KTÓRY PARAMETR SILNIKA BRAĆ POD UWAGĘ?

PARAMETRY SILNIKA

Wielu kierowców uważa, że najważniejszą cechą silników spalinowych jest moc. Tymczasem równie ważny jest moment obrotowy. Zobacz dlaczego!

Moment obrotowy - za co odpowiada

Moment obrotowy sprawia, że auto jest dynamiczne. To właśnie on, zgodnie z II zasadą dynamiki Newtona, przekłada się wprost na przyspieszenie samochodu.

Zakres obrotów silnika - za co odpowiada?

Przedział obrotów silnika, w którym dostępna jest wysoka wartość momentu obrotowego, pozwala kierowcy na dynamiczne przyspieszanie.

Silniki TSI

Dzięki zastosowaniu turbosprężarki, silniki TSI mają wysoką wartość momentu obrotowego w szerokim zakresie. To pozwala na przyspieszanie już przy niskich obrotach. Takie rozwiązanie sprawia, że samochodem jeździ się przyjemnie, komfortowo, cicho i tanio. Nie trzeba "kręcić" go do wysokich obrotów!

Silnik TSI 1.0 vs. większe wolnossące silniki

Biorąc pod uwagę najpopularniejszy do niedawna silnik 1.6 MPI (dostępny np. w ŠKODZIE Octavii II), na pierwszy rzut oka może wydawać się, że będzie on naturalnym zwycięzcą ze względu na większą moc (85 KM vs 102 KM). Jednak wysoki moment obrotowy silnika 1.0 TSI sprawia, że to on wygrywa to porównanie. Z jednej strony czas rozpędzania do 100 km/h jest w obu wersjach niemal identyczny - 12 sekund. Z drugiej strony silnik TSI z pewnością gwarantuje większą oszczędność na drodze. Wynika to z wyższego momentu obrotowego dostępnego już w zakresie od 1400 do 3500 obr./min.

Walory eksploatacyjne

Mówiąc wprost, autem z silnikiem TSI będzie Ci się jeździć przyjemniej. Rozpędzanie w ruchu miejskim nie wymaga "wkręcania" silnika na wysokie obroty. Podczas wyprzedzania może okazać się, że redukcja biegu wcale nie jest potrzebna. Wyższy bieg możesz włączyć wcześniej, w samochodzie jest ciszej, a stałą prędkość można utrzymać na wysokim biegu przy niższych obroach silnika i - co bardzo ważne - znacząco spada zużycie paliwa.

SPRWDŹ MODELE ŠKODY Z SILNIKIEM TSI

Zobacz, w których modelach ŠKODY dostępne są silniki TSI. Wybierz jeden z nich dla siebie i ciesz się przyjemnością jazdy!

Umów się na jazdę próbną

Poznaj bliżej wybraną ŠKODĘ i zabierz ją w trasę