ŠKODA 4×4: TWOJA NAJLEPSZA OPCJA DO JAZDY W ŚNIEGU

November 12, 2018
Nie musisz martwić się pułapkami zimowej jazdy samochodem ŠKODA 4x4. Przeciwnie, pokonywanie zaśnieżonych dróg może być świetną zabawą, gdy jesteś za kierownicą.

Inteligentny napęd na wszystkie koła w ŠKODA może pomóc kierowcom w wielu rutynowych sytuacjach - gdy ruszają, gwarantuje to, że cała moc jest skoncentrowana na powierzchni drogi, a na zakrętach zapewnia doskonałą przyczepność wszystkich kół, a jeśli jedziesz przez błotniste pole możesz być pewien, że w przeciwieństwie do napędu na jedną oś, z pewnością przeniesie Cię on na drugą stronę.

Najbardziej ucieszy Cię jazda na cztery koła zimą, kiedy drogi są pokryte śniegiem i lodem, a koła zaczynają się ślizgać. Dla wielu kierowców jest to trudna sytuacja, z którą raczej nie chcieliby się zmierzyć. Z napędem na wszystkie koła możesz nawet rozkoszować się jazdą w takich warunkach. Hans-Joachim Stuck, wielokrotny zwycięzca wyścigów wytrzymałościowych w Le Mans i Nürburgring oraz były kierowca Formuły 1, podzielił się swoimi wskazówkami i trikami z Storyboard ŠKODA. Zobacz, jakie porady możesz uzyskać od tego wyjątkowo doświadczonego kierowcy, znanego doradcy jazdy z napędem na wszystkie koła i właściciela ŠKODY KAROQ.

https://youtu.be/jH0AXnIH9F8

Podstawami są jak największa płynność, spokojne sterowanie, szybkie hamowanie i delikatne użycie pedału przyspieszenia. Musisz dobrze wyczuć samochód, zdawać sobie sprawę z tego, jak działa na niego bezwładność, jak podwozie przenosi ciężar, która oś się ślizga, a które koło się obraca. Jak sam Stuck powiedział: „Jazda na śniegu i lodzie jest bardzo zbliżona do wyścigów, ponieważ zawsze masz do czynienia z ograniczeniami samochodu i opon”.

Oczywiście mnóstwo elektronicznych systemów stabilizacyjnych, w połączeniu z trybem jazdy na śniegu, sprzyja kierowcy i pomaga utrzymać samochód pod kontrolą nawet w trudnych sytuacjach. Z drugiej strony, jeśli przejdziesz do bardziej sportowego trybu dla obrotów kół i większych płóz, z łatwością odkryjesz ślizganie się i obserwowanie, jak śnieg rozbryzguje się we wszystkich kierunkach.

Nie trzeba dodawać, że ŠKODA z napędem 4×4 nie boi się jazdy w terenie, nawet gdy jest pokryty śniegiem. Podobnie jak w przypadku jazdy po zwykłym asfalcie, podczas jazdy w terenie niezbędna jest płynność, właściwe mierzenie prędkości i wrażliwe prowadzenie. Koła muszą być w ciągłym obrocie, ponieważ jeśli się zablokują lub zakręcą, nie będziesz w stanie aktywnie kontrolować samochodu.

Włączenie trybu jazdy w terenie może być bardzo pomocne, ponieważ pozwala to pokonać przeszkody, które w innym przypadku byłyby nie do pokonania. A jeśli nie masz pewności, co dokładnie czeka przed tobą, nie wahaj się wysiąść z samochodu i przejść pieszo części trasy - to nadal jest łatwiejsze niż wypychanie auta, które właśnie utknęło…. „Jeśli wiesz, do czego zdolny jest Twój samochód i jakie są jego ograniczenia, będziesz mógł w pełni cieszyć się swoją ŠKODĄ 4×4”, wyjaśnia Stuck.

Zachowaj więc ostrożność i doświadcz radości zimy za kierownicą ŠKODY 4×4!

Ostatnie newsy