ŠKODA KAMIQ SPOTYKA SIĘ Z MASMEDIAMI

September 5, 2019
Kiedy kupujesz samochód, zwykle udajesz się do dealera na jazdę próbną. Wcześniej decydujesz i zbierasz informacje o konkretnym samochodzie. Informacje te często pochodzą z recenzji dziennikarzy motoryzacyjnych. Storyboard ŠKODA rzucił okiem na kulisy wydarzenia, które miało na celu zapoznanie dziennikarzy z nową ŠKODA KAMIQ.

ŠKODA KAMIQ została zaprezentowana w Strasburgu we Francji i jej okolicach w drugiej połowie sierpnia. W ciągu dwóch tygodni przetestowało go ponad 650 dziennikarzy z całej Europy. Mogli wybrać 48 różnych samochodów z trzema różnymi silnikami oraz manualną i automatyczną skrzynią biegów.

„To wydarzenie jest pierwszą okazją dla ogółu społeczeństwa - za pośrednictwem mediów - do zapoznania się z tym, jak nowy samochód radzi sobie i do czego jest zdolny” - mówi Pavel Jína, rzecznik ŠKODA odpowiedzialny za ŠKODA KAMIQ, wyjaśniając znaczenie przeprowadzanie dynamicznej prezentacji. Każdego dnia około 70 kierowców - dziennikarzy – zasiada za kierownice tego modelu ŠKODY.

Ciężka praca nie zaczyna się od transportu samochodów ciężarowych w docelowe miejsce. Wcześniej zespół przygotowawczy musi zbadać okolicę. „Identyfikujemy lokalne trasy, które pokażą właściwości jezdne pojazdu, ujawniamy szczegóły podwozia i pozwalamy kierowcom wypróbować zaawansowane systemy wspomagania kierowcy i sportowe ustawienia podwozia”, mówi Petr Kavrentzis, odpowiedzialny za samochody prasowe w dziale komunikacji ŠKODA.

Efektem tej pracy jest zestaw tras zalecanych dziennikarzom, którzy są wprowadzani w system nawigacji samochodu. Gdy masz do czynienia z wieloma samochodami i zmianą kierowców, jest to oszczędność czasu. Z reguły każda opcja łączy ruch miejski, wiejską drogę i autostradę. Oczywiście strony samochodu zostały precyzyjnie pokazane w celu porządnego fotografowania lub filmowania.

To z powodu wszystkich kamer, które przed każdym przejazdem każdego samochodu są czyszczone w celu usunięcia wszelkich smug i brudu. „Oczywiście najbardziej zabrudzone są koła, ale myjemy wszystko na zewnątrz i wewnątrz”, wyjaśnia Kavrentzis. Czasami musimy rozwiązać dziwne zadrapania – odpryski lakieru w głównej części auta. Kiedy masz prawie 50 samochodów, potrzebujesz podobnej liczby osób, aby się nimi zaopiekować. Oprócz czyszczenia kierowcy dbają o to, aby pojazdy miały dużo paliwa, a w razie potrzeby, potrafią wykonać drobne czynności serwisowe.

W tym momencie dziennikarze, a może dokładniej testujący kierowcy, spędzają z samochodem mniej więcej cały dzień. W tak krótkim czasie udało im się pokonać setki kilometrów - wystarczający przebieg, aby powiedzieć profesjonalistom wiele o właściwościach testowanego samochodu i jego rywalizacji z konkurencją. Jest to nieodłączna część pracy wielu dziennikarzy, którzy mają własne doświadczenia, jeśli chodzi o testowanie samochodów.

„Mogą przetestować przestrzeń dostępną na przednich i tylnych siedzeniach, sprawdzić rozmiar bagażnika i łatwość do jego dostępu lub określić przydatność schowków” - mówi rzecznik Petr Jína. „Dziennikarze zadają wiele pytań na temat silników i łączności. Tym razem byli szczególnie ciekawi Laury, cyfrowej asystentki głosowej ”- mówi Jína, wyjaśniając, o co najczęściej pytają dziennikarze. Podczas zorganizowanej imprezy testowej eksperci z koncernu ŠKODA odpowiadali na pytania. Dało to dziennikarzom wnikliwe i szczegółowe informacje, na przykład o rozwoju silników lub elektroniki, infotainment – system informacji bieżącej o ruchu drogowym przekazywany drogą satelitarną, łączności i marketingu produktów, które mogą następnie przekazać czytelnikom i widzom. Niektórzy z nich prowadzą rozmowy z ekspertami na temat szczegółów swojej pracy.

Jakie wrażenia dziennikarze zabrali ze sobą na temat ŠKODY KAMIQ po jazdach testowych?

„Pochwalili sposób konfiguracji podwozia i ilość miejsca na tylnych siedzeniach” - mówi Pavel Jína, opisując ich reakcje. „W porównaniu z konkurencją tego modelu byli bardzo pozytywnie nastawieni do łączności i byli zaskoczeni, ile mocy silniki 1.0 TSI były w stanie dostarczyć”, podsumowuje. Samochody testowe były wyposażone w litrowe silniki benzynowe o mocy 70 lub 85 kW. Gama silników została uzupełniona przez silnik wysokoprężny o mocy 85 TD 1.6 TDI.

Sami dziennikarze popierają słowa Pavela Jíny. „Jest większy, niż myślałem”, mówi głos z tłumu, który zebrał się podczas przerwy między jazdami. „Auto radzi sobie naprawdę dobrze”, mówi ktoś inny. Ci dziennikarze mogli wkrótce znów stanąć twarzą w twarz z samochodami. Po dynamicznej prezentacji pojazdy są przekazywane importerom, aby można było przeprowadzić dalsze testy mediów w poszczególnych krajach.

Ostatnie newsy