ŠKODA AUTO SAFETY

ŠKODA AUTO SAFETY: Jak przygotować samochód na wiosenne podróże?

ŠKODA AUTO SAFETY: Jak przygotować samochód na wiosenne podróże?

10. 4. 2019

Przed rozpoczęciem wiosennych podróży, warto pomyśleć o przeglądzie i odświeżeniu auta po zimie. ŠKODA podpowiada jak w kilku krokach przygotować samochód, by móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą w nowym sezonie.

Dokładne czyszczenie i przegląd auta

Przygotowania do wiosennej jazdy powinno się rozpocząć od gruntownego wyczyszczenia samochodu, zwracając uwagę na dokładne umycie karoserii oraz podwozia. Środki zapewniające przejezdność dróg zimą (piasek, chlorek magnezu) mogą wpłynąć negatywnie choćby na lakier. Następnie warto sprawdzić czy na karoserii nie pojawiły się jakieś ubytki lub rysy, którymi powinien zająć się profesjonalista.

- Po zimie trzeba sprawdzić stan szyb (czy nie pojawiły się na nich żadne odpryski) oraz wycieraczek, w których należy wymienić pióra, jeśli są zużyte. Śnieg, sól i błoto dostają się także do wnętrza samochodu, które dobrze jest po zimie dokładnie wyczyścić. Dywaniki należy umyć i osuszyć, a tapicerkę odkurzyć – podkreśla Radosław Jaskulski, trener ŠKODA Auto Szkoła.

Wymiana opon

- Sezonowa zmiana kół to stały punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu opon i ewentualnej wymianie na nowe. Szczególnie dotyczy to ogumienia na tylnej osi, króre zużywa się znacznie szybciej – radzi Radosław Jaskulski.

Niezależnie od tego czy wymieniane są same opony czy całe koła, należy pamiętać o ich wyważeniu. Skalibrowanie opon ma na celu prawidłowy rozkład masy wokół osi obrotu kół. Dobrze wyważone koła poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie warto dokonywać wymiany na własną rękę. W serwisie zostanie też przy okazji skontrolowane ciśnienie w ogumieniu.

Serwis klimatyzacji

Wiosna to także czas na sprawdzenie klimatyzacji, której serwisowania nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Jej rzadkie wykorzystywanie zimą sprzyja zagnieżdżaniu się drobnoustrojów i kurzu. Wiosna to zatem najlepszy czas, aby wyczyścić układ i dzięki temu uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak infekcje układu oddechowego czy alergie. Przy okazji należy sprawdzić poziom czynnika chłodzącego i uzupełnić jego ewentualny brak.

Przegląd samochodu

Zimą z powodu trudnych warunków atmosferycznych w nawierzchni pojawiają się ubytki. Wyboje i nierówności trudno dojrzeć pod warstwą śniegu i ominąć. W związku z tym należy dokonać przeglądu zawieszenia i układu kierowniczego, który mógł być narażony na dodatkowe obciążenie. Warto też skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie - oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego.

Spokojna głowa dzięki funkcjonalnościom connectivity

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, ŠKODA oferuje szereg funkcjonalności z zakresu connectivity ułatwiających utrzymanie samochodu w doskonałym stanie. Dzięki usłudze ŠKODA Connect kierowca posiada stały dostęp do danych na temat pojazdu: jego aktualnym przebiegu czy dacie kolejnego przeglądu.

- Samochód z funkcją Care Connect automatycznie kontaktuje się z centrum serwisowym po wykryciu problemu, dzięki czemu kierowcy ŠKODY mogą czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Funkcja ta umożliwia także umówienie kolejnej wizyty w serwisie – mówi Radosław Jaskulski.

Wszelkie kontrole samochodu warto wykonywać w Autoryzowanych Serwisach. Korzystając z serwisów ASO ŠKODY kierowcy mogą liczyć na obsługę specjalistów, którzy najlepiej znają się na modelach dostępnych w ofercie marki, gwarantują dostęp do oryginalnych części samochodowych oraz atrakcyjne oferty cenowe.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy