ŠKODA celuje w kolejne zwycięstwo w Polsce

ŠKODA celuje w kolejne zwycięstwo w Polsce

27. 6. 2016

ŠKODA powraca w tym roku na mazurskie szutry w wyjątkowo silnym składzie, celując w powtórzenie zeszłorocznego sukcesu i kolejne zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To właśnie tu rok temu duet Esapekka Lappi/Janne Ferm zdobył ze ŠKODĄ Fabia R5 historyczne pierwsze zwycięstwo w WRC 2. W tym roku „Latający Finowie” będą chcieli powtórzyć swój wyczyn.

ŠKODA celuje w kolejne zwycięstwo

ŠKODA celuje w kolejne zwycięstwo w Polsce

ŠKODA powraca w tym roku na mazurskie szutry w wyjątkowo silnym składzie, celując w powtórzenie zeszłorocznego sukcesu i kolejne zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. To właśnie tu rok temu duet Esapekka Lappi/Janne Ferm zdobył ze ŠKODĄ Fabia R5 historyczne pierwsze zwycięstwo w WRC 2. W tym roku „Latający Finowie” będą chcieli powtórzyć swój wyczyn.

Na starcie Rajdu Polski stanie aż osiem sztuk najnowszej rajdowej broni ŠKODY, notującej doskonałe wyniki Fabii R5. Drugą załogę fabryczną formuje szwedzki duet Pontus Tidemand/Jonas Andersson. Dziesiątki tysięcy polskich kibiców zgromadzonych przy odcinkach specjalnych będą także kibicować Hubertowi Ptaszkowi, który również celuje w doskonały wynik za kierownicą ŠKODY.

„Rajd Polski to dla nas szczególne wydarzenie. To tutaj rok temu świętowaliśmy pierwsze zwycięstwo ŠKODY Fabia R5 w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Oczywiście, w tym roku chcielibyśmy powtórzyć ten wynik” – mówi Michal Hrabánek, Dyrektor ŠKODA Motorsport. Runda w Polsce rozpoczyna najszybszą część sezonu WRC 2. Ten wyjątkowy rajd z bogatymi tradycjami wraz z kolejnym Rajdem Finlandii pozwalają osiągać kierowcom najwyższe średnie prędkości w całym sezonie mistrzostw.

„By odnieść tu sukces, na tych wyjątkowo szybkich trasach trzeba być bardzo odważnym, ale i wykazać się rozwagą. W zeszłym roku Esapekka Lappi i Pontus Tidemand zachowali odpowiednią równowagę, by zdobyć pierwsze i drugie miejsce. W tym roku stawka jest jednak jeszcze bardziej konkurencyjna, dlatego czeka nas wyjątkowo emocjonujący rajd” – zapowiada Hrabánek. Na trasie 306,10 km wokół mazurskich jezior i lasów będzie rywalizować cała czołówka Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2. W tym sezonie w stawce dominuje wyjątkowo szybka i niezawodna ŠKODA Fabia R5: jedzie nią aż pięć z czołowych sześciu załóg w obecnej klasyfikacji.

ŠKODA chce w Polsce kontynuować swoją zwycięską passę: nowoczesna Fabia R5 z napędem na cztery koła wygrała cztery ostatnie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2. Doskonałą passę rozpoczął 22-letni fiński kierowca ŠKODY Teemu Suninen, zajmując pierwsze miejsce w Rajdzie Meksyku.

Swoje drugie zwycięstwo dołożył dwa tygodnie temu w ostatniej rundzie poprzedzającej Rajd Polski – na Rajdzie Włoch. W międzyczasie dorobek zwycięstw ŠKODY powiększył Peruwiańczyk Nicolás Fuchs, który wygrał w Argentynie, a także Pontus Tidemand, najlepszy w Portugalii.

Szwedzki kierowca już nie może doczekać się powrotu do Polski: „Bardzo lubię szybkie trasy tego rajdu, czego dowiódł mój zeszłoroczny wynik. Jonas i ja celujemy w kolejny topowy wynik, który zwiększy nasze szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu WRC 2. By tego dokonać, musimy utrzymać nerwy na wodzy.” Po zajęciu dziewiątego miejsca podczas niedawnego Rajdu Włoch, zespołowy kolega Tidemanda Esapekka Lappi chce wziąć w Polsce rewanż: „Na Sardynii pokazaliśmy na co nas stać, notując kilka etapowych zwycięstw, ale nie złożyło się to w oczekiwany przez nas wynik. Bardzo szybkie trasy Rajdu Polski przypominają mi Finlandię i pozwalają poczuć się jak w domu. Zdecydowanie chcemy się tu liczyć w walce o zwycięstwo.”

Z pewnością nie będzie to jednak łatwe zadanie – poza fabrycznymi kierowcami ŠKODY, o zwycięstwo za kierownicą najnowszych Fabii R5 będzie walczyło jeszcze sześciu zawodników. Obok Teemu Suninena i Nicolása Fuchsa, którzy odnieśli już po zwycięstwie w tym sezonie, na dobry wynik liczy także lokalny bohater Hubert Ptaszek. Ma wszystko, czego potrzeba mu do osiągnięcia sukcesu: bardzo konkurencyjny, szybki i niezawodny samochód ŠKODY z turbodoładowanym silnikiem; na trasy rajdu powróci także jego pilot Maciej Szczepaniak, który wyleczył się z kontuzji doznanej podczas Rajdu Portugalii.

„Rajd Polski to dla mnie najważniejszy moment w całym sezonie. Bardzo się cieszę na spotkanie z mnóstwem polskich fanów i chce im zapewnić dobre widowisko” – zapowiada Ptaszek. Na Mazurach może dać sobie najlepszy prezent na urodziny: dwa dni po zakończeniu Rajdu Polski ten młody i utalentowany zawodnik skończy dopiero 23 lata. Równolegle z Rajdem Polski w Czechach będzie organizowany Rajd Bohemia w ramach Rajdowych Mistrzostw Czech (MČR). O utrzymanie pozycji lidera mistrzostw będzie rywalizowała tam załoga Jan Kopecký/Pavel Dresler, która z powodzeniem startuje także w Mistrzostwach Świata WRC 2 – podczas ostatniej rundy we Włoszech zajęła drugie miejsce.

Kalendarz Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC 2)

Rajd Monte Carlo 21.01–24.01.2016
Rajd Szwecji 11.02–14.02.2016
Rajd Meksyku 03.03–06.03.2016
Rajd Argentyny 21.04–24.04.2016
Rajd Portugalii 19.05–22.05.2016
Rajd Włoch 09.06–12.06.2016
Rajd Polski 30.06–03.07.2016
Rajd Finlandii 28.07–31.07.2016
Rajd Niemiec 18.08–21.08.2016
Rajd Chin 08.09–11.09.2016
Rajd Korsyki 29.09–02.10.2016
Rajd Hiszpanii 13.10–16.10.2016
Rajd Wielkiej Brytanii 27.10–30.10.2016
Rajd Australii 17.11–20.11.2016

Czy wiesz, że…
…fabryczna załoga ŠKODY Esapekka Lappi i Janne Ferm już dwukrotnie wygrali Rajd Polski? Pierwsze historyczne zwycięstwo dla ŠKODY Fabia R5 „Latający Finowie” zdobyli dokładnie rok temu. Lappi swoją pierwszą wygraną na tych trasach świętował w październiku 2012 roku, gdy rajd ten był jeszcze częścią Rajdowych Mistrzostw Europy (ECR). Jechał wtedy Fabią Super 2000 i był to jego pierwszy start w Rajdzie Polski, chwilę po dołączeniu do zespołu ŠKODA Motorsport.

