ŠKODA Polska Motorsport podsumowuje dwa lata pełne sukcesów

March 2, 2020
Dwa sezony startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski zespół ŠKODA Polska Motorsport zakończył z dwoma tytułami mistrzowskimi w klasyfikacji producentów. Miko Marczyk wraz z Szymonem Gospodarczykiem wywalczyli Vice-Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej w swoim debiucie w aucie klasy R5 w 2018 roku, a już rok później sięgnęli po najwyższe trofeum zdobywając tytuł Rajdowych Mistrzów Polski. Jednocześnie Miko Marczyk został najmłodszym mistrzem Polski w historii RSMP.

Kiedy przed dwoma laty do życia powołany został zespół ŠKODA Polska Motorsport szefowie teamu zdecydowali o rozpoczęciu współpracy z bardzo młodym, 22-letnim kierowcą, Mikołajem Marczykiem, który miał wówczas za sobą zaledwie dwa sezony startów w rajdach samochodowych. Miko Marczyk zasiadł za kierownicą najlepszego dostępnego auta - ŠKODY FABIA R5 - w jednym z największych zespołów rajdowych w Polsce. Mimo swojego niewielkiego doświadczenia Miko dał się już wcześniej poznać jako zawodnik bardzo utalentowany, z ponadprzeciętnymi umiejętnościami, a także pełen woli walki. Zaangażowanie Miko w projekt okazało się dla ŠKODY bardzo dobrą decyzją – Mikołaj Marczyk z nawiązką spłacił kredyt zaufania, jaki otrzymał od zespołu i odwdzięczył się znakomitą jazdą przez dwa sezony.

Na prawym fotelu Marczyka zasiadał pilot Szymon Gospodarczyk. Mający za sobą już kilkanaście lat startów zawodnik, wniósł do zespołu potrzebne doświadczenie. Stworzenie bardzo zgranego i w pełni zaangażowanego teamu pozwoliło na realizację wszystkich założonych celów.

Załoga Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk w barwach zespołu ŠKODA Polska Motorsport w klasyfikacji generalnej RSMP pięć razy stanęła na najwyższym stopniu podium. Duet ma na koncie aż 53 wygrane odcinki specjalne. W sezonach 2018 i 2019 wystartowali łącznie w 20 rajdach.

Sezon 2020 przynosi duże zmiany, które są niezbędne do dalszego sportowego rozwoju zawodników. Duet Marczyk/Gospodarczyk zmierzy się z nowymi wyzwaniami podczas zagranicznych odcinków specjalnych w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy. Zespół zmienia barwy, jednak jego współpraca ze ŠKODĄ Polska będzie kontynuowana – producent będzie pełnił rolę partnera technologicznego, a Miko zostaje ambasadorem linii modeli Sportline i RS marki ŠKODA. Partnerem nowego projektu pozostaje również Volkswagen Financial Services.

- Ostatnie dwa lata to dla mnie niesamowity czas pełen wyzwań, nowych doświadczeń, wymagających momentów i sukcesów. To krok milowy w mojej zaledwie 4-letniej karierze kierowcy rajdowego. ŠKODA Polska obdarzyła mnie ogromnym zaufaniem tworząc zespół w 2018 roku. Cieszę się, że wspólnie zrealizowaliśmy wszystkie założone cele i w minionym sezonie mogliśmy świętować zdobycie tytułu Mistrzów Polski. Chciałbym bardzo podziękować za wspólne dwa sezony startów, za stworzenie zespołu ŠKODA Polska Motorsport, który bez wątpienia wniósł nową jakość do polskich rajdów. Jestem dumny z naszej organizacji, skuteczności i wyników. Rok 2020 przynosi zmiany, jednak nasza współpraca się nie kończy, przed nami kolejne wyzwania. Z takimi partnerami jak m.in. ŠKODA Polska oraz Volkswagen Financial Services patrzę z optymizmem w przyszłość. Przed nami wymagający projekt, który wierzę, że będzie kolejnym krokiem naprzód w moich motorsportowych aktywnościach! Trzymajcie kciuki! - podsumował Miko Marczyk.

- Współpraca z Miko i zespołem ŠKODA Polska Motorsport to przełomowy czas w mojej sportowej karierze. Startuję w rajdach już 15 lat, ale nigdzie nie spotkałem się z takim profesjonalizmem, zaangażowaniem całego zespołu i kierowcy oraz wsparciem i zrozumieniem ze strony partnera, jakim jest ŠKODA Polska. Przeżyliśmy wspólnie wiele pięknych chwil, chociaż droga do sukcesów nigdy nie była łatwa. Dziękuję wszystkim za ten czas. My jedziemy dalej, zmieniamy barwy ale co najważniejsze nasze drogi ze ŠKODĄ się nie rozchodzą. Trzymajcie kciuki za naszą dalszą drogę! - dodał Szymon Gospodarczyk.

- Współpraca z Miko i Szymonem w dwóch ostatnich sezonach dostarczyła nam wielu powodów do radości. Tempo w jakim załoga ŠKODA Polska Motorsport osiągnęła poziom krajowej czołówki rajdowej dowodzi jej olbrzymiego potencjału. Miko jest w mojej ocenie najlepszym kandydatem do reprezentowania barw Polski na europejskich odcinkach specjalnych, dlatego bardzo cieszę się, że będzie miał możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w tym sezonie w cyklu Mistrzostw Europy. Kolejny krok w karierze Miko oznacza wprawdzie zmianę barw, ale nasze drogi się nie rozchodzą. Z dumą mogę ogłosić, że ŠKODA Polska kontynuuje w 2020 roku swoje zaangażowanie w sporty motorowe jako partner technologiczny Mikołaja Marczyka. Zawodnik będzie też ambasadorem linii modeli Sportline oraz RS marki ŠKODA. - mówi Tomasz Porawski, Dyrektor marki ŠKODA w Polsce.

Ostatnie newsy