Uczniowie szkoły ŠKODY zbudowali elektryczne buggy

Uczniowie szkoły ŠKODY zbudowali elektryczne buggy

20. 6. 2017

Każdego roku uczniowie Szkoły Zawodowej ŠKODY projektują i budują swój własny samochód. Po ukończeniu trzech udanych projektów w poprzednich latach, tym razem zdecydowali się stworzyć elektryczne buggy nazwane ŠKODA ELEMENT. Litera „E” w nazwie odnosi się do elektryczności, podczas gdy cała nazwa do elementarnego, podstawowego źródła napędu w motoryzacji przyszłości. Na zbudowanie tego niepowtarzalnego modelu, 17 i 18-letni uczniowie poświęcili ponad półtora tysiąca roboczogodzin, co najlepiej ukazuje ich zapał do pracy. Zbudowanie własnego samochodu jest nie tylko wielką atrakcją dla uczniów, ale i reklamą dla działań ŠKODY, która poprzez prowadzoną przez siebie szkołę wspiera najlepszych, przyszłych inżynierów w Czechach.

Uczniowie szkoły ŠKODY zbudowali elektryczne buggy

Od października zeszłego roku, dwudziestu dwóch z dziewięciuset uczniów w wieku 17 i 18 lat uczęszczających do szkoły zawodowej ŠKODY na własnej skórze przekonywało się, jak to jest być projektantem i konstruktorem samochodu. Młodzi adepci nie postawili przed sobą łatwego zadania, jednak jak tłumaczy decyzję zespołu jeden z uczestników projektu Daniel Launa, „Elektromobilność to nie tylko chwilowy trend, a przyszłość motoryzacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zbudować samochód z elektrycznym układem napędowym”. ŠKODA ELEMENT bazuje na seryjnym modelu CITIGO. Jak przystało na plażowe buggy, nie ma on drzwi, okien, a liczbę miejsc siedzących ograniczono do dwóch przednich. Pod maską pracuje silnik elektryczny o mocy 82 KM. Uczniowie całkowicie przeprojektowali także kabinę.

Prace nad projektem zaczęły się jesienią 2016 roku od pierwszych szkiców. Od stycznia 2017 roku młodzi ludzie z różnych specjalizacji pracowali nad samochodem nie tylko nad kartkami papieru i komputerami, ale i przy podnośnikach, spawarkach i skrawarkach. Obcięcie dachu wymusiło przeprojektowanie boków samochodu i zbudowanie pokrywy bagażnika. Najtrudniejszym zadaniem było stworzenie poszczególnych części karoserii. Umiejętności uczniów rosły jednak z każdym kolejnym zadaniem. Nauczyli się pracować w zespole, nabyli kwalifikacje techniczne i organizacyjne, zarządzali projektem przy ściśle określonym budżecie. Bardzo przydały się tu więc wszelkie przejawy myślenia w duchu „Simply clever”. Cenne okazało się także doświadczenie, którym dzielili się pracownicy fabryki ŠKODY.

ŠKODA jest w Republice Czeskiej orędownikiem systemu edukacji równoległej. Zbalansowanie zajęć teoretycznych i praktycznych jest kluczowe z perspektywy tak przyszłości uczniów, jak i samej ŠKODY. Szkoła Zawodowa ŠKODY zlokalizowana jest w Mladá Boleslav i w bieżącym roku obchodzi dziewięćdziesiątą rocznicę swojego istnienia. Obecnie jest częścią założonej w 2013 roku ŠKODA Academy, której misją jest nauczanie i działania badawczo-rozwojowe ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb ŠKODY.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy