JAK DZIAŁA START-STOP

Wszystkie produkowane obecnie modele ŠKODY z silnikami TSI wyposażone są w funkcję Start-Stop. Dzięki niemu wyłączają silnik na światłach lub w korku.


START-STOP

Start-stop to złożona funkcja odpowiadająca za wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu – na przykład gdy stoimy na światłach. To nie wszystko! Warto pamiętać, że silnik nie jest wyłączany w każdych warunkach. Komputer sterujący jego pracą dba, by nie odbywało się to ze szkodą dla jednostki napędowej i jej osprzętu oraz by zachować komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Każdy samochód wyposażony w Start-stop dysponuje innym rozrusznikiem, akumulatorem oraz alternatorem pozwalającym na odzyskiwanie energii podczas hamowania. Za bezpieczeństwo turbosprężarki odpowiada dodatkowa, elektryczna pompa cieczy chłodzącej wymuszająca obieg cieczy po wyłączeniu silnika.

Czym jest Start-Stop?

Start-Stop to złożona funkcja odpowiadająca za wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu - na przykład gdy stoimy na światłach. To pozwala przede wszystkim zaoszczędzić paliwo. Start-Stop ponownie włączy silnik gdy tylko wciśniemy pedał sprzęgła, by wrzucić bieg - działa natychmiastowo, bez naruszenia komfortu!

Czy Start-Stop jest bezpieczny?

Start-Stop wyłączy silnik tylko przy odpowiedniej temperaturze silnika i zachowaniu zalecanego poziomu naładowania akumulatora. Dodatkowo, każdy samochód wyposażony w Start-stop dysponuje innym rozrusznikiem, akumulatorem oraz alternatorem pozwalającym na odzyskiwanie energii podczas hamowania. Za bezpieczeństwo turbosprężarki odpowiada dodatkowa, elektryczna pompa cieczy chłodzącej wymuszająca obieg cieczy po wyłączeniu silnika.

Czy Start-Stop oszczędza paliwo?

Start-Stop sprawdza się szczególnie w ruchu miejskim, gdzie oszczędności będą po prostu największe - mogą sięgać nawet 15%! Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakich warunkach poruszasz się na co dzień. Zyskuje na tym również środowisko ze względu na zmniejszoną emisję spalin.

SPRAWDŹ START-STOP W PRAKTYCE

Umów się na jazdę próbną!