CZESKI RYS: CZESKIE POPRAWKI

November 23, 2019
Czesi to naród majsterkowiczów i wynalazców. Jakie mądre ulepszenia i rozwiązania wymyślili?

CZESKI ODCIEŃ

W tym roku Republika Czeska obchodzi stulecie czeskiej państwowości, a Czechosłowacja została założona jako niezależne państwo 28 października 1918 r. Marka ŠKODA - jej historia ściśle związana z historią Czech i Czechosłowacji - również upamiętnia tę rocznicę . Z tej okazji ŠKODA Storyboard przedstawia serię artykułów zatytułowanych Czeskie ślady. Ta seria śledzi wpływy czeskie, które zdobyły światową sławę, a niektóre z nich nie są powszechnie znane w Republice Czeskiej.

KOSTKI CUKRU

Do połowy XIX wieku cukier był transportowany i sprzedawany w postaci cukierków o długości około stopy. Następnie Jakub Kryštof Rad - kierownik rafinerii w Dačicach - zdecydował, że może dokonać drobnej poprawy - wyprodukuje małe kostki cukru. Następnie sprzedawał te małe białe bloczki rafinowanego cukru w pudełkach. Co najważniejsze, opatentował swoje ulepszenie w 1842 roku, przynosząc sławę miasteczku Dačice i samemu sobie na całym świecie.

OŁÓWKI MECHANICZNE

Zwykły ołówek jest w porządku, ale ołówek mechaniczny to narzędzie godne porządnego projektanta. Naciśnij nasadkę u góry, a szczęki zwolnią łącze, które z łatwością daje możliwość wymiany grafitu na twardszy lub całkiem nowy. Co jeśli musisz go naostrzyć? Po prostu odkręć korek a ostrzałka pojawi się z drugiej strony. Ta genialnie prosta koncepcja, choć wynaleziona w latach 30. XX wieku, zaczęła masowo sprzedawać się dopiero w latach 50. XX wieku, kiedy drewniane pokrycie zastąpiono aluminium. Ołówki mechaniczne są obecnie sprzedawane w 80 krajach na całym świecie.

ZAPIĘCIE

Słynny artykuł wykonany przez firmę Koh-i-Noor w Pradze. W 1903 r. Hynek Puc zbudował maszynę do tłoczenia mechanicznego do masowej produkcji zatrzasków. Ale czym dokładnie jest zatrzask? Spójrz na spodnie lub kurtkę, a na pewno znajdziesz kilka zatrzasków. Jest to dwuczęściowy przycisk, który trzyma się mocno, dopóki go nie cofniesz lub też nie spadnie ani nie zostanie oderwany.

PIEKARNIKI REMOSKA

Remoska to rewolucyjny piekarnik elektryczny z ogrzewaniem w przykryciu, który nigdy niczego nie rozgotuje. Zasada ta została opracowana przez Oldřicha Humotę w połowie ubiegłego wieku. Piekarnik początkowo otrzymał jego imię i jego współpracowników - HUT (Humota, Uher, Tyburec). Jednak ich działalność została znacjonalizowana przez komunistów i wchłonięta przez REMOS (nazwa tej firmy to skrót oparty na czeskich słowach inspekcja, artykuły elektryczne, montaż, naprawa i serwis), stąd piekarnik stał się znany jako „remoska” w powszechnie używanym słownictwie. Do 1991 roku wyprodukowano ich ponad kilka milionów. Piece są obecnie produkowane przez REMOSKA s.r.o. i posiadają licencjonowaną powierzchnię teflonową. Ponad 50% produkcji jest eksportowane.

PŁUGI RUCHADLO

Historia, która może być doskonałym scenariuszem filmu. Kuzyni Václav i František Veverka pracowali przez cały dzień na polu, dopóki nie wpadli na pomysł budowy pługa drugiej generacji. František był rolnikiem, a Václav kowalem. Ich pług, zwany ruchadlo, mógł jednocześnie uprawiać i obracać glebę, tak aby dolna warstwa unosiła się na powierzchnię i odwrotnie. Kuzyni nie opatentowali swojego projektu i zmarli zubożali i zapomniani. Ich pomysł został skopiowany na szeroką skalę i dopiero w 1883 roku nadano im oryginalny pomysł.

Opierając się na tradycji ustanowionej przez tych rzemieślników i wynalazców, projektanci czeskiego producenta samochodów ŠKODA dostarczają również innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu samochody ŠKODA zawierają wiele funkcji Simply Clever.


Ostatnie newsy