Szeroka paleta kolorystyczna w ofercie ŠKODY.

December 6, 2018
Jaki kolor nadwozia jest najbardziej pożądany wśród właścicieli samochodów? Czy kolorystyka we wnętrzu auta może wpłynąć na komfort naszej podróży? ŠKODA zdradza kluczowe wybory kolorystyczne swoich klientów oraz prezentuje korzyści związane ze stosowaniem innowacyjnych technologii podczas procesu lakierowania.

Wśród kierowców ŠKODY najchętniej wybierane są różne odcienie i połączenia klasycznej czerni i bieli. Według danych światowych, do pięciu najpopularniejszych lakierów samochodów marki ŠKODA zaliczyć można kolejno: Czerń Magic Metalizowany, Szary Quartz Metalizowany, Biel Candy Niemetalizowany, Srebrny Brilliant Metalizowany oraz Biel Moon Metalizowany. Z pozostałych kolorów nadwozia najchętniej wybieranym w 2017 r. i w pierwszej połowie 2018 r. był „Błękit Race Metalizowany”.

ŠKODA oferuje wachlarz 15 barw podstawowych, które dla wszystkich modeli pojazdów tworzą 67 kombinacji kolorystycznych. I choć klienci najchętniej stawiają na bezpieczne, dobrze znane kolory, warto pamiętać o tym jak wiele może zmienić odpowiedni dobór lakieru.

Innowacje technologiczne zapewniające najwyższą jakość

Aby móc cieszyć się samochodem w wymarzonym kolorze, auto musi przejść przez pięć etapów lakierowania. Pierwszą warstwą powłoki lakierowej nakładaną w lakierni fabrycznej jest fosforan cynku, wpływający na prawidłową przyczepność powłoki do podłoża. Następne są: warstwa gruntu antykorozyjnego zapewniającego ochronę podłoża, podkład wypełniający służący do wyrównywania powierzchni, warstwa lakieru bazowego nadającego kolor oraz lakier bezbarwny, nadający powłoce odpowiedni połysk i odporność na czynniki zewnętrzne.

Fabryki ŠKODY stopniowo wdrażają innowacyjne technologie z zakresu lakierowania, które zapewniają większą precyzję i jakość produkcji. Farba nakładana jest elektrostatycznie przy użyciu głowicy robota, dzięki czemu lepiej przylega do nadwozia.

Dzięki swej innowacyjności ŠKODA posiada obecnie niezwykle szybką linię aplikacji podkładu wypełniającego. Całe nadwozie może zostać pokryte w ciągu zaledwie 37 sekund. Co więcej, nowe technologie pozwalają zwiększyć efektywność pracy, co przekłada się na możliwość lakierowania do 2200 karoserii w ciągu dnia.

Prawidłowo wykonane lakierowanie pojazdu poddawane jest systematycznej kontroli jakości przez specjalnie wyszkolony do tego celu zespół ekspertów. W jednej z naszych fabryk obecnie testujemy 36 kamer kontrolujących powierzchnię nadwozia przy wykorzystaniu wiązek światła – komentuje Pavel Mizera, szef lakierni w fabryce marki ŠKODA w Mladá Boleslav.

Wpływ kolorów na temperaturę w samochodzie

Okazuje się, że kolorystyka ma istotny wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale i na odczuwanie temperatury we wnętrzu samochodu. Według przeprowadzonych badań, pasażerowie podróżujący w czasie upałów w samochodach z wyposażeniem wnętrza w tzw. „zimnych” kolorach, czyli np. w kolorze zielonym czy niebieskim, w mniejszym stopniu odczuwają potrzebę obniżenia temperatury w samochodzie. Z kolei wyposażenie wnętrza w kolorach żółtym czy czerwonym sprawiają, że rzadziej decydujemy się na zwiększenie temperatury w samochodzie. W modelach SUPERB, OCTAVIA, KODIAQ i KAROQ, dzięki zastosowaniu oświetlenia ambiente, możliwa jest zmiana barwy oświetlenia we wewnątrzu pojazdu na jeden z dziesięciu dostępnych kolorów.

Ostatnie newsy