Ekologia

Troska o człowieka i środowisko jest strategicznym celem marki ŠKODA


Wszystko w naszych rękach

We współczesnym świecie globalnych powiązań odpowiedzialność za środowisko i przyszłość następnych pokoleń stała się wyzwaniem szczególnej wagi. Dlatego strategicznym celem ŠKODY jest dostarczanie klientom samochodów, które są nie tylko bezpieczne, praktyczne i wygodne, ale także przyjazne środowisku. Dążymy do zminimalizowania zużycia paliwa i emisji spalin w naszych modelach korzystając z najbardziej przyjaznych środowisku, nowoczesnych technologii.

Wszystkie nasze silniki spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji, a dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, takim jak turbodoładowanie i bezpośredni wtrysk paliwa, zachowują wyjątkową dynamikę przy jednocześnie niskim zużyciu paliwa. Silniki diesla są wyposażone również w filtry DPF, a dla osób, które szukają najbardziej ekologicznych i oszczędnych w użytkowaniu modeli, opracowaliśmy specjalne wersje GreenLine.

Nasza troska o środowisko wykracza poza samo obniżanie w samochodach ŠKODA zużycia paliwa i emisji CO2. Mniej widoczne, ale równie ważne jest zachowanie najwyższych norm środowiskowych w procesie produkcji nowych samochodów i recyklingu starych. Staramy się zminimalizować wpływ naszej produkcji na środowisko i zapewnić najwyższy możliwy odzysk materiałów z naszych modeli.

Chociaż zwiększyliśmy naszą produkcję trzykrotnie od momentu fuzji z Grupą Volkswagen w 1991 roku, nie wzrósł całkowity poziom obciążenia środowiska, a w niektórych aspektach, takich jak zużycie wody i zanieczyszczenie powietrza, nawet znacznie spadł. Oczywiście, aby to osiągnąć niezbędne były ogromne inwestycje w zakresie ochrony środowiska. 10,3 mld CZK wydano na unowocześnienie elektrowni, budowę niezwykle nowoczesnej lakierni i stacji uzdatniania wody oraz inne cele związane z oszczędnym gospodarowaniem energią i minimalizowaniem wpływu na środowisko. Naszą zgodność z międzynarodowymi standardami ochrony środowiska potwierdza uzyskany certyfikat ISO 14001:2004.


Strategia minimalizacji pochłanianej energii przy produkcji samochodów, przejawia się na każdym polu działalności.

Od tak podstawowych założeń, jak nowoczesna izolacja ścian ośrodków produkcyjnych, aż po ochronę przed degradacją wód gruntowych i ziem. Przy produkcji, używane są także materiały z recyklingu i nadające się do ponownego wykorzystania, wypełniając wizję odpowiedzialnej i nowoczesnej motoryzacji.

W ramach nieustających starań o zrównoważony rozwój, ŠKODA samodzielnie wyznaczyła sobie ambitny plan „GreenFuture”. Jego założeniem jest obniżenie do 2018 roku, aż o 25% ilości energii i wody potrzebnej do produkcji samochodów, generując przy tym jeszcze mniej zanieczyszczeń i jeszcze wydajniej korzystając z recyklingu. Program ten obowiązuje na każdym etapie tej skomplikowanej, globalnej operacji logistycznej, jaką jest produkcja, transport i sprzedaż samochodów.

CERTYFIKAT ISO 14001

Kliknij aby zobaczyć dokument

Dowiedz się więcej

CERTYFIKAT ISO 9001

Kliknij aby zobaczyć dokument

Dowiedz się więcej

POLITYKA FIRMY

Kliknij aby zobaczyć dokument

Dowiedz się więcej

RAPORT ROZWOJU 2011/12

Kliknij aby zobaczyć dokument

Dowiedz się więcej

Umów się na jazdę próbną

Poznaj bliżej wybraną ŠKODĘ i zabierz ją w trasę