ŠKODA FELICIA nagrodzona tytułem najelegantszego samochodu rajdu klasyków w Chinach

ŠKODA FELICIA nagrodzona tytułem najelegantszego samochodu rajdu klasyków w Chinach

23. 9. 2016

Najpopularniejszy kabriolet w historii ŠKODY, klasyczna ŠKODA FELICIA, zwyciężyła w kategorii „Najelegantszy samochód rajdu” w Top City Classic Rally China 2016. Wyprodukowany w 1960 roku kabriolet pokonał ponad 500 kilometrów trasy odcinków prowadzących przez Pekin i Szanghaj. Zabytkowa ŠKODA z powodzeniem ukończyła ten prestiżowy rajd, wzbudzając nie lada sensację wśród licznie ustawionych przy trasie widzów.

ŠKODA FELICIA

Andreas Hafemann, Prezes ŠKODA China, osobiście uczestniczył w pekińskiej części rajdu i brał udział w ceremonii rozdania nagród na mecie w Zhangjiakou, jednym z miast gospodarzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. „ŠKODA jest jednym z najstarszych producentów samochodów na świecie, z historią liczącą 121 lat. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy dzielić się z chińskimi Klientami i fanami naszymi ikonami, klasycznymi modelami ŠKODY, jak i pokazywać im bogatą spuściznę i pozwalać doświadczać unikatowej kultury motoryzacyjnej naszej marki” - mówi Hafemann.

Top City Classic Rally China to rajd zorganizowany przez niemieckie pisma motoryzacyjne Auto Motor und Sport i Motor Klassik. W tym roku trasa była podzielona na dwa etapy: w pierwszym z nich 35 klasycznych aut różnej produkcji ruszyło z przedmieść Pekinu i przez malownicze zielone tereny prowincji Hebei dotarło do miasta Zhangjiakou. W Szanghaju tymczasem 36 załóg wystartowało spod słynnego Oriental Pearl Tower, skąd trasa wiodła przez antyczne miasto Wuzhen do malowniczego Jeziora Tysiąca Wysp położonego w prowincji Zhejiang.

ŠKODA wzięła udział w Top City Classic Rally China po raz pierwszy w roku 2014, kiedy gwiazdami zlotu stały się dwa zabytki czechosłowackiej motoryzacji: LAURIN & KLEMENT oraz ŠKODA FELICIA.

W tym roku zabytkowy kabriolet ŠKODY ponownie stał się jedną z głównych ozdób wydarzenia. Prezentowany egzemplarz został wyprodukowany w roku 1960 i przez ostatnie 56 lat był wielokrotnie przemalowywany, a niektóre z części zostały zgubione lub uszkodzone. Tylko dzięki wielkiemu wsparciu historycznych archiwów Muzeum ŠKODY, dokumentacji technicznej i oryginalnych podzespołów samochód został w całości wyremontowany i odnowiony.

Zabytkowa FELICIA to najpopularniejszy kabriolet w historii ŠKODY. Produkowany seryjnie w latach 1958–1964 model kontynuował bogate tradycje marki w tworzeniu samochodów ze składanym dachem. Wyróżniający się wyjątkową elegancją model wystąpił w wielu filmach, stając się jednym z symboli czeskiej rewolucji obyczajowej lat 60. 

Inspirowany klasycznymi, brytyjskimi roadsterami projekt przewyższył oryginał pod względem wyposażenia, wszechstronnego charakteru i komfortu prowadzenia. Przy całkowitej produkcji wynoszącej 14 863 sztuk, FELICIA odniosła, jak na samochód tego typu, ogromny komercyjny sukces.

W roku 2016 mija 121 lat od założenia marki, co czyni ŠKODĘ jedną z najdłużej istniejących firm motoryzacyjnych na świecie. Zlokalizowana w Mladej Boleslavi czeska firma była jednym z pionierów przemysłu: rozpoczęła swoją działalność w roku 1895 produkcją rowerów, do których wkrótce dołączyły bardziej zaawansowane technicznie motocykle i samochody. Obecnie ŠKODA już drugi raz z rzędu sprzedała ponad milion samochodów w ciągu roku na ponad stu rynkach na całym świecie. Najbardziej rozległa gama modelowa w historii marki produkowana jest w tej chwili w czternastu fabrykach w Europie i Azji.

Po wejściu na rynek chiński w roku 2007 z pierwszym lokalnie produkowanym modelem – OCTAVIĄ – ŠKODA zawiązała bardzo udaną współpracę z miejscową spółką SAIC Volkswagen. Przez ostatnie dziewięć lat, ŠKODA dostarczyła chińskim Klientom w sumie już ponad 1,8 miliona samochodów, stając się jednym z największych producentów samochodów w Chinach.