Rajd Barbórka 2019

Rajdowi Mistrzowie Polski na podium Rajdu Barbórka 2019

Rajdowi Mistrzowie Polski na podium Rajdu Barbórka 2019

9. 12. 2019

Prawdziwe rajdowe święto zawitało do Warszawy! Rajd Barbórka to impreza ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wszystkich fanów motorsportu oraz zawodników - na liście zgłoszeń znalazły się aż 102 załogi! W tym roku było to także zwieńczenie wyjątkowego sezonu dla zespołu ŠKODA Polska Motorsport. Z tej okazji w Warszawie pojawiła się nie biało-zielona, a złota ŠKODA FABIA R5 w barwach Mistrza Polski, w której Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk pędzili do mety 57. Rajdu Barbórka i „Kryterium Asów” na ulicy Karowej, kończąc rywalizację odpowiednio na 3 oraz 2 stopniu podium.

Tegoroczny występ Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka w Warszawie miał kilka kluczowych momentów. Rywalizacja, chociaż niewliczająca się w wynik rajdu rozpoczęła się już w piątek wieczorem na oficjalnym odcinku testowym - już na tym etapie załoga ŠKODA Polska Motorsport zaznaczyła wyraźnie swoją obecność uzyskując najlepszy czas i sygnalizując jednocześnie swoje wielkie możliwości.

Na sobotę organizatorzy zaplanowali 6 odcinków specjalnych o łącznej długości 31,3 km. Rano kluczowe okazało się wybranie odpowiednich opon, które musiały zapewnić dobrą przyczepność zarówno na asfaltowym i zalanym deszczem Torze Modlin jak i na dwóch przejazdach Autodromu Bemowo, gdzie była już sucha, betonowo - szutrowa nawierzchnia. Początek sobotniej rywalizacji okazał się bardzo trudny, a kibice z niedowierzaniem patrzyli na wyniki dwóch pierwszych odcinków specjalnych. Duet Marczyk/Gospodarczyk dwukrotnie dojechał na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej notując stratę, która w tak krótkim rajdzie jest bardzo trudna do odrobienia.

Kolejny odcinek - „Autodrom Bemowo” pokazał jednak, jak szybko załoga ŠKODA Polska Motorsport jest w stanie wrócić na wysoki poziom rywalizacji. Dwa przejazdy i dwa drugie miejsca na odcinkach pozwoliły ukończyć pierwszy etap Rajdu Barbórka awansem na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Kunszt rajdowej jazdy Miko i Szymon pokazali na dwóch ostatnich oesach dostarczając wiele radości kibicom zgromadzonym na Torze Służewiec. Załoga w złotej ŠKODZIE Fabia R5 dwukrotnie zwyciężyła i już na przedostatniej próbie zapewniła sobie miejsce na podium 57. Rajdu Barbórka.

Wieczorem przyszedł czas na najważniejszy moment Rajdu Barbórka. „Kryterium Asów” na ulicy Karowej w opinii wielu zawodników jest najkrótszym (2,1 km), ale z wielu względów najtrudniejszym odcinkiem specjalnym w całym sezonie. Każdy kierowca i pilot marzy o zwycięstwie właśnie w tym legendarnym miejscu. Jednak sam start to wielkie emocje i presja, co często prowadzi do błędów, których nie ustrzegło się wielu zawodników.

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk ponownie nie zawiedli swoich licznie zgromadzonych fanów zajmując 2. miejsce w klasyfikacji generalnej! Strata do zwycięzcy, Kajetana Kajetanowicza jadącego autem WRC, wyniosła jedynie 0,766 sekundy!

- Dałem z siebie wszystko i na Karowej pojechałem całym sercem - powiedział Miko po mecie w centrum Warszawy - Dużo więcej wiem po tym rajdzie, obiecuję wyciągnąć wnioski i wykorzystać doświadczenie w przyszłości. Bardzo dziękuję za niezliczone gratulacje i dobre słowa, to wspaniałe widzieć ilu mamy kibiców – dodał.

- To wspaniałe uczucie znowu stanąć na podium na Karowej. To efekt naszych długich przygotowań i wytężonej pracy całego zespołu oraz ogromnego zaangażowania Miko. Dziękuję wszystkim – podsumował Szymon Gospodarczyk.

Wyniki 57. Rajdu Barbórka:

1. Kajetan Kajetanowicz/ Maciej Szczepaniak – Ford Fiesta WRC

2. Jari Huttunen/ Mikko Lukka – Hyundai I20 R5

3. Miko Marczyk/ Szymon Gospodarczyk – ŠKODA Fabia R5

„Kryterium Asów”:

1. Kajetan Kajetanowicz/ Maciej Szczepaniak – Ford Fiesta WRC

2. Miko Marczyk/ Szymon Gospodarczyk – ŠKODA Fabia R5

3. Wojciech Chuchała/ Sebastian Rozwadowski - ŠKODA Fabia R5

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy