Samochody elektryczne mają mały zasięg - to jeden z mitów, którym obrosły e-samochody. Dawno już minęły czasy, w których autem na prąd mogliśmy przejechać 50 km. Dzisiaj samochody elektryczne mają zasięgi przekraczające 400, a nawet 500 kilometrów. W przypadku Škoda Enyaq iV akumulator o pojemności 82 kWh wystarcza na pokonanie nawet 534 km.

Zasięg samochodów elektrycznych mierzony jest dokładnie tak samo jak zasięg samochodów zasilanych na tradycyjne paliwa (benzynę lub olej napędowy). Podczas testu brany jest pod uwagę odcinek miejski jak i autostradowy. Jednak to podczas jazdy w mieście samochód elektryczny daje największe oszczędności. Dlaczego? Bo stojąc w korku nie zużywa w ogóle energii.

Statystycznie średni dzienny przebieg przeciętnego kierowcy to 50 kilometrów. Oznacza to, że by cieszyć się przyjemnością jazdy elektryczną Skodą, wystarczy ją ładować tylko raz w tygodniu.

A od czego zależy zasięg? Przede wszystkim od pojemności akumulatorów i masy auta. Im większy akumulator tym większy zasięg, ale też większa masa. Zasięg zależy również od tego w jaki sposób korzystamy z samochodu. To trochę tak jak w przypadku smartfonu. Jeśli korzystamy z wielu jego funkcji jednocześnie np. łączymy się z internetem przez Wi-Fi, mamy włączony Bluetooth, używamy nawigacji z GPS, a do tego mamy jasny tryb wyświetlacza i dużo dzwonimy, bateria bardzo szybko się rozładuje.

W przypadku samochodu największym pochłaniaczem energii, oprócz silnika elektrycznego, jest klimatyzacja i ogrzewanie. Na zasięg, podobnie z resztą jak w tradycyjnym aucie spalinowym, ma więc wpływ styl jazdy, to, jak często i jak ostro przyspieszamy i z jaką prędkością jedziemy oraz jak wydajnie korzystamy z ogrzewania i klimatyzacji. Właśnie dlatego po jej wyłączeniu zasięg auta elektrycznego potrafi wzrosnąć nawet o kilkanaście kilometrów.

W przypadku samochodów elektrycznych zasięg zależy również od ilości energii odzyskiwanej np. podczas hamowania. W przypadku elektrycznej Skody mamy do dyspozycji aż cztery poziomy rekuperacji. W trybie „B”, najmocniejszym, możliwe jest odzyskanie nawet do 30 proc. energii. A to bezpośrednio zwiększa nam zasięg.

Poznaj bliżej Škodę Enyaq iV