Przyjemność z jazdy samochodem elektrycznym?

Tak – jazda samochodem elektrycznym może być równie przyjemna co jazda samochodem z silnikiem benzynowym czy wysokoprężnym. Dysponując ogromnym doświadczeniem i rozległymi kompetencjami w projektowaniu oraz produkcji samochodów, ŠKODA ma w swojej ofercie wszystkie trzy rodzaje napędów, dzięki czemu doskonale odpowiada na potrzeby szerokiego grona kierowców.

Po pierwsze, silnik elektryczny ma bardzo korzystną charakterystykę – generuje bardzo wysoki moment obrotowy od niemal zerowych obrotów. Efekt: samochód zasilany prądem jest szybki nie tylko w sprincie od 0 do 100 km/h, ale przede wszystkim błyskawicznie nabiera prędkości np. przy wyprzedzaniu co pozwala na wykonywanie tego manewru w sprawny i bezpieczny sposób.

Po drugie, silnik elektryczny pracuje wyjątkowo gładko i niemal bezgłośnie. W rezultacie jazda autem na prąd jest wyjątkowo relaksująca. Dodatkowo sprzyja temu efektywny system rekuperacji, czyli odzyskiwania energii podczas hamowania. W pojazdach elektrycznych, takich jak ŠKODA CITIGOe iV, stopień rekuperacji można regulować zgodnie z własnymi potrzebami i warunkami ruchu. Przy maksymalnej intensywności samochód mocno zwalnia po odpuszczeniu pedału gazu bez potrzeby wciskania pedału hamulca. Dzięki temu większość dystansu pokonywanego w mieście pokonuje się bez używania tradycyjnego hamulca – co jest zarówno wygodne, jak i efektywne energetycznie, bo korzystanie z rekuperacji ogranicza zużycie prądu.

Nie bez znaczenia jest także bezpieczna charakterystyka prowadzenia pojazdów elektrycznych. Ponieważ z zasady ich akumulatory są zabudowane nisko w podłodze, obniżają położenie środka ciężkości – a to wpływa na jeszcze lepszą stabilność podczas jazdy.

A do tego dochodzi jeszcze kwestia dbałości o środowisko. Wszak świadomość, że samochód elektryczny lokalnie nie generuje żadnych spalin, też jest przyjemna.