ŠKODA odnotowała rekordowy rok w czeskich fabrykach

January 28, 2020
W 2019 roku ŠKODA po raz pierwszy w historii wyprodukowała ponad 900 tys. pojazdów w swoich fabrykach w Mladá Boleslav i Kvasinach. Wysoki wynik jest zasługą wzrostu produkcji o 2,25 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Rekordowe wyniki oraz nowe możliwości produkcyjne są efektem konsekwentnych inwestycji w rozwój fabryk. Jest to także element strategii 2025, w ramach której ŠKODA inwestuje łącznie 2 miliardy euro w rozwój alternatywnych technologii napędowych i nowe usługi mobilności.

W 2019 roku w fabryce ŠKODY w Mladá Boleslav powstało ok. 590 tys. pojazdów. 260 tys. sztuk stanowił model OCTAVIA, w tym już także czwarta generacja ikony marki, której produkcja rozpoczęła się pod koniec października. Inne modele produkowane w tej fabryce to: FABIA, SCALA, KAMIQ i KAROQ. Z linii produkcyjnych w Mladá Boleslav zjeżdżają nie tyko kompletne pojazdy, ale także części i komponenty. W minionym roku powstało tam: 570 tys. silników i 570 tys. skrzyń biegów MQ 200 i MQ 100, a także 4000 akumulatorów i ponad 2 312 000 osi. Dzięki nowej lakierni otwartej w sierpniu 2019 r., która jest w stanie obsłużyć 168 tys. sztuk karoserii w ciągu roku, ogólna wydajność zakładów lakierniczych na terenie fabryki ŠKODY w Mladá Boleslav wzrosła do 812 tys. sztuk karoserii rocznie. ŠKODA zainwestowała 219,6 milionów euro w nowy budynek i stworzyła ponad 650 nowych miejsc pracy. Obiekt jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych dla środowiska w Europie.

Milionowe inwestycje dla fabryk w Kvasinach i Vrchlabí procentują

W ciągu ostatnich kilku lat fabryka w Kvasinach została rozbudowana i przeszła największą modernizację od czasów jej powstania ponad 85 lat temu. Obecnie produkowane są tam SUV-y KODIAQ oraz KAROQ i flagowy model SUPERB, w tym zelektryfikowany wariant modelu SUPERB iV z napędem hybrydowym typu plug-in. ŠKODA zainwestowała ok. 12 milionów euro w dostosowanie linii produkcyjnej do wytwarzania modelu sygnowanego znakiem iV, którego produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2019 r.

Vrchlabí to trzecia lokalizacja ŠKODY w Czechach. Fabryka w ubiegłym roku świętowała 155 rocznicę powstania. Początkowo produkowano tu samochody, a w 2012 r. przekształcono tę lokalizację w najnowocześniejszą fabrykę komponentów ŠKODY oraz innych marek grupy VW. W 2019 roku wyprodukowano tam m.in.: ponad 556 000 automatycznych skrzyń biegów DQ 200.

ŠKODA jednym z największych pracodawców w Czechach

ŠKODA jest jednym z największych pracodawców w Czechach, a jej produkty stanowią około 9% całego eksportu krajowego. Firma od wielu lat inwestuje w rozwój infrastruktury w regionach otaczających fabryki i wspiera projekty mające na celu trwałą poprawę jakości życia lokalnej społeczności współpracując w tym celu z przedstawicielami świata polityki, administracji oraz organizacji obywatelskich. Jednym z efektów odpowiedzialnej społecznie działalności ŠKODY jest specjalny fundusz założony dla Mladá Boleslav z kapitałem początkowym w wysokości 30 mln euro. Pieniądze z funduszu zostały wykorzystane m.in.: na wyposażenie lokalnego szpitala w nowy sprzęt oraz na rozbudowę systemu rowerów miejskich Rekola.

Ostatnie newsy