…obok Rajdu Monte Carlo, Rajd Polski jest drugą najstarszą imprezą rajdową na świecie, ale w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC gościł do tej pory tylko pięć razy? Pierwszy Rajd Polski miał miejsce w roku 1921 i wygrał go Polak Tadeusz Heyne. W roku 1973 rajd ten był częścią pierwszego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, po czym na wiele lat został on przeniesiony do Rajdowych Mistrzostw Europy. Powrócił na jeden raz do Mistrzostw Świata w roku 2009, po czym dołączył na stałe do kalendarza najwyższej rajdowej ligi w roku 2014.

…aż pięciu z sześciu najlepszych kierowców w stawce Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2 osiąga swoje sukcesy jadąc ŠKODĄ? Po sześciu z czternastu rund tego sezonu, Brytyjczyk Elfyn Evans (62 punkty z czterech startów) wyprzedza Nicolása Fuchsa (55 punkty z czterech startów), Teemu Suninena (50 punktów z trzech startów), Pontusa Tidemanda (43 punkty z dwóch startów), Huberta Ptaszka (42 punkty z pięciu startów) i doświadczonego niemieckiego zawodnika Armina Kremera (40 punktów z trzech startów). Dwaj pozostali kierowcy fabryczni ŠKODY znajdują się w czołowej dziesiątce: Jan Kopecký po zdobyciu 19 punktów w dwóch startach jest ósmy, a Esapekka Lappi po wywalczeniu 17 punktów w dwóch startach jest dziesiąty. Zgodnie z regulaminem WRC 2, do końcowej klasyfikacji liczy się siedem najlepszych wyników uzyskanych na przestrzeni całego sezonu.

…ŠKODA Motorsport rywalizuje także w mistrzostwach w klasyfikacji zespołowej? Choć zespół z Mladá Boleslav wystartował do tej pory tylko w trzech rundach tego sezonu WRC 2, może sobie przypisać już 61 punktów. Klasyfikacji tej przewodzi obecnie zespół M-Sport, który zdobył 73 punkty w czterech startach.

…w Rajdzie Polski wystartuje aż osiem egzemplarzy ŠKODY Fabia R5, tak samo, jak miało to miejsce w Rajdzie Włoch? Obok fabrycznych kierowców Pontusa Tidemanda i Esapekki Lappiego, o punkty w klasyfikacji WRC 2 za kierownicą turbodoładowanej ŠKODY z napędem na obie osie powalczą także Hubert Ptaszek, Teemu Suninen, Nicolás Fuchs, Armin Kremer, Julien Maurin (Francja) i Scott Peder (Australia).

…Esapekka Lappi był najszybszy w WRC 2 na drugim odcinku „Górkło” rok temu, notując spektakularną średnią prędkość odcinka 126,45 km/h? Rajd Polski i następujący po nim Rajd Finlandii są najszybszymi rundami w całym kalendarzu Mistrzostw Świata. Kierowcy często jadą tutaj z pedałem gazu wciśniętym w podłogę, ale muszą być też bardzo ostrożni: wiele zakrętów zachęca do ich głębokiego cięcia, ale wysokie trawy mogą kryć niebezpieczne kamienie.

… z zeszłorocznej edycji Rajdu Polski zostaną wykorzystane tylko cztery OS? Rajd powróci na odcinki Mikołajki Arena, Gołdap, Świętajno i Wieliczki. Pozostałe będą choć do pewnego stopnia zmodyfikowane, a 1/3 z nich będzie zupełnie nowa. Zmiany zostały dokonane z myślą o poprawie bezpieczeństwa i zwiększeniu widowiska rajdu. Łącznie kierowcy będą rywalizowali na 306,10 km trasy podzielonej na 21 odcinków specjalnych.

…rajd odbywa się na Mazurach? Tysiące jezior rozłożonych wokół nieskazitelnej przyrody tworzą jedną z największych atrakcji turystycznych Polski i wspaniałe tło dla rajdowej rywalizacji. Baza Rajdu Polski zlokalizowana jest ponownie w Mikołajkach, jednym z głównych ośrodków turystyki Warmii i Mazur.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy