ŠKODA POLSKA MOTORSPORT WYGYWA RAJD POLSKI 2018!

September 24, 2018
ŠKODA Polska Motorsport wygywa Rajd Polski 2018! Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali najbardziej prestiżowy polski rajd, przy okazji zostając wicemistrzami kraju!

To był już siedemdziesiąty piąty Rajd Polski, którego areną od ponad dekady są Mikołajki. Pierwszy raz rozegrano go w 1921 roku, co czyni go drugim najstarszym rajdem na świecie – tylko za kultowym Rajdem Monte Carlo. Dla polskich kierowców to najważniejszy start sezonu, a jego ranga jest wysoka także poza granicami kraju – sześciokrotnie był rundą mistrzostwa świata, a kilkadziesiąt razy, także w tym roku, ścigano się tu o mistrzostwo Europy.

Tym razem jednak najbardziej emocjonujący był pojedynek o mistrzostwo kraju, w którym brylowali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Na mazurskich szutrach pojechali tak, jak na szutrach litewskich w czasie Rajdu Elektreny – najlepiej ze wszystkich – i wygrali ostatnią rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Spośród piętnastu odcinków specjalnych, załoga ŠKODA Polska Motorsport zwyciężyła w sześciu. Pięć padło łupem czarnego konia tej rundy, nie startującego na co dzień w mistrzostwach Polski, Łukasza Habaja. To właśnie on stanął na drugim stopniu podium RSMP w Mikołajkach.

Marczyk był też bardzo blisko tryumfu w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu mistrzowskiego – do pierwszego miejsca zabrakło… 1 punktu. Wicemistrzostwo i wygrany Rajd Polski to jednak ogromny sukces 22-letniego kierowcy. Walka o tytuł mistrza była niezwykle zacięta i dramatyczna, a na rozstrzygnięcie trzeba było czekać aż do samego końca rajdu, zwieńczonego odcinkiem Power Stage.


Dotychczasowy, dość zdecydowany lider RSMP 2018, Jakub Brzeziński, mimo wcześniejszej awarii auta wciąż miał szansę na końcowy tryumf. Wystarczyło dojechać do mety ostatniej pętli na jednej z czołowych lokat. Niestety, znów zawiodła maszyna, a siódme miejsce w Power Stage nie tylko nie pozwoliło utrzymać prowadzenia w "generalce", ale też odeprzeć ataku Marczyka. W efekcie zwycięzcą RSMP 2018 zostali dotychczasowi wiceliderzy - Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel - także jadący ŠKODĄ FABIA R5.

Nieco w tle emocji związanych z finałem rywalizacji o mistrzostwo Polski rozegrano rundę ERC, wygraną przez Nikołaja Griazina (dodajmy – także zasiadającego za kierownicą ŠKODY FABIA R5). Wynik Marczyka dał mu piąte miejsce w tej klasyfikacji.

Klasyfikacja końcowa RSMP 2018:

1. Grzegorz Grzyb – 151 pkt

2. Mikołaj Marczyk – 150

3. Jakub Brzeziński – 146

4. Tomasz Kasperczyk – 96

5. Dariusz Poloński – 78

Ostatnie newsy