STRETCHING RAJDOWCA: 7 NAJWAŻNIEJSZYCH TECHNIK

February 15, 2019
Siedzący tryb życia jest jednym z największych współczesnych problemów i nawet jeśli jazda rajdowa sprawia, że Twoja krew szybciej płynie, to pozycja ciała w samochodzie nadal jest pozycją siedzącą. Siedzenie przez dłuższy czas odbija się na Twoim ciele, dlatego kluczowe jest dbanie o siebie i uniknięcie bólu oraz ograniczeń zakresu ruchu.

Przyjrzyjmy się siedmiu doskonałym ćwiczeniom rozciągającym, które pomogą Ci zadbać o wszystkie części ciała, na które ma wpływ długotrwałe siedzenie.


Rozciąganie karku

Zacznijmy od góry. Długie siedzenie na fotelu kierowcy może być bardzo uciążliwe dla mięśni szyi i ramion, które stabilizują głowę. Dlatego właśnie powinieneś mieć w zwyczaju wykonywanie tego prostego ćwiczenia po każdej jeździe. Lewą ręką sięgnij nad głowę, próbując dotknąć prawego ucha. Teraz delikatnie pociągnij głowę w lewo, aż poczujesz rozciągnięcie prawej strony szyi. Przytrzymaj przez 30 sekund. Zmień ramiona i powtórz rozciąganie po drugiej stronie. Jeśli często doświadczasz bólu szyi, możesz pomyśleć o bardziej rozbudowanych ćwiczeniach. Zobacz poniższy film, aby dowiedzieć się więcej.

Rozciąganie klatki piersiowej

Trzymając ręce na kierownicy, wywierasz niepożądany wpływ na klatkę piersiową, ramiona i grzbiet, którego efektem jest garbienie się. Z tego powodu warto skorzystać z prostej techniki rozciągania po każdej dłuższej przejażdżce. Polecamy wykonywanie ćwiczenia z pomocą futryny drzwi. Opieraj każdą z rąk po jednej ze stron otworu drzwiowego, tak aby ramiona były równoległe do podłogi, a łokcie zgięte pod kątem 90 stopni. Następnie powoli pochyl się do przodu i pozostań w tej pozycji przez 30 sekund.

Rozciąganie nadgarstków

Nadgarstki drętwieją bardzo łatwo. Długie godziny za kółkiem powodują stopniowe skracanie się ścięgien, co – jeśli zapomnimy o rozciąganiu – może skończyć się bólem i zaburzeniami ruchowymi. Aby z tym walczyć, po prostu zginaj nadgarstki do przodu i do tyłu, ostrożnie dociskając je do kierownicy. Powtórz ćwiczenia dla każdej z rąk i bądź cierpliwy, ponieważ celem jest lekkie rozciągnięcie, które utrzymasz przez 30 sekund. Kluczowe dla tej techniki jest jej regularne stosowanie.

Rozciąganie pośladków

Twoje nogi mają prawo być obolałe po długiej jeździe, a szczególnie odrętwiałe są mięśnie pośladkowe, które muszą przecież utrzymać większą część wagi ciała. Możesz spróbować tego bardzo skutecznego sposobu rozciągnięcia pośladków, stojąc samodzielnie lub korzystając z samochodu. Oprzyj stopę na zderzaku tak, aby utworzyła kąt prosty z Twoim ciałem i przechylaj tułów do przodu, utrzymując biodra prostopadle do samochodu. Gdy poczujesz rozluźniające się mięśnie pośladków, spróbuj wytrzymać w tej pozycji około 30 sekund, miarowo oddychając. Powtórz ćwiczenie, opierając o bagażnik drugą stopę. Na poniższym wideo zobaczysz, jak można zrobić to samemu.

Rozciąganie stawu biodrowego

Stawy biodrowe mają tendencję do osłabiania się po długim okresie siedzenia. Aby je rozciągnąć po wyjściu z samochodu, klęknij jednym z kolan na podłodze, a drugą stopę postaw płasko przed sobą, zginając kolano w tej nodze. Następnie wypchnij biodra do przodu, utrzymując plecy w pozycji pionowej. Wytrzymaj tak 30 sekund, a potem powtórz ćwiczenie dla drugiej strony ciała.

Rozciąganie ścięgna podkolanowego

Ścięgna podkolanowe znajdujące w tylnej części uda są podczas siedzenia poddawane ciągłym obciążeniom. Aby im ulżyć, wypróbuj tę technikę. Stań z jedną nogą lekko wysuniętą do przodu, a następnie zegnij nieco kolano w drugiej nodze i przenieś na nią cały ciężar ciała. Wysuń do przodu biodra, aż poczujesz, że tylna część nóg jest naprężona, i utrzymaj pozycję przez około 30 sekund. To ćwiczenie można wykonywać na stojąco, na siedząco lub na podłodze, w zależności od stopnia sztywności mięśni. Obejrzyj poniższe wideo, by zobaczyć, jak efektywnie stosować tę technikę.

Rozciąganie łydek

Choć piszemy o nich jako ostatnich, łydki są nie mniej ważne od innych części ciała i także często cierpią od siedzenia przez długi czas w jednej pozycji. Aby je rozciągnąć, stań przed ścianą i oprzyj o nią częściowo poduszkę stopy. Pochyl się do przodu, opierając dłonie o ścianę w taki sposób, żeby pięta, biodro i głowa tworzyły linię prostą. Spróbuj trzymać piętę na ziemi i pozostań w tej pozycji przez 30 sekund. Następnie zmień nogi. Zobacz, jak powinno wyglądać to ćwiczenie, na poniższym wideo.

Ostatnie newsy