Rekordowe zapotrzebowanie na mistrzowską rajdówkę: ŠKODA dostarcza setny egzemplarz FABII R5

Rekordowe zapotrzebowanie na mistrzowską rajdówkę: ŠKODA dostarcza setny egzemplarz FABII R5

5. 1. 2017

Jubileuszowy egzemplarz najnowszej rajdowej broni z Republiki Czeskiej został dostarczony do zespołu z Holandii. Jego właściciel Erik Wevers przybył osobiście do Mladej Boleslavi, by odebrać wyczynowy samochód. To kolejny wielki sukces tego bardzo udanego rajdowego modelu. W 2016 roku nowoczesna konstrukcja z napędem na cztery koła przyniosła tytuł Rajdowego Mistrza Świata (FIA WRC 2), trzy mistrzowskie tytuły kontynentalne i dziesięć mistrzowskich tytułów krajowych.

ŠKODA dostarcza setny egzemplarz FABII R5

„Dostarczenie setnego egzemplarza ŠKODY FABIA R5 to kolejny kamień milowy w pełnej sukcesów historii tego modelu” – powiedział Dyrektor ŠKODA Motorsport, Michal Hrabánek. „To najlepszy dowód na to, jak popularna jest nasza najnowsza rajdowa konstrukcja wśród zawodników na całym świecie, oraz jak świetną robotę wykonuje nasz Dział Kliencki ŠKODA Motorsport. W końcu ŠKODA FABIA R5 dokonała tych wszystkich niesamowitych rzeczy zaledwie w półtora roku od swojego debiutu.” Hrabánek uważa, że komercyjna popularność tego modelu jest zasługą sukcesów wywalczonych na rajdowych odcinkach przez fabryczny zespół ŠKODY, który w minionym roku zdobył między innymi tytuł Mistrza Świata WRC 2. „Nasz zespół rajdowy i dział konstruktorski mogą wzajemnie korzystać ze swoich dokonań i napędzać się do dalszego rozwoju tego modelu.”

ŠKODA FABIA R5 została homologowana do startu w rajdach przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA na początku kwietnia 2015 roku, co dało jej zielone światło do sportowej rywalizacji na całym świecie. Spełniający wymogi rajdowej klasy R5 wyczynowy model wyposażony jest w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Dwulitrowy silnik poprzedniczki, ŠKODY FABIA SUPER 2000, został zastąpiony przez spełniającą nowy standard, turbodoładowaną jednostkę o pojemności 1,6 litra. Zespół ŠKODA Motorsport spędził piętnaście miesięcy na ustawianiu zaawansowanych komponentów i optymalizację współpracy pomiędzy nimi.

Dział Kliencki w ŠKODA Motorsport oprócz sprzedaży samochodów oferuje także kompleksowe wsparcie w startach. Każdy Klient kupujący egzemplarz FABII R5, której cennik zaczyna się od około 180 000 euro, może liczyć na profesjonalną obsługę ŠKODY oraz dostęp do oryginalnych podzespołów. „Z naszą ŠKODĄ FABIA R5 sukcesy odnoszą Klienci na całym świecie – w Australii, Afryce, Azji, Europie i Ameryce Południowej” – opowiada Šárka Králová, kierująca Działem. „FABIA R5 odnosi sukcesy w każdych warunkach – od przenikliwych upałów po śnieg i mróz. Rajdowa konstrukcja ŠKODY cieszy się bardzo dużym pożądaniem wśród zawodników, czego dowodzi kolejka zamówień na cały 2017 rok.”

Dokonania ŠKODY FABIA R5 mówią same za siebie. W Rajdowych Mistrzostwach Świata WRC 2 fabryczne duo ŠKODY, Finowie Esapekka Lappi i Janne Ferm, wygrali swój pierwszy tytuł w karierze. Startujący FABIĄ R5 z prywatnym zespołem Finowie Teemu Suninen i Mikko Markkula ukończyli zmagania jako wicemistrzowie.

Klienckie egzemplarze FABII R5 dominowały także przez cały sezon w trzech seriach kontynentalnych i wielu krajowych mistrzostwach na całym świecie. Gustavo Saba z Paragwaju za kierownicą czeskiego wozu wygrał w minionym sezonie Rajdowe Mistrzostwa Ameryki Południowej FIA Codasur. Hindus Guarav Gill wygrał wszystkie sześć rund Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku FIA APRC, zdobywając dla ŠKODY już piąty tytuł mistrzowski w tej serii z rzędu. Nasser Al-Atijja z Kataru zdobył tymczasem ze ŠKODĄ w dobrym stylu najwyższe rajdowe wyróżnienie na Bliskim Wschodzie.

Tytuł wicemistrzowski w APRC przypadł w udziale Fabianowi Kreimowi, który w tym samym roku wygrał ze ŠKODĄ w rajdowych mistrzostwach w swoich ojczystych Niemczech. Był to jeden z dziesięciu krajowych tytułów mistrzowskich, które w tym roku wywalczyli zawodnicy startujący najnowszą FABIĄ R5.

W Rajdowych Mistrzostwach Czech (MČR) fabryczna załoga ŠKODY Jan Kopecký i Pavel Dresler zdobyła tytuł drugi raz z rzędu – nie przegrała jeszcze w żadnym z ostatnich dziesięciu startów, w których rywalizowała nową FABIĄ R5. W Belgii w tym samym czasie legendarny „Szybki Freddy” Loix wygrał swoje krajowe mistrzostwa już czwarty rok z rzędu, czym zwieńczył swoją długą rajdową karierę. Na szczególną uwagę zasługuje krajowy tytuł mistrzowski zdobyty przez Kallego Rovanperę. Urodzony zaledwie 16 lat temu w Finlandii zawodnik został najmłodszym w historii Rajdowym Mistrzem Litwy.

ŠKODA przyniosła kolejne sześć tytułów mistrzowskich na Węgrzech (mistrzowski tytuł Norberta Hercziga), Słowacji (Pavel Valoušek), Danii (Esben Hegelund), Irlandii (Desi Henry), Francji (Sylvain Michel) i Paragwaju (Gustavo Saba). Celem dla ponad stu egzemplarzy FABII R5 rywalizujących w 2017 roku na rajdowych odcinkach całego świata będzie co najmniej utrzymanie tej wyśmienitej passy.