1918 r. Zarówno marka ŠKODA jak i jej historia, ściśle związana z dziejami Czech i Czechosłowacji, również upamiętnia tę rocznicę . Z tej okazji ŠKODA Storyboard przedstawia serię artykułów zatytułowanych Czeskie ślady. Ta seria śledzi wpływy czeskie, które zdobyły światową sławę, a niektóre z nich nie są powszechnie znane w Republice Czeskiej.

JAN JANSKÝ

Ten słynny psychiatra odkrył przypadkowo grupy krwi, kiedy próbował znaleźć korelację między krwią a zaburzeniami psychicznymi. Pracę wykonywał niezależnie od badań austriackiego patologa Karla Landsteinera, który zdobył Nagrodę Nobla za odkrycie grup krwi. W rzeczywistości wersja Janskiego była bardziej spójna i została nawet przyjęta przez amerykańskich naukowców. Janský nie żył wystarczająco długo, by cieszyć się uznaniem, na które tak bardzo zasłużył. Miał zaledwie 48 lat, kiedy zmarł na ciężką postać dusznicy bolesnej. Dobrowolni dawcy krwi w Czechach są nagradzani Medalem Jańskiego.

JAROSŁOW HEYROVSKÝ

Laureat Nagrody Nobla, do której był nominowany aż 18 razy. Od najmłodszych lat Heyrovský był zafascynowany chemią fizyczną, a nawet wyjechał do Londynu, aby studiować. W okresie międzywojennym odkrył metodę polarograficzną, która znacznie ułatwiła analizę chemiczną roztworów. Za opracowanie tej metody otrzymał Nagrodę Nobla w 1959 roku.

ERNST MACH

Nauczyciel, fizyk, filozof i przyrodnik Ernst Mach - pochodzący z Brna - był zapalonym uczniem o dociekliwym umyśle. Był bardzo krytyczny wobec ustalonych teorii, które poddał rygorystycznej analizie. Albert Einstein przyjął zasadę bezwładności Macha i ostatecznie doprowadził do ogólnej teorii względności. Studenci fizyki poznają także inne zasady Macha, a liczba Macha (M) służy do pomiaru prędkości dźwiękowej samolotu, zwłaszcza naddźwiękowych myśliwców.

FRANTIŠEK KŘIŽÍK

Křižík był płodnym wynalazcą. Nawet gdy był jeszcze studentem Politechniki Czeskiej w Pradze, wprowadził ulepszenia do sygnalizacji kolejowej. Pieniądze, które zarobił na swoich pierwszych wynalazkach, umożliwiły mu podróż na Światowe Targi w Paryżu, gdzie zobaczył pierwszą lampę łukową. Następnie znacznie ulepszył ten wynalazek. Po oświetleniu czeskich miast oświetleniem ulicznym, zaczął budować linie tramwajowe, zanim wyposażył ponad sto czeskich elektrowni.

OTTO WICHTERLE

Być może nosisz wynalazek Wichterle'a podczas czytania tego artykułu. To on stoi za miękkimi soczewkami kontaktowymi, które ułatwiły życie milionom ludzi. Jednak napotkali wiele przeszkód, zanim dotarli do celu. Wichterleowi przyszło do głowy, że hydrofilowy polimer będzie najlepszym materiałem do wytwarzania soczewek kontaktowych. Niestety, próby wlewania żelu w formy nie powiodły się, a państwo nie było skłonne dofinansować tak kosztowny projekt. W rezultacie wymyślił pierwszą działającą wersję swojego wynalazku w prymitywnych warunkach w domu.

JOSEF RESSEL

Ten słynny wynalazca śmigła statku, który ma ulice w wielu krajach i nazwanych jego nazwiskiem miastach, zaczynał karierę jako leśniczy. Studiował w Linz i Wiedniu, zanim posadził wiele drzew w krajobrazie krasowym regionu Carniola, w dzisiejszej Słowenii, gdzie napisał także książkę o lasach przybrzeżnych. Wpadł na pomysł śruby okrętowej, a w 1827 r. zarejestrował ten patent. Niestety zabrakło mu pieniędzy na kontynuowanie eksperymentów. Zmarł na malarię w 1857 r., a jego liczne wynalazki stały się znane dopiero po kilku latach od jego śmierci.

BRACIA KOUCKÝ

František i Josef Koucký urodzili się w rodzinie inżynierów. Byli inżynierami mechanikami z krwi i kości, którzy wynaleźli broń. Mimo że spędzili większość swojej kariery pracując oddzielnie, udoskonalili wiele pistoletów i karabinów. W 1975 r., połączyli swoje siły i wspólnie zaprojektowali bardzo popularny czechosłowacki pistolet ČZ75, który stał się jedną z najczęściej kopiowanych broni palnej na świecie.

PROKOP DIVIŠ

Teolog Diviš oparł się na cytatach biblijnych, aby przedstawić swoje dzieło naukowe. W rezultacie został w dużej mierze zignorowany przez społeczność akademicką. Nie osiągnął sławy, dopóki nie wynalazł swojej „maszyny pogodowej”, zaprojektowanej do równoważenia wyładowań atmosferycznych między niebem a ziemią. Jego maszyna była właściwie pierwszą piorunochronem. W przeciwieństwie do późniejszej wersji Benjamina Franklina był on nawet właściwie uziemiony. Wersja Franklina była jednak prostsza i tańsza, więc jej użycie rozprzestrzeniało się znacznie szybciej.

Ostatnie newsy