ŠKODA AUTO obchodzi 125 rocznicę w 2020 roku

January 14, 2020
ŠKODA AUTO została założona w 1895 roku, co czyni ją jednym z najstarszych producentów samochodów na świecie, który nadal działa na rynku motoryzacyjnym.

 ŠKODA AUTO świętuje 125. rocznicę licznymi działaniami, promocjami i wydarzeniami na całym świecie.

 Firma świętuje również 115 lat od uruchomienia produkcji samochodów.

 2020 rok to rocznica wielu historycznie ważnych modeli marki ŠKODA

 W tym roku ŠKODA AUTO wkracza w nową erę indywidualnej mobilności z pozycji siły

Miasto Mladá Boleslav, 14 stycznia 2020 r. - Rocznica dla ŠKODY AUTO: Producent samochodów obchodzi 125 lat od założenia i 115 lat od rozpoczęcia produkcji samochodów. Kilka historycznie ważnych modeli marki również świętuje w tym roku swoje jubileusze.

Bernhard Maier, dyrektor generalny ŠKODA AUTO, podkreśla: „ŠKODA AUTO jest jednym z pięciu najstarszych producentów samochodów na świecie, którzy nadal działają na rynku. Odwaga i pomysłowość dwóch założycieli, Václava Laurina i Václava Klementa, są kamieniem węgielnym tej wyjątkowej historii sukcesu, a jednocześnie zobowiązaniem i zachętą do poprowadzenia firmy w kierunku pomyślnej przyszłości. Właśnie to robimy w ramach naszej Strategii 2025, przekształcając ŠKODA AUTO z producenta samochodów w „Po prostu sprytną firmę dla najlepszych rozwiązań w zakresie mobilności” 

Realizując ten cel, ŠKODA AUTO kontynuuje swoją drogę do elektromobilności w 2020 roku, prezentując seryjną wersję ŠKODA VISION iV w pierwszej połowie 2020 roku.

125. rocznica założenia firmy oznacza zatem początek nowej ery dla producenta: całkowicie elektryczny SUV jest pierwszym pojazdem marki opartym na modułowej platformie elektrycznej Grupy Volkswagen (MEB). W ramach trwającej kampanii produktowej ŠKODA wprowadziła na rynek 30 nowych modeli od 2019 r. Do końca 2022 r., z których ponad dziesięć będzie częściowo lub całkowicie elektrycznie.

Założyciele firmy Václav Laurin i Václav Klement stworzyli podwaliny pod rozwój firmy ŠKODA, która w grudniu 1895 roku odniosła międzynarodowy sukces jako producent samochodów: naprawa i produkcja rowerów rozpoczęła się w środkowej czeskiej miejscowości Mladá Boleslav. Nazwa firmy po założycielach, Laurin & Klement (L&K) wkrótce zaoferuje liczne dwu- i trzykołowe pojazdy w kilkudziesięciu wersjach, a produkcja motocykli rozpocznie się w 1899 roku. Innowacyjne technicznie modele wkrótce zyskały na popularności, np. w Anglii, jednym z najbardziej wymagających rynków eksportowych .

Pierwszy samochód Laurin & Klement, Voiturette A, zadebiutował już w 1905 roku. Szybko okazał się wysokiej jakości pojazdem codziennym o doskonałym stosunku ceny do wydajności. L&K kompleksowo rozszerzyło swoją ofertę modeli i wkrótce zaoferowało również samochody sportowe i dostawcze o wysokich osiągach, które przekonałyby kierowców na całym świecie. Sto piętnaście lat później producent samochodów działa na ponad 100 rynkach, dostarczając rocznie 1,24 miliona pojazdów klientom na całym świecie.

Podstawą dalszego rozwoju tej historii sukcesu było połączenie Laurin & Klement w 1925 r. i grupy inżynierii mechanicznej Škoda, która zapewniła niezbędny kapitał na rozwój. Od tego czasu znak skrzydlatej strzały pojawił się w logo marki Mladá Boleslav.

ŠKODA AUTO świętuje 125. rocznicę w 2020 roku licznymi działaniami, kampaniami i wydarzeniami dla pracowników firmy, fanów marki i entuzjastów motoryzacji. Na przykład historycznie znaczące modele będą brać udział w imprezach samochodowych w Chinach i Indiach, a także na innych rynkach międzynarodowych. Specjalny koncert światowej sławy Filharmonii Czeskiej będzie wydarzeniem roku. Ponadto w tym rocznicowym roku ŠKODA rozpoczyna szeroko zakrojoną kampanię marketingową i komunikacyjną we wszystkich sieciach społecznościowych marki i na stronie internetowej firmy, ŠKODA Storyboard, pod hasłem „Wynalazki od 1895 roku”.

W całej historii firmy czeskie i międzynarodowe zakłady produkcyjne zbudowały wiele historycznie znaczących modeli ŠKODA, z których niektóre będą świętować rocznicę ich światowych premier lub wprowadzenia na rynek w 2020 r .: np. 85 lat temu, w 1935 r., ŠKODA zaprezentowała fascynujący model ŠKODA 935 Dynamic z opływowym nadwoziem.

Sześćdziesiąt lat temu, we wrześniu 1960 roku, ŠKODA zaprezentowała pierwszą ŠKODA OCTAVIA COMBI na Międzynarodowych Targach Inżynieryjnych w Brnie, a elegancki coupé 2 + 2 ŠKODA 110 R zadebiutował w 1970 roku. 70-ta rocznica udziału załogi fabrycznej w 1950 roku w 24-godzinnym Le Mans w ŠKODA Sport upamiętnia długą tradycję ŠKODA AUTO w sporcie motorowym.


Ostatnie newsy