ŠKODA na Rajdzie Hiszpanii

ŠKODA na Rajdzie Hiszpanii: Kopecký drugi w WRC 2, debiutujący Nordgren czwarty

ŠKODA na Rajdzie Hiszpanii: Kopecký drugi w WRC 2, debiutujący Nordgren czwarty

9. 10. 2017

Czeski duet Jan Kopecký/Pavel Dresler był najszybszy na wszystkich odcinkach asfaltowych rajdu RallyRACC Catalunya – Rally de España, hiszpańskiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Jadący ŠKODĄ FABIA R5 urzędujący Mistrz Czech zwyciężył w czternastu odcinkach specjalnych z rzędu, co pozwoliło mu nadrobić straty poniesione na wcześniejszych próbach szutrowych i ostatecznie wywalczyć drugie miejsce w rajdzie. Podczas swojego debiutu w barwach fabrycznego zespołu ŠKODY, jadąca po raz pierwszy modelem FABIA R5 na odcinkach asfaltowych załoga młodych talentów Juuso Nordgren/Tapio Suominen dojechała na fenomenalnym czwartym miejscu.

Ostatni, niedzielny etap RallyRACC Catalunya obejmował sześć odcinków specjalnych o łącznej długości 74 kilometrów. Pierwsza z prób tego dnia była pokonywana jeszcze w ciemnościach, ale nie przeszkodziło to załogom ŠKODY: Jan Kopecký zakończył ją na pierwszej pozycji w WRC 2, a Juuso Nordgren na drugiej. Mistrz Finlandii Juniorów z 2015 roku prowadził w Hiszpanii model FABIA R5 na asfaltowych trasach po raz pierwszy w swoim życiu, ale szybko przyswajał sobie jazdę na tych szybkich drogach. Gdy słońce w końcu rozświetliło katalońskie niebo, Kopecký kontynuował swój pochód po oesowe zwycięstwa. Ostatecznie wygrał kolejno wszystkie czternaście odcinków specjalnych rajdu rozegrane na asfalcie. Na finałowym odcinku specjalnym Salou zanotował nawet drugi najlepszy czas całego dnia, pokonując wielu konkurentów jadących dużo szybszymi samochodami z najwyższej rajdowej ligi WRC.

Rajdowy Mistrz Czech w sumie wygrał 14 z 19 wszystkich odcinków. „Nadal nie mogę się pogodzić z decyzją sędziów, którzy nie zdecydowali się przyznać mi kompensaty za czas stracony nie z mojej winy. Ale takie jest życie, więc pozostało mi tylko cieszyć się z pozostałej części rajdu. Ja i Pavel mogliśmy raz jeszcze udowodnić, że ŠKODA FABIA R5 jest najszybszym samochodem w całej stawce WRC 2. Przez cały rajd nie popełniliśmy żadnego błędu i jesteśmy zadowoleni ze swojego występu” – podsumował bardzo doświadczony czeski kierowca Jan Kopecký.

Jego młodzi koledzy z zespołu, Juuso Nordgren i Tapio Suominen, ostatniego dnia obronili swoją czwartą lokatę. Jadąc po raz pierwszy fabrycznie przygotowanym egzemplarzem modelu FABIA R5, para Finów zaprezentowała godną uznania jazdę, zwłaszcza na odcinkach asfaltowych.

Startujący w klasie RC2 Norwegowie Ole Christian Veiby i Stig Rune Skjaermoen nie byli klasyfikowani w WRC 2, ale za sterami FABII R5 przygotowanej przez prywatny zespół Printsport Team zaprezentowali równie imponujący poziom jazdy, notując trzeci najlepszy czas rajdu, za plecami Jana Kopecký’ego. „Analizowałem nagrania Jana Kopecký’ego z pokładu auta, by uczyć się jego stylu jazdy. Jan jest nieprawdopodobnie szybki i wiem, jak wiele musze się jeszcze nauczyć o jeździe na drogach asfaltowych” – powiedziała po tym imponującym starcie wschodząca gwiazda rajdów z Norwegii. Veiby, który nadal liczy się w walce o tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (FIA APRC) z zespołem MRF ŠKODA, w nadchodzącej w dniach 26-29 października rundzie WRC 2 – Rajdzie Walii – wzmocni fabryczny zespół ŠKODA Motorsport, reprezentując jego barwy wraz z młodym Juuso Nordgrenem oraz ukoronowanym właśnie mistrzem WRC 2, Pontusem Tidemandem.

Oficjalne wyniki RallyRACC Catalunya – Rallye de España (WRC 2):

1. Suninen/Markkula (FIN/FIN) Ford Fiesta R5 3 godz. 09 min. 43,8sek,
2. Kopecký/Dresler (CZE/CZE) ŠKODA FABIA R5 + 31,8 sek
3. Guerra/Cué (MEX/ESP) ŠKODA FABIA R5 + 4min 38,9sek
4. Nordgren/Suominen (FIN/FIN) ŠKODA FABIA R5 + 5min 15,7sek
5. Tempestini/Bernacchini (ITA/ITA) Citroën DS3 R5 + 5min 17,8sek
6. Pieniążek/Mazur (POL/POL) Peugeot 208 T16 + 7min 33,8sek

Klasyfikacja punktowa kierowców w WRC 2 po 11 z 13 rund:

1. Pontus Tidemand (SWE) ŠKODA 133 punkty
2. Teemu Suninen (FIN) Ford 85 punktów
3. Jan Kopecký (CZE) ŠKODA 85 punktów
4. Eric Camilli (FRA) Ford 77 punktów
5. Ole Christian Veiby (NOR) ŠKODA 68 punktów