WPŁYW CZECH NA MUZYKĘ ŚWIATA

WPŁYW CZECH NA MUZYKĘ ŚWIATA

WPŁYW CZECH NA MUZYKĘ ŚWIATA

10. 12. 2018

Jest takie powiedzenie, że w każdym Czechu jest muzyk. Jest też wielu znanych kompozytorów spoza Czech, którzy przybyli lub spędzili czas na ziemiach czeskich.

Ich dzieła są często wykonywane przez najlepsze światowe orkiestry, w tym Czeską Filharmonię, tradycyjnie sponsorowaną przez ŠKODĘ blisko od dwudziestu lat. Być może najważniejszym utworem czeskiej muzyki jest Nowa Światowa Symfonia Antonína Dvořáka. Grała ją załoga Apollo 11, kiedy wylądowali na Księżycu i udali się na powierzchnię Księżyca. Podczas gdy Dvořák i Bedřich Smetana są najbardziej znanymi kompozytorami czeskimi, czeski basen odcisnął również piętno na twórczości i życiu innych artystów cięższego gatunku muzyki.

CZESKI ŚLAD

W tym roku Republika Czeska obchodzi stulecie czeskiej państwowości, a Czechosłowacja została założona jako niezależne państwo 28 października 1918 r. Marka ŠKODA - jej historia ściśle związana z historią Czech i Czechosłowacji - również upamiętnia tę rocznicę . Z tej okazji ŠKODA Storyboard przedstawia serię artykułów zatytułowanych Czeskie Ślady. Ta seria śledzi wpływy czeskie, które zdobyły światową sławę, a niektóre z nich nie są powszechnie znane w Republice Czeskiej.

GUSTAV MAHLER

Było to w drugą sobotę lipca 1860 r., kiedy dom w Kališté rozbrzmiał przenikliwym krzykiem, gdy na świat przyszło drugie dziecko Mahlerów, rodziny niemieckojęzycznych czeskich Żydów. Nadano mu imię Gustaw i przebywał w tym domu zaledwie cztery miesiące, zanim rodzina przeprowadziła się do Jihlavy. Tam jego talenty zostały wkrótce zauważone i rozwinięte przez lokalnych muzyków, a on sam przyswoił czeską kulturę muzyczną. Wystawa „Mahler i Bohemia” poświęcona jest właśnie jemu, jako jednemu z największych kompozytorów austriackich, w zrekonstruowanym domu rodzinnym artysty.

RICHARD WAGNER

Ten słynny romantyk muzyczny wielokrotnie odwiedzał Czechy w swoich podróżach. Często przyjeżdżał do Pragi, gdzie wykonywał swoje dzieła, a raz nawet spędził cały miesiąc w Teplicach i Mariańskich Łaźniach, gdzie po wędrówce do zamku Střekov skomponował operę Tannhäuser.

FRYDERYK CHOPIN

Polak ze strony matki, francuz ze strony ojca, gry na fortepianie uczył się w Warszawie pod okiem czeskiego maestro Vojtěcha Živnego. W 1836 r. Chopin odwiedził Mariańskie Łaźnie, gdzie na jego cześć odbywa się do dziś Festiwal Fryderyka Chopina.

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART

Dwukrotnie odwiedził Pragę, gdzie jego twórczość zyskała cieplejsze przyjęcie niż w Wiedniu. W mieście przebywał w Willi Bertramka. Wcześniej - w wieku 11 lat - znalazł się w Czechach, kiedy przebywał w Ołomuńcu, aby uniknąć epidemii ospy panującej w Wiedniu. W rzeczywistości skomponował swoją VI Symfonię F-dur w lokalnym pałacu Hauenschild.

CARL MARIA VON WEBER

Miał trzyletni staż pracy w operze w Teatrze Praskim w Pradze, tworzył w kościele św. Henryka w praskiej dzielnicy Nowego Miasta, osobiście dyrygował swoją operą Der Freischütz (The Marksman) w Pradze i był, niestety bezskutecznie leczony z powodu gruźlicy w Mariańskich Łaźniach.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy