Udoskonalona ŠKODA OCTAVIA świętowała swoją premierę w Wiedniu

Udoskonalona ŠKODA OCTAVIA świętowała swoją premierę w Wiedniu

11. 1. 2017

Wszystkie światła na nową odsłonę hitu ŠKODY: premiera gruntownie zmodernizowanej trzeciej generacji modelu OCTAVIA miała wczoraj miejsce w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Podczas trwającej dwadzieścia minut prezentacji Prezes Zarządu ŠKODY Berhnard Maier oraz szef Działu Designu ŠKODY Jozef Kabaň zaprezentowali udoskonalone wydania modeli OCTAVIA COMBI oraz OCTAVIA RS przed ich premierą na Targach Samochodowych w Wiedniu. Nowy język stylistyczny przynosi kompaktowemu modelowi ŠKODY jeszcze bardziej dynamiczny i emocjonalny wymiar.

Udoskonalona ŠKODA OCTAVIA

Przykuwający uwagę przód samochodu posiada teraz szerszy grill, którego horyzontalny efekt jest wzmocniony przez krystaliczne w formie, dodatkowe reflektory po jego bokach. Przemodelowany zderzak wersji RS mieści jeszcze szersze wloty powietrza pokryte kratownicą o strukturze plastra miodu.

Przednie reflektory opcjonalnie mieszczą światła adaptacyjne wykonane w pełni w technologii LED. Tylne lampy w kształcie litery C, także wykonane w pełni z diod LED, świecą teraz równomiernie na całej swojej powierzchni. Nowa OCTAVIA przybrała parę milimetrów na długości, a rozstaw tylnych kół zwiększył się o 30 mm.

Przez design wnętrza przemawia teraz jeszcze lepsza jakość, której towarzyszy odpowiedni poziom wyposażenia. Odświeżono wygląd deski rozdzielczej oraz panelu klimatyzacji. Nowe nastrojowe oświetlenie AMBIENTE zamontowane w panelach drzwi wprowadza do kabiny niepowtarzalną atmosferę z pomocą palety dziesięciu barw do wyboru. Do przemyślanych rozwiązań „Simply Clever” dołączyły kolejne innowacje: dwa gniazda USB dla osób siedzących z tyłu, składane stoliki w oparciach przednich siedzeń, wyjmowana latarka LED mocowana w bagażniku wersji kombi, podgrzewana kierownica i spersonalizowane kluczyki. Obsługa nowej generacji pokładowych systemów informacyjno-rozrywkowych zorganizowana jest w nowych menu o krystalicznym designie, które obsługuje się poprzez dotykowy ekran pojemnościowy, reagujący na najdrobniejszy kontakt z jego powierzchnią.

Topowy system nawigacyjny COLUMBUS wyposażony jest w ekran o przekątnej 9,2 cala oraz moduł LTE dla superszybkiego przesyłu danych, wykorzystywanego także jako hotspot wi-fi dla pasażerów. Wybrane smartfony mogą być ładowane indukcyjnie poprzez Phonebox.

ŠKODA Connect to zupełnie nowe rozwiązanie oferujące mobilne usługi online zapewniające jeszcze bardziej zaawansowany poziom informacji i rozrywki oraz wsparcie dla kierującego pojazdem. Dodatkowe usługi online dostępne są w aplikacji ŠKODA Connect przeznaczonej na smartfony.

Obecne w nowej odsłonie modelu OCTAVIA systemy wspomagające prowadzenie wykraczają poza standardy klasy samochodów kompaktowych. Wśród debiutujących tu innowacji pojawia się asystent jazdy z przyczepą, funkcja predykcyjnej ochrony pieszych, czujniki ruchu w martwym polu i ruchu za samochodem oraz aktywna funkcja ochrony kierowcy i pasażera z przodu CREW PROTECT ASSIST, działająca razem z kontrolą odstępu FRONT ASSIST oraz systemem awaryjnego hamowania w ruchu miejskim.

Dla modeli OCTAVIA oraz OCTAVIA COMBI przygotowano szeroką paletę czterech jednostek benzynowych TSI, czterech wysokoprężnych TDI oraz wersji G-TEC fabrycznie przystosowanej do napędu na gaz CNG o rozpiętości mocy od 85 do 184 KM. Wszystkie wersje napędowe (poza podstawowymi jednostkami TSI i TDI) dostępne są z nową, siedmiobiegową automatyczną skrzynią dwusprzęgłową DSG. Jako opcja występuje także zawieszenie adaptacyjne DCC o zmiennej charakterystyce pracy – od komfortowej po sportową. Wszystkie jednostki napędowe spełniają normę emisji spalin Euro 6.

Na samym szczycie gamy OCTAVII stoi model RS dostępny w dwóch wariantach nadwozia. Moc maksymalna występującej w niej jednostki 2.0 TSI została wzmocniona o 10 KM do 230 KM, dzięki czemu model przyspiesza do 100 km/h w 6,7 sekundy, osiąga prędkość maksymalną 250 km/h i zyskuje oficjalne miano najmocniejszej i najszybszej seryjnej OCTAVII w historii ŠKODY.

Wariant wysokoprężny napędzany silnikiem TDI przoduje w zakresie wydajności: średnio zużywa zaledwie 4,5 l oleju napędowego na 100 km. Sportowe zawieszenie obniża prześwit o 15 mm, a rozstaw kół z tyłu poszerzono o 30 mm wobec poprzednika. Model oferowany jest ze specjalną serią obręczy ze stopów lekkich w rozmiarach od 17 do 19 cali. System stabilizacji toru jazdy ESC wraz z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego XDS+ oraz dostępny jako opcja tryb wyboru trybu jazdy PERFORMANCE MODE SELECT wraz z funkcją generatora dźwięku PERFORMANCE SOUND GENERATOR jeszcze bardziej wzmacniają wyjątkowo dynamiczny charakter modelu.

OCTAVIA to najlepiej sprzedający się model w historii ŠKODY. Od momentu debiutu w 1996 roku po dziś dzień czeska marka dostarczyła Klientom ponad pięć milionów egzemplarzy tego modelu. W minionym roku na całym świecie sprzedano 436 300 sztuk OCTAVII trzeciej generacji, co odpowiada ponad 38% całkowitej produkcji marki. W Europie model ten wybrało w 2016 roku 255 100 Klientów, co stanowi wzrost o 4,2% wobec wyniku z roku 2015. W Polsce OCTAVIA niezmiennie pozostaje na pozycji lidera polskiego rynku motoryzacyjnego: w 2016 roku została dostarczona do 16 966 Klientów, co stanowi wzrost o aż 19,5% wobec wyniku z roku 2015.