Wróć do strony

Ładowanie FAQ

Jakie są sposoby ładowania akumulatora i czym się między sobą różnią?

Obecnie istnieją dwa popularne sposoby ładowania pojazdu elektrycznego: jeden poprzez punkt szybkiego ładowania, drugi przez standardowe domowe gniazdko elektryczne. Punkty szybkiego ładowania znajdują się w miejscach takich jak centra handlowe i są rozszerzane na stacje benzynowe i lokalizacje w miastach. Zaletą tych punktów jest to, że pobierają wyższy prąd ładowania niż moc dostępna w domu.

Czy trudno jest ładować samochody elektryczne?

Ogólnie rzecz biorąc, ładowanie pojazdów elektrycznych marki ŠKODA jest dość łatwe i istnieje kilka możliwości, jeśli chodzi o to, gdzie i jak je ładować. Jednym ze sposobów jest użycie oficjalnej stacji ładowania ŠKODA – ładowarki ŠKODA iV.

W jaki sposób odbywa się ładowanie?

Istnieją dwa sposoby ładowania: prądem przemiennym (AC) lub prądem stałym (DC). Ładowanie prądem przemiennym nie jest tak szybkie, jak ładowanie prądem stałym. Na przykład prąd zmienny jest obecny w sieci domowej podczas ładowania z gniazdek 230V lub 400V. Samochód elektryczny musi zmienić ten prąd AC na DC, więc ładowanie może potrwać dłużej. Ładowanie z gniazdka trójfazowego (stosowanego np. do blendera lub piły tarczowej w większości domów) jest szybsze ze względu na większy przepływ energii, ale prąd nadal trzeba przełączyć z AC na DC. Dlatego najlepiej ładować z gniazdka przystosowanego do ładowania pojazdów elektrycznych. Ładowanie jest procesem nieliniowym. W większości przypadków ładowarka DC naładuje do 80% pojemności akumulatora w czasie krótszym niż jedna godzina. Naładowanie pozostałych 20% pojemności zajmuje mniej więcej tyle samo czasu co pierwsze 80%.

Jak działa ładowanie pojazdu krok po kroku?

1. Aby naładować akumulator, musisz mieć kartę lub chip do odblokowania stacji ładującej. Kartę lub chip otrzymujesz po zawarciu umowy z dostawcą energii. Możesz też zdecydować się na kartę Powerpass (usługa świadczona przez firmę Elli – Volkswagen Group Charging GmbH).
2. Wybierz odpowiednie gniazdko, zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu ładowarki.
3. Podłącz kabel do wybranego gniazdka.
4. Ładowanie rozpoczyna się automatycznie po prawidłowym podłączeniu kabla. Czas ładowania zależy od typu stacji ładującej i pojemności wymaganej do ładowania.
5. Po rozpoczęciu ładowania wylogowujesz się, a gniazdko zostaje zablokowane, by zapobiec odłączeniu kabla podczas ładowania.
6. Po zakończeniu ładowania logujesz się ponownie i odłączasz kabel. Następnie możesz kontynuować jazdę.

Ile czasu zajmie mi pełne naładowanie mojego pojazdu elektrycznego?

Ogólnie rzecz biorąc, ładowarka DC naładuje do 80% pojemności akumulatora w mniej niż godzinę. Pozostałe 20% pojemności zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co pierwsze 80%. Jeśli nie masz dostępu do szybkiej ładowarki, pełne naładowanie samochodu zajmie więcej czasu, w zależności od akumulatora i modelu.

Gdzie mogę naładować samochód elektryczny?

Możesz go naładować w domu lub na stacji ładowania w miejscu użyteczności publicznej. Jeśli chcesz naładować swój nowy samochód w domu, powinieneś pomyśleć o zainstalowaniu ładowarki ŠKODA iV. Jeśli chcesz ładować w miejscach publicznych, możesz znaleźć stacje za pomocą naszych aplikacji mobilnych MyŠKODA lub Powerpass.

Czy ŠKODA AUTO pomoże mi w zakupie ładowarki do mojego samochodu?

Nasze autoryzowane salony przygotują dostosowaną do Twoich potrzeb ofertę na kompleksowe zapewnienie eMobility. Wszystko będzie zależało od wybranego modelu, Twojej lokalizacji, rodzaju mieszkania itp. Polecą Ci również odpowiednią ładowarkę ŠKODA iV lub jeden z naszych kabli do ładowania. Skontaktuj się z dostawcą energii elektrycznej, aby dostosować dystrybucję i szybkość zasilania.

