Dlaczego warto robić to regularnie?

Jeśli olej w skrzyni biegów jest zanieczyszczony, może to spowodować jej przegrzanie lub spalenie sprzęgła. Co prowadzi do niewłaściwej zmiany biegów, utraty mocy lub uszkodzenia skrzyni.

Olej należy wymieniać zgodnie z zalecanymi przez producenta terminami, lub jeśli olej wydaje się być zanieczyszczony czy przepalony.

Wymieniając olej w DSG, zapewniasz swojej Škodzie utrzymanie odpowiednich parametrów pracy, a więc odpowiedniego smarowania, przenoszenia obciążeń oraz odprowadzania ciepła oraz oczyszczania skrzyni z zanieczyszczeń, a tym samym wydłużoną jej trwałość.

Olej ulega starzeniu, ponieważ poddawany jest wysokim temperaturom i procesom chemicznym. Jeśli nie zostanie wymieniony, podobnie jak w przypadku oleju silnikowego, w pewnym momencie jego parametry mogą być niewystarczające dla zapewnienia prawidłowego działania smarowanych elementów, które zaczną się ścierać.

Korzystanie na co dzień

Korzystając na co dzień ze skrzyni biegów DSG ważne jest, aby:

Unikać ruszania z pełną mocą.

W przypadku ujemnej temperatury powietrza, odczekać chwilę przed ruszaniem, a przez pierwszych kilka kilometrów jechać płynnie, nie korzystając z wysokich obrotów silnika.

Zmieniać przełożenia (między P, R, N a D) tylko po całkowitym zatrzymaniu samochodu.

Stojąc w korku unikać przełożenia z D na N lub P.

Na zjazdach wybierać manualny tryb zmiany biegów i dobierać przełożenia do prędkości obrotowej silnika. Tzw. „hamowanie silnikiem” pozwoli uniknąć ciągłego korzystania z pedału hamulca.

Przestrzegać zaleceń serwisowych i zlecać serwis skrzyni DSG Autoryzowanym Serwisom Škoda.