Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

ŠKODA AUTO otwiera Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

ŠKODA AUTO otwiera Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji

22. 5. 2018

Centrum logistyczne, miejsce do przechowywania prototypów pojazdów oraz hala do organizacji wydarzeń w jednym. Dawne centrum testów marki zostało przekształcone przez ŠKODA AUTO kosztem 13,5 miliona euro w nowe Wielofunkcyjne Centrum Kompetencji.

ŠKODA AUTO kontynuuje modernizację infrastrukturalną fabryki w Kvasinach. Producent zdecydował się połączyć centrum testów i jakości, centrum logistyczne, halę do organizacji wydarzeń i miejsca do składowania prototypów pojazdów w jednej wielofunkcyjnej placówce. To właśnie tutaj ma zostać uruchomiona produkcja ŠKODY SUPERB w odmianie hybrydowej typu plug-in, ładowanej z zewnętrznego źródła energii i mogącej pokonać kilkadziesiąt kilometrów na samej energii elektrycznej. W nowy kompleks spółka zainwestowała w sumie 13,5 mln euro.

"Nasze inwestycje i otwarcie nowego, Wielofunkcyjnego Centrum Kompetencji są kolejnym dużym krokiem w spójnym i trwałym procesie przygotowania SKODY do wprowadzenia rozwojowych rozwiązań w przemyśle samochodowym" - powiedział Michael Oeljeklaus, Członek Zarządu w ŠKODA AUTO ds. Produkcji i Logistyki. "Zakład w Kvasinach będzie odgrywać kluczową rolę w osiąganiu naszych celów produkcyjnych, które zostały zdefiniowane jako część naszej strategii 2025".

W Wielofunkcyjnym Centrum Kompetencji znajdują się m.in. laboratorium akustyczne, laboratorium zapachów i stanowiska do badań drgań. W specjalnej komorze wodnej, można symulować warunki klimatyczne od lekkiej mżawki do tropikalnej ulewy przy ponad 50 litrach opadów wody na metr kwadratowy w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza.

Nowoczesny kompleks obejmuje prawie 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni, czyli około półtora boiska piłkarskiego.

Fabryka ŠKODA AUTO w Kvasinach podlega obecnie najbardziej kompleksowej rozbudowie i modernizacji w swojej historii. W nadchodzących latach, moce produkcyjne fabryki wzrosną do ponad 300 tys. samochodów rocznie. Obecnie właśnie w tym miejscu produkowane są modele ŠKODA SUPERB, KODIAQ i kompaktowy SUV KAROQ.