ŠKODA CITIGOe iV wyrazem całościowego podejścia marki do elektromobilności

June 13, 2019
ŠKODA CITIGOe iV to pierwszy w pełni elektryczny samochód marki i jeden z pierwszych w rodzinie iV. ŠKODA odważnie wkracza w nową erę w ramach Strategii 2025 oferując całościowe podejście do e-mobilności, które obejmuje nie tylko produkcję zeroemisyjnych samochodów, ale także szereg usług, budowę infrastruktury, recykling części oraz przygotowanie produkcji w zakładach producenta, tak by docelowo wykorzystywały wyłącznie energię elektryczną neutralną pod względem emisji CO2.

ŠKODA CITIGOe iV to idealny pojazd do pokonywania miejskich tras. Ten niewielki, zwinny i niezwykle ekonomiczny samochód zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 36,8 kWh. Zamontowany w podwoziu, ma wymiary 1,1 x 1,7 m i zaledwie 30 cm wysokości oraz pozwala na pokonanie na jednym ładowaniu do 265 km w cyklu WLTP. Akumulator można naładować na kilka sposobów. Na stacjach szybkiego ładowania, korzystając ze specjalnego przewodu CCS i ładowarki o mocy 40 kW, akumulator będzie pełen w 80% już po godzinie. Korzystając z ładowarki naściennej AC o mocy 7,2 kW uzyskamy ten sam poziom naładowania w ciągu 4 godzin i 8 minut. Samochód można też podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego i ładować z mocą 2,3 kW.

Nowoczesny miejski speedster z dynamicznym przyspieszeniem

CITIGOe iV wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 61 kW z maksymalnym momentem obrotowym 210 Nm, który, jak we wszystkich w pełni elektrycznych samochodach, dostępny jest od razu po uruchomieniu pojazdu. CITIGOe iV rozpędza się od 0 do 100 km w 12,5 sekundy, a przyspieszenie od 60 do 100 km/h zajmuje mu tylko 7,6 s. Pomimo niewielkich rozmiarów i miejskiego charakteru pierwszy w pełni elektryczny model ŠKODY jest niezwykle dynamiczny, a maksymalna prędkość jaką może rozwinąć to 130km/h. W pierwszej w pełni elektrycznej ŠKODZIE przeprojektowano elementy nadwozia, zamontowano światła w technologii LED oraz zintegrowane kierunkowskazy.

Sub-marka iV wyrazem całościowego podejścia ŠKODY do elektromobilności

W ramach rodziny ŠKODA iV producent będzie rozwijał własną linię pojazdów elektrycznych. Do końca 2022 r. ŠKODA zaoferuje ponad dziesięć częściowo lub w pełni elektrycznych samochodów oraz specjalny ekosystem dla rozwiązań mobilnych. Po CITIGOe iV i SUPERB iV światło dzienne ujrzą dwa pierwsze w pełni elektryczne samochody oparte na modułowej platformie dla pojazdów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen. Jednym z nich będzie seryjna wersja VISION iV SUV coupé, którego premiera zaplanowana jest na 2020 rok.

Marka opowiada się za wsparciem e-mobilności przyjaznej dla środowiska i konsekwentnie realizuje plany zgodne ze Strategią 2025, która zakłada inwestycje o łącznej wysokości dwóch miliardów euro w rozwój pojazdów elektrycznych i nowych usług mobilnych w ciągu najbliższych pięciu lat. Jednym z celów marki, w ramach całościowego podejścia do kwestii e-mobilności, jest stopniowe wprowadzanie zmian w zlokalizowanych w Czechach fabrykach, tak by proces produkcyjny był docelowo neutralny pod względem emisji CO2. Wyzwania, które ŠKODA stawia przed sobą, obejmują także recykling i rozsądne ponowne wykorzystanie akumulatorów. Producent kompleksowo przygotowuje też swoich pracowników do wyzwań związanych z elektromobilnością. Spółka przeszkoliła już 11 tys. osób w zakresie produkcji samochodów elektrycznych.

ŠKODA opowiada się za wsparciem mobilności przyjaznej dla środowiska, nawet w zakresie wykraczającym poza produkcję pojazdów. Do 2025 r. spółka zainwestuje ok. 32 mln euro w rozwój wewnętrznej infrastruktury ładowania obejmującej niemal 7000 punktów ładowania w obrębie lub w okolicy trzech czeskich fabryk w Mladá Boleslav, Kvasinach i Vrchlabí.

Ostatnie newsy