Ładowanie samochodu elektrycznego

Czas ładowania akumulatorów zależy od ich pojemności oraz prądu, jakim będzie je ładować. W zależności od tego, gdzie ładujemy i jakim prądem, może to zając godzinę, całą noc lub nawet dobę.

Przyzwyczajeni jesteśmy, że na stacji benzynowej tankowanie trwa kilka minut. I słusznie, jednak w przypadku samochodu elektrycznego możliwości jest znacznie więcej. Gdy nie mamy czasy, możemy skorzystać z szybkich ładowarek. Gdy tego czasu mamy więcej, wystarczy zostawić auto na noc podłączone do zwyczajnej domowej sieci. Rano auto będzie zatankowane, a z portfela zniknie zaledwie 17 zł.

Akumulatory w samochodzie elektrycznym można ładować na kilka sposobów.

1. Przede wszystkim w domu, ze zwykłego gniazdka, w którym płynie prąd przemienny (AC) o napięciu 230V i natężeniu 16A (amper). Pozwala to na dostarczenie mocy 2 –2,3kW w godzinę. To najtańszy sposób, bo 1kWh kosztuje średnio 0,55 gr.

2. Kolejny sposób to ładowarka naścienna prądu przemiennego (AC), czyli tzw. wallbox. Zwiększa ona moc ładowania do 7,2 kW. Z technicznego punktu widzenia to nie ładowarka a przystawka zwiększająca natężenie prądu. O ile ładując auto z gniazdka prąd powoli „kapie” do akumulatora, wallbox (wydatek ok 2,5 tys. zł.) nieco bardziej odkręca strumień z „paliwem”.

3. Najszybciej, ale i najdrożej możemy ładować samochód elektryczny w stacjach szybkiego ładowania. Te wykorzystują prąd stały (DC) i mają moc od 25 do nawet 150kW. 1kWh kosztować nas tam będzie jednak 2,5 zł. Jeśli będziemy korzystali z szybkich ładowarek, należy pamiętać, by samochód był do nich przystosowany.

W przypadku Skody Citigoe iV akumulatory mają pojemność 36,8 kWh i pozwalają na przejechanie na jednym ładowaniu aż do 260 km. Akumulatory ułożone są płasko pod siedzeniami. Pozwoliło to obniżyć środek ciężkości samochodu, co znacząco poprawiło właściwości jezdne, a także pozostawić bagażnik praktycznie w niezmienionej formie i pojemności 250 l.

W stacji szybkiego ładowania, korzystając z przewodu CCS akumulator Skody Citigoe iV naładujemy prądem o mocy 40 kW do 80 proc. jego pojemności w godzinę. Korzystając z ładowarki naściennej AC, czyli wallboxa o mocy 7,2 kW ten sam poziom naładowania w uzyskamy ciągu 4 godzin, a ładując auto w sieci domowej w poniżej 13 godzin.