25 lat modelu OCTAVIA

9. září 2021

OCTAVIA odegrała kluczową rolę w rozwoju marki w ostatnich latach. Od kiedy rozpoczęto seryjną produkcję modelu 25 lat temu, około 7 milionów klientów wybrało ikonę ŠKODY powstającą w Mladá Boleslav. Od samego początku oferowała ona wyjątkową przestronność oraz wysoki komfort podróżowania. Ponadto w każdej generacji zastosowano innowacyjne technologie. W najnowszej serii jest to m.in. hybrydowy napęd typu plug-in. Dzięki tym cechom OCTAVIA od samego początku stała się niezwykle popularna wśród klientów i zachwyca również w obecnej odsłonie.

Współczesna wersja pierwszej generacji modelu OCTAVIA zadebiutowała w 1996 roku. Wręcz od samego początku modelu stał się fundamentem dla dalszego rozwoju marki, który trwa do dziś. OCTAVIA znacząco przyczyniła się do przekształcenia ŠKODY z lidera regionalnego w znaczącego producenta samochodów na arenie międzynarodowej, który ugruntował swoją pozycję jako producent masowy.

Historia modelu OCTAVIA

OCTAVIA zachwyca klientów już od 1959 roku. Zawdzięcza to charakterystycznej dla tego modelu przestronności i wykorzystaniu zaawansowanych technologii. W latach 60. XX wieku był to ósmy samochód w portfolio producenta, licząc od zakończenia II Wojny Światowej. Właśnie dlatego nadano mu nazwę OCTAVIA, która pochodzi od łacińskiego słowa „octo” oznaczającego liczbę osiem. W ciągu 12 lat ŠKODA wyprodukowała około 400 000 sztuk tego popularnego modelu.

Historia tworzenia współczesnej wersji modelu OCTAVIA rozpoczęła się w 1992 roku. Model ujrzał światło dzienne w 1996 roku. Jedną z charakterystycznych cech praktycznego Liftbacka stanowił wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego, w tym przednie i boczne poduszki powietrzne. Oprócz tego design i przestronność modelu idealnie odpowiadały na potrzeby klientów.

Druga generacja ŠKODY OCTAVIA została zaprezentowana publiczności w 2004 roku podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Dzięki ponadczasowej elegancji i jeszcze większej przestrzeni we wnętrzu, samochód kontynuował historię sukcesu swojego poprzednika. Do jego popularności przyczynił się większy bagażnik i najnowsze technologie. Jeszcze bardziej poprawiono komfort jazdy, a bezpieczeństwo poprawiło wprowadzenie ABS oraz czterech poduszek powietrznych i nowych aktywnych zagłówków.

Trzecia generacja bestsellera ŠKODY zadebiutowała w 2012 roku. Pięć lat później producent kompleksowo zmodyfikował model i udoskonalił jego wizerunek. Wraz z wprowadzeniem mobilnych usług online ŠKODA Connect po raz pierwszy OCTAVIA mogła zaoferować szereg zaawansowanych rozwiązań z obszaru connectivity.

Czwarta generacja modelu Octavia to awans o kilka poziomów

11 listopada 2019 roku marka zaprezentowała obecną, czwartą generację swojego bestsellera, która jest większa i jeszcze bardziej przestronna od poprzedniej wersji. Ikona marki łączy emocjonalny design i nowoczesne technologie z funkcjonalnością znaną już z poprzednich wersji tego modelu.

ŠKODA OCTAVIA jako bestseller marki i jeden z jej kluczowych modeli dostępny jest w bogatej ofercie wariantów. Obecnie kierowcy mogą wybrać, oprócz wersji klasycznej w nadwoziu Liftback i Combi, dynamiczny wariant SPORTLINE, usportowiony RS lub SCOUT o off-roadowym charakterze.

Model dostępny jest z szeregiem innowacyjnych silników do wyboru. Najnowszej generacji silniki wysokoprężne i benzynowe EVO stały się jeszcze bardziej wydajne i zużywają mniej paliwa. Bestseller marki dostępny jest również z napędem hybrydowym typu plug-in (PHEV) oraz jako tzw. miękka hybryda (mHEV).

Obsługa samochodu jest jeszcze łatwiejsza dzięki zastosowaniu najnowszych systemów Infotainment. Nowa OCTAVIA oferuje pełną synchronizację ze smartfonem oraz jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie SIM. Model ma w wyposażeniu również zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W nowej ŠKODZIE OCTAVIA po raz pierwszy dostępny jest aktywny system zapobiegania kolizjom (Collision Avoidance Assist) oraz system ostrzegania przy wysiadaniu (Exit Warning).

Pojazd o światowym uznaniu

W ciągu 25 lat ikona marki przeszła wiele zmian. To, co pozostaje niezmienne od lat, to imponująca przestrzeń, niezwykła praktyczność na co dzień oraz ponadprzeciętne bezpieczeństwo. Obecna aranżacja auta, imponujący design, poziom wykonania, jakość wykorzystanych materiałów czy zastosowanie najnowocześniejszych systemów asystujących pozwalają na pozycjonowanie go wśród aut klasy premium.

Ostatnie newsy