Czym jest walbox?

Terminu „wallbox” używamy w odniesieniu do naściennego punktu ładowania pojazdów elektrycznych. Wallbox to fizyczny system, który dostarcza energię elektryczną do pojazdu, gdy jest podłączony za pomocą kabla. Zasilany jest prądem przemiennym. Ładowarka ŠKODA iV, oficjalna stacja ładująca ŠKODA AUTO, będzie dostępna w trzech wersjach wyposażenia w Twoim oficjalnym salonie ŠKODA.

Dla kogo przeznaczona jest ładowarka ŠKODA iV?

Ładowarka ŠKODA iV została opracowana specjalnie dla tych kierowców, którzy chcą zainstalować w domu szybką, inteligentną stację ładowania. Pracownicy ASO udzielą informacji i porad, która ładowarka ŠKODA iV najlepiej pasuje do Twojego samochodu i do Twoich potrzeb.

Jak zainstalować ładowarkę ŠKODA iV?

Ważna informacja: nie możesz samodzielnie wykonać instalacji ładowarki ŠKODA iV. Kiedy podejmiesz decyzję, że chcesz zainstalować ładowarkę ŠKODA iV w swoim domu, wykwalifikowani pracownicy w naszych salonach pomogą Ci skontaktować się z autoryzowanym elektrykiem, który może ją zainstalować.

Co to jest eCheck?

Jest to usługa instalacyjna dla klientów, która składa się z 4 głównych części:

• Wstępna weryfikacja: kwestionariusz online w celu uzyskania wstępnych informacji o przyłączeniu klienta do sieci domowej. Kwestionariusz można znaleźć w ŠKODA eMobility HUB oraz w sklepie internetowym Elli
• Kontrola w domu: fizyczna kontrola przez lokalnego elektryka zapewniona przez dostawcę usług internetowych
• Montaż: montaż skrzynki naściennej (wallboxa)
• Obsługa klienta

Jakie są koszty ładowarki ŠKODA iV?

To w dużej mierze zależy od typu ładowarki ŠKODA iV, którą chcesz kupić. Nasze lokalne salony z przyjemnością skonsultują z Tobą tę decyzję i przedstawią Ci odpowiednią ofertę.

Czy istnieje jakieś ryzyko podczas instalacji ładowarki ŠKODA iV?

Główne zagrożenie dotyczy osób próbujących samodzielnie zainstalować ładowarkę ŠKODA iV. Zdecydowanie zalecamy, aby ze zleceniem zainstalowania ładowarki ŠKODA iV, zawsze zwracać się do wykwalifikowanego elektryka. Ponadto musisz upewnić się, że energia elektryczna w Twoim domu jest wystarczająca do wymaganej mocy – można to omówić i ocenić z wykwalifikowanym pracownikiem naszego salonu.

Czy sprzedawca doradzi mi, jak zaaranżować zwiększenie mocy w mojej rozdzielni elektrycznej w domu oraz w mojej taryfie, czy też muszę sam się wszystkiego dowiedzieć?

Nasze autoryzowane salony mogą udzielać jedynie ogólnych zaleceń. Na niektórych rynkach salony mogą oferować klientom wizytę domową, w ramach której certyfikowany elektryk udzieli profesjonalnych zaleceń i pomoże Ci przygotować dokumenty dla dostawcy energii elektrycznej. Po takiej wizycie domowej możesz sam skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej.

Czy mogę kupić samochód elektryczny, jeśli mieszkam w bloku – i parkuję na osiedlu?

Tak. Nie musisz posiadać domu ani garażu, aby mieć samochód elektryczny. Możesz zaparkować samochód gdziekolwiek potrzebujesz. Będziesz jednak musiał ładować na stacjach ładowania w miejscach użyteczności publicznej, np. w pracy lub podczas zakupów. Na przykład, możesz naładować ENYAQ iV na stacji ładowania DC do pojemności, która zapewni wystarczającą moc do dojazdów do pracy przez cały tydzień.

Jakie są opcje ładowania w domu?

ŠKODA będzie oferować następujące produkty do ładowania:
• Ładowarka ŠKODA iV, ładowarka ŠKODA iV Connect i ładowarka ŠKODA iV Connect+
• Kable trybu 2
• Uniwersalna ładowarka iV (ładowanie z gniazdka domowego i przemysłowego)
• Webasto Pure Wallbox

Jaka jest różnica między uniwersalną ładowarką iV a wallboxem 11 kW?

