Ładowanie samochodu

Jak najbardziej! Hybrydy plug-in oraz auta elektryczne można ładować z domowego gniazdka i nie potrzeba do tego celu żadnych specjalnych instalacji.

Tradycyjne ładowanie z domowego gniazdka nie jest zbyt szybkie (z mocą ok. 2,3 kW), co sprawia, że najlepiej sprawdza się w przypadku hybryd plug-in. Pobór energii można porównać wówczas do poboru rozgrzewającego się piekarnika. Oznacza to, że ładowanie pojazdu elektrycznego lub hybrydy plug-in w domu jest w pełni bezpieczne – a szczególnie opłaca się przy taryfie nocnej.

Znacząco szybsze ładowanie umożliwia gniazdo trójfazowe (nawet 11 kW mocy), które często jest dostępne w domach jednorodzinnych. W tym przypadku należy jednak upewnić się, czy samochód oferuje możliwość ładowania z takiego gniazda.

Alternatywą są tzw. wallboxy, czyli ładowarki ścienne, które można zamontować w garażu lub miejscu postojowym i które również znacząco skracają czas ładowania.

Nawiasem mówiąc, hybrydy plug-in i samochody elektryczne są projektowane właśnie głównie z myślą o ładowaniu w domu, które jest najbardziej ekonomiczne. Korzystanie z publicznych stacji szybkiego ładowania ma być jedynie dodatkiem w przypadku dalszych podróży.