ŠKODA KUSHAQ

20. října 2021

ŠKODA AUTO koordynuje rozwój globalnej platformy MQB-A0 Grupy Volkswagen. Zostanie ona wykorzystana przez marki ŠKODA i Volkswagen do opracowania nowych modeli dla regionów o wysokim potencjale wzrostu, w tym Indii, Rosji, Afryki, a także krajów ASEAN i Ameryki Łacińskiej. Po wprowadzeniu przez ŠKODĘ platformy MQB-A0-IN specjalnie dostosowanej do potrzeb indyjskiego rynku, marka po raz pierwszy przejmuje odpowiedzialność za stworzenie platformy, która zostanie wykorzystana globalnie. 

Aby wdrożyć platformę na rynek ŠKODA wykorzysta swoje wysokie kompetencje rozwojowe, umiejętność koordynowania złożonych projektów Grupy Volkswagen oraz doświadczenie w produkcji pojazdów z podstawowych segmentów.

– Przejmując odpowiedzialność za produkcję MQB-A0, ŠKODA po raz pierwszy odpowiada za ogólnoświatowy rozwój platformy samochodowej. Wykorzystujemy nasze doświadczenie w zakresie rozwoju, przejmujemy jeszcze większą odpowiedzialność, a jednocześnie wzmacniamy pozycję ŠKODY jako ważnego europejskiego centrum rozwojowego Grupy Volkswagen. Jestem przekonany, że dzięki platformie MQB-A0 uda nam się pozyskać wielu nowych klientów i wzmocnić pozycję Grupy Volkswagen – mówi Thomas Schäfer, Prezes Zarządu ŠKODA AUTO.

– Dzięki naszej kompleksowej strategii osiągamy korzyści, które pozwalają nam oferować klientom na całym świecie najnowocześniejsze technologie i wysoką jakość w konkurencyjnych cenach. W oparciu o to Volkswagen i ŠKODA mogą szybko dostarczać klientom pojazdy, które są unikalne w segmencie wolumenowym. Jako marka ze znaczącym doświadczeniem w produkcji samochodów z segmentu podstawowego ŠKODA jest idealnie przygotowana do przejęcia odpowiedzialności za pomyślny dalszy rozwój platformy MQB-A0 w ramach Grupy Volkswagen. W ten sposób tworzymy synergię, która jeszcze bardziej zwiększy rentowność w ramach grupy wolumenowej – dodaje Ralf Brandstätter, Prezes Zarządu marki Volkswagen.

– Nasz zespół projektowy posiada rozległą wiedzę na temat pojazdów z segmentu podstawowego. Wykorzystujemy ją teraz przy opracowywaniu globalnej platformy MQB-A0. Jest to dla nas wielkie wyróżnienie i jednocześnie silna motywacja, aby projekt zakończył się sukcesem. W oparciu o tę platformę powstaną nowe modele, precyzyjnie dostosowane do zróżnicowanych potrzeb klientów w poszczególnych regionach – mówi Johannes Neft, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. rozwoju technicznego.

Platforma MQB-A0 jest wykorzystywana na całym świecie i stanowi podstawę dla nowych modeli wyposażonych w silniki spalinowe. Najczęściej używana jest w Indiach, Ameryce Łacińskiej, Rosji, Afryce i krajach ASEAN, gdzie segmenty podstawowe mają duże znaczenie i oferują dalszy potencjał do rozwoju.

Duży poziom kompetencji rozwojowych

Grupa Volkswagen polega na wysokich kompetencjach ŠKODY w zakresie rozwoju oraz jej wieloletnim doświadczeniu w produkcji pojazdów z podstawowych segmentów. Marka jest już odpowiedzialna za rozwój rynku w Indiach, Rosji i Afryce Północnej.

Na początku czerwca w indyjskiej fabryce w Chakan rozpoczęła się produkcja ŠKODY KUSHAQ. To pierwszy seryjny model oparty na platformie MQB-A0-IN, którą marka zaadaptowała na potrzeby indyjskiego rynku. Platforma ta będzie wykorzystywana także w innych modelach Volkswagena i ŠKODY. ŠKODA planuje także wprowadzić model KUSHAQ na inne rozwijające się rynki. Z kolei drugi model oparty na tej samej platformie zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku.

Wysoko wykwalifikowani pracownicy

Ze względu na rozwój platformy MQB-A0 ŠKODA zatrudni wysoko wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w obszarze rozwoju technicznego. Część z nich przejdzie do projektu z innych stanowisk marki, jednak większość to osoby zatrudnione z zewnątrz.

Przejmując odpowiedzialność za platformę MQB-A0, ŠKODA podejmuje pierwszy krok, by stać się wiodącym europejskim producentem samochodów na rozwijających się rynkach Indii, Rosji i Afryki Północnej w ramach strategii NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030.

Ostatnie newsy