Załoga ŠKODA Polska Motorsport staje na podium podczas 28. Rajdu Rzeszowskiego!

August 12, 2019
8 sierpnia 2019 roku wystartował 28. Rajd Rzeszowski. W swoim drugim starcie na tych niezwykle trudnych, asfaltowych odcinkach specjalnych Mikołaj "Miko" Marczyk i Szymon Gospodarczyk wywalczyli 2. miejsce w klasyfikacji generalnej i wygraną na widowiskowym odcinku miejskim. Wysoka pozycja na mecie tego podwójnie punktowanego rajdu pozwoliła powiększyć przewagę w klasyfikacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, gdzie od pierwszej rundy w sezonie 2019 reprezentanci zespołu ŠKODA Polska Motorsport zajmują 1 miejsce.

Rywalizacja w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski po dwóch szutrowych rundach wróciła na asfalty. Organizatorzy 28. Rajdu Rzeszowskiego przygotowali aż 11 odcinków specjalnych o łącznej długości niespełna 180 kilometrów. Na liście zgłoszeń pojawiła się cała krajowa czołówka walcząca o tytuł Mistrza Polski 2019 oraz dodatkowo, weterani podkarpackich tras: Grzegorz Grzyb i Bryan Bouffier, kilkukrotni Mistrzowie Polski i byli zwycięzcy Rajdu Rzeszowskiego. Plan, który konsekwentnie realizowali reprezentanci zespołu ŠKODA Polska Motorsport, zakładał mądrą, równą jazdę oraz wystrzeganie się błędów. Stawką były podwójne punkty na mecie rajdu.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk już od samego początku, czyli od czwartkowego odcinka testowego "Babica", prezentowali wysokie, konkurencyjne tempo notując na nim drugi czas w klasyfikacji generalnej. Prawdziwe ściganie rozpoczęło się jednak w piątek. Po sześciu odcinkach specjalnych tego dnia, oraz pięciokrotnym oesowym podium, załoga ŠKODA Polska Motorsport zakończyła pierwszą część rajdu na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej.

W sobotę, po 8 odcinkach specjalnych duet Marczyk/Gospodarczyk zanotował awans na 2. miejsce, a następnie wygrał odcinek miejski na ulicach Rzeszowa. Ostatnia pętla Rajdu Rzeszowskiego to dwa długie, ponad 20-kilometrowe odcinki, które stanęły pod znakiem szybkiego tempa i jednoczesnego kontrolowania pozycji na podium.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zwyciężył aktualny Mistrz Polski, Grzegorz Grzyb pilotowany przez Roberta Hundlę (ŠKODA FABIA R5), drugie miejsce padło łupem Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka (ŠKODA FABIA R5). Podium uzupełnił doświadczony duet Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Hyundai i20 R5).

Po pięciu rundach RSMP, w klasyfikacji sezonu załoga ŠKODA Polska Motorsport zajmuje pewną pozycję lidera ze 148 punktami na koncie.

- Ukończenie Rajdu Rzeszowskiego pomiędzy Grzegorzem Grzybem a Bryanem Bouffierem to dla mnie coś niesamowitego! Po tym rajdzie czuję się dużo swobodniej za kierownicą, mam ogromną satysfakcję i radość z jazdy. Czuję, że kocham to co robię. Myślę, że dostarczyliśmy naszą jazdą kibicom wielu pozytywnych emocji, ja czułem się świetnie w samochodzie. Cieszę się, że za kilka dni znowu wsiadam do rajdówki, startujemy w jednym z najtrudniejszych rajdów asfaltowych na świecie czyli rajdzie Barum - komentował na mecie rajdu Miko Marczyk

- Miko zrobił ogromny postęp w stylu jazdy. Przejechaliśmy cały rajd bez problemów, równym tempem. Wykonaliśmy dużą pracę przed rajdem, nasza ŠKODA FABIA R5 była przygotowana perfekcyjnie, realizowaliśmy plan szybkiej, ale nie ryzykowanej jazdy co zaprocentowało świetnym końcowym wynikiem – dodaje Szymon Gospodarczyk.

Już za kilka dni przeniesiemy się na asfaltowe odcinki specjalne czeskiego Rajdu Barum (16-18 sierpnia 2019). Będzie to drugi w tym sezonie start załogi ŠKODA Polska Motorsport na trasach Rajdowych Mistrzostw Europy.

Szczegółowa relacja fotograficzna z rajdu dostępna jest pod linkiem.

Ostatnie newsy