Uniwersalna ładowarka iV to standardowy kabel ładujący umożliwiający ładowanie z gniazdka standardowego lub przemysłowego. Wallbox to urządzenie naścienne zapewniające komfort i bezpieczeństwo podczas ładowania oraz oferujące zaawansowane inteligentne funkcje („smart wallbox”).

Co to jest inteligentne ładowanie?

Inteligentne ładowanie jest terminem ogólnym i obejmuje wszystkie inteligentne funkcje stacji ładowania, które optymalizują infrastrukturę ładowania, równoważąc zużycie energii między stacjami ładowania, a innymi urządzeniami. Inteligentne ładowanie samochodu elektrycznego sprawia, że proces ten jest wydajny w maksymalnie możliwym stopniu, w oparciu o dostępną moc, a ponadto pozwala zaoszczędzić na korzystnych taryfach. Ładowarkę ŠKODA iV można podłączyć na przykład do aplikacji mobilnych MyŠKODA lub Powerpas.

Czy mogę używać dowolnej ładowarki w mieście?

Do ładowania pojazdów elektrycznych można wykorzystać szeroką sieć stacji ładowania w całej Europie. Z naszą kartą Powerpass (przygotowaną przez Elli) będziesz mógł korzystać z większości publicznych stacji ładowania.

Czy ŠKODA AUTO oferuje możliwość ładowania swoich modeli elektrycznych iV w miejscach użyteczności publicznej?

Tak. Rozwiązanie to nazywa się Powerpass i jest usługą świadczoną przez firmę Elli - Volkswagen Group Charging GmbH. Z kartą Powerpass będziesz mógł ładować swój samochód elektryczny praktycznie wszędzie. Będziesz także mógł przeglądać wszystkie dane dotyczące opłat i płatności w jednej aplikacji. Powerpass jest dostępny od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego modelu ENYAQ iV. Ponadto, Powerpass zapewni Ci dostęp do sieci szybkiego ładowania IONITY.

Czy w planach ŠKODY AUTO jest posiadanie unikalnego złącza ładowania pojazdów elektrycznych?

Samochody ŠKODA mają to samo złącze, co większość samochodów elektrycznych na rynku europejskim – Typ 2 „Mennekes” do ładowania prądem przemiennym lub Combo 2 do ładowania prądem stałym.

Czy będzie możliwość szybszego ładowania samochodów elektrycznych?

Najszybsze ładowanie odbywa się prądem stałym (DC). To jest prąd, którego potrzebuje samochód, więc nie musi konwertować AC na DC, czyli ładowanie jest szybsze. Sieć stacji ładowania już teraz oferuje prąd DC zapewniający szybsze ładowanie akumulatora.

Kiedy należy ładować prądem zmiennym, a kiedy prądem stałym?

ŠKODA oferuje klientom wszystkie opcje ładowania, zapewniające optymalną elastyczność. Zalecamy zainstalowanie ładowarki ŠKODA iV w domu w celu regularnego ładowania pojazdu. Akumulatory możesz ładować nawet w podróży – na stacjach ładowania. Poza kablem przeznaczonym do zwykłych gniazdek domowych, Twój pojazd jest wyposażony w odpowiedni kabel AC. Dzięki niemu, na dłuższych dystansach będziesz mógł szybko naładować samochód na stacjach ładowania DC.

Czy zamoczenie kabla ładującego, pozostawienie samochodu w kałuży lub w deszczu jest niebezpieczne?

Nie. Proces ładowania jest w pełni zabezpieczony. Nie istnieje żadne zagrożenie dla człowieka. Zarówno samochód, jak i sama ładowarka mają w takich przypadkach kilka poziomów ochrony. Na przykład prąd nie płynie, dopóki kabel nie zostanie bezpiecznie podłączony do gniazdka, a samochód, jak i ładowarka są w pełni gotowe na ładowanie.

Co się stanie, jeśli zapomnę odłączyć wtyczkę od stacji ładującej i rozpocznę jazdę?

Silnik można uruchomić tylko po odłączeniu kabla ładującego.

Czy wtyczka musi zostać wyjęta zaraz po pełnym naładowaniu akumulatora?

Nie, ładowarka w pojeździe wyłącza się po zakończeniu procesu ładowania.

Czy mogę przerwać ładowanie, nawet jeśli akumulator nie został jeszcze całkowicie naładowany?

