Nowa Škoda Scala i Škoda Kamiq

17. října 2023

Škoda Scala i Škoda Kamiq - poznaj ich nowe wersje 

Nowa Škoda Scala i nowa Škoda Kamiq to dwa modele, które w nowym wcieleniu wiele zyskały, wznosząc się przy tym na wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. A wszystko to za sprawą solidnej konstrukcji nadwozia i jeszcze bardziej zaawansowanej gamie systemów wspomagających. Bazując na tej samej platformie MQB-A0, zarówno Škoda Scala, jak i Škoda Kamiq wyposażone są w wydajne, nowoczesne silniki TSI generacji evo2 o mocy od 70 kW (95 KM) do 110 kW (150 KM). Oba modele opcjonalnie mogą posiadać reflektory Matrix TOP LED. Zrestrukturyzowana gama produktów obu modeli składa się obecnie z trzech poziomów wyposażenia z sześcioma wariantami wnętrza. Cyfrowy wyświetlacz o przekątnej 8 cali i 8,25-calowy ekran Škoda Infotainment są już standardem we wszystkich modelach.

Powiew świeżości dzięki nowej stylistyce i po raz pierwszy reflektorom TOP LED Matrix

Škoda Scala wygląda teraz jeszcze bardziej dynamicznie. Zawdzięcza to zmianom grilla, reflektorów, zderzaków z przodu i z tyłu. Škoda Kamiq jest teraz wyposażona w przeprojektowany grill a nowe zderzaki z efektownymi dyfuzorami, nadają mu bardziej solidny wygląd. Co więcej, charakterystyczne dla Škody Kamiq dzielone reflektory mają nowe proporcje: górny element oświetleniowy jest jeszcze bardziej smukły, podczas gdy dolny został powiększony. Mogą być w nich umieszczone reflektory TOP LED z charakterystycznym 8-kątnym modułem Matrix. W modelu Škoda Scala krystaliczne moduły LED zostały zaprojektowane tak, aby przypominać iskrzące się małe bloki lodu lub kamienie szlachetne.

Zrównoważone materiały i wydajne układy napędowe

Škoda ponownie zwiększyła udział zrównoważonych ekologicznie materiałów, czego przykładem są nowa Škoda Scala oraz Škoda Kamiq, gdzie inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie w ich konstrukcjach zrównoważonych materiałów. Na przykład zbiornik na płyn pod przednią szybą i okładziny nadkoli są wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. We wnętrzu samochodów zastosowano naturalne włókna roślinne m.in. tkaniny z recyklingu do tapicerki, podłogi i dywaników. Gama silników obejmuje trzy nowoczesne jednostki TSI z wysoce wydajnej generacji evo2. Podstawowym silnikiem jest trzycylindrowa jednostka 1.0 TSI o mocy 70 kW (95 KM) z manualną 5-biegową skrzynią biegów. Jednostka 1.0 TSI o mocy 85 kW (115 KM) jest dostępna z manualną skrzynią 6-biegową lub 7-biegową DSG. To samo dotyczy topowego silnika, czterocylindrowego 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM). Posiada on funkcję dezaktywacji cylindrów ACT, która automatycznie wyłącza dwa środkowe cylindry, gdy ich moc nie jest potrzebna. Jest to praktycznie niezauważalne dla kierowcy i zmniejsza zużycie paliwa. Oprócz standardowego zawieszenia, w obu modelach opcjonalnie dostępny jest pakiet na bezdroża (z prześwitem zwiększonym o 15 milimetrów dostępnym tylko w modelu Škoda Scala) oraz Sport Chassis Control z możliwością wyboru dwóch ustawień amortyzatorów (obniżenie o 15 milimetrów w modelu Škoda Scala i o 10 milimetrów w modelu Škoda Kamiq).