Tak, możesz przerwać proces ładowania bez uszkodzenia akumulatora. Ładowanie zostaje przerwane po odblokowaniu pojazdu. Alternatywnie możesz zatrzymać proces ładowania także przez aplikację MyŠKODA.

Czy akumulator ulega uszkodzeniu, jeśli jest ładowany codziennie lub ładowanie trwa zbyt długo?

Nie, codzienne ładowanie nie stanowi problemu. Proces ten kończy się automatycznie po całkowitym naładowaniu akumulatora.

Czy jazda aż do wyczerpania akumulatora jest konieczna, żeby go nie uszkodzić?

Nie, akumulator nie musi być rozładowany, aby można go było naładować.

Czy zawsze muszę ładować akumulator do 100% pojemności?

Nie, to nie jest konieczne. Akumulatory mają tylko minimalny efekt pamięci, więc nie ma to większego znaczenia przy niepełnym naładowaniu.

Czy regularne ładowanie akumulatora prądem stałym przez CCS jest szkodliwe?

Nie, przy ładowaniu prądem stałym akumulator jest naładowany tylko w 80% w około 60 minut. Dla pozostałych 20% moc ładowania jest stale obniżana, aby oszczędzać akumulator.

Na jak długo można zaparkować pojazd bez obawy o rozładowanie się akumulatora, gdy w pobliżu nie ma możliwości ładowania?

Zależy to od temperatury zewnętrznej i stanu naładowania akumulatora, gdy samochód jest zaparkowany. Jeśli jest w pełni naładowany, a temperatura na zewnątrz jest niska, samochód może stać na parkingu przez kilka miesięcy.

Kiedy najlepiej naładować samochód elektryczny?

Raczej nie ma czegoś takiego, jak najlepszy czas na naładowanie pojazdu elektrycznego, ale większość ludzi woli ładować w nocy, by rano czekał na nich w pełni naładowany pojazd. Oczywiście, w zależności od punktu ładowania, pełne naładowanie może zająć od godziny do całego dnia, dlatego, należy to wziąć pod uwagę wybierając optymalny moment na naładowanie pojazdu elektrycznego.

Czy możliwe jest ładowanie indukcyjne?

Tak, niektóre kraje i marki samochodów już teraz posiadają w ofercie ładowanie za pomocą cewki indukcyjnej, ale ta opcja nie jest jeszcze dostępna dla naszych samochodów. Rozważamy jednak oferowanie tej formy ładowania w przyszłości.

Co się stanie, jeśli akumulator w moim samochodzie elektrycznym się rozładuje?

Szczerze mówiąc, raczej mało prawdopodobne jest, byś kiedykolwiek znalazł się w takiej sytuacji. Nasze pojazdy zawsze z dużym wyprzedzeniem informują o stanie naładowania, a dzięki MyŠKODA będziesz mógł sprawdzić stan akumulatora w dowolnym miejscu i czasie.

Jeśli mimo wszystko zaistnieje taka sytuacja, będziemy na nią gotowi i zaoferujemy Ci rozwiązania w zakresie mobilności w ramach usługi pomocy drogowej lub w ramach innych powiązanych usług eMobility.

Jak całkowicie rozładowany akumulator wpłynie na samochód, jeśli będę kontynuować jazdę?

Pojazd informuje Cię o aktualnej pojemności akumulatora w taki sam sposób, jak konwencjonalny pojazd o poziomie paliwa w zbiorniku. Dzięki hamowaniu regeneracyjnemu stale ładujesz akumulator. Jeśli nie zareagujesz na kilka alertów, że akumulator się wyczerpuje i w końcu się wyczerpie, pojazd zatrzyma się w taki sam sposób, jak silnik spalinowy. W przeciwieństwie do silnika spalinowego, nie jest on jednak wentylowany, dzięki czemu można go po prostu naładować bez konieczności serwisowania

Czy istnieje usługa, dzięki której będę mógł naładować samochód?

Coś w stylu kabla rozruchowego? Tak, istnieje już kilku niezależnych dostawców tej usługi, takich jak E-Mona, a z biegiem czasu oferty tego typu będą pojawiać się na rynku jak grzyby po deszczu. Już teraz nasi klienci mają możliwość odholowania pojazdu do najbliższego partnera serwisowego, gdzie można naładować samochód lub do najbliższej stacji ładowania. Zawsze możesz wybrać najlepszą dla siebie opcję. Pracujemy jednak również nad własnymi rozwiązaniami partnerskimi, które będziemy oferować za pośrednictwem naszej sieci serwisowej lub naszych partnerów