RAJDOWE ABECADŁO: JAK BEZPIECZNIE KIBICOWAĆ NA RAJDZIE I CZERPAĆ Z TEGO RADOŚĆ

April 15, 2019
Samochody mkną po odcinkach specjalnych z prędkościami czasem dochodzącymi do 200 km/h. Niewielki błąd może przesądzić o tym, że auto znajdzie się poza drogą. Dlatego warto stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, by móc czerpać frajdę z niesamowicie emocjonującej dyscypliny i uniknąć chwil grozy.

To nie jest banał i należy to podkreślać. Sporty motorowe, a rajdy do nich należą, mogą być niebezpieczne. Organizatorzy imprez minimalizują potencjalne ryzyka jak mogą. To dlatego samochody mają specjalną klatkę, która chroni w razie wypadku, zawodnicy są przypięci wielopunktowymi pasami oraz mają specjalne kombinezony i kaski, które chronią ich ciała. O bezpieczeństwo kibiców troszczą się organizatorzy. Ważny jest też zdrowy rozsądek. O czym warto pamiętać, wybierając się na odcinki specjalne.


Przygotuj się

Rajdy wymagają od kibiców sporego zaangażowania i przygotowania. Odcinki specjalne – poza pokazowymi próbami w centrach miast czy na specjalnych torach – odbywają się zazwyczaj kilkanaście a często kilkadziesiąt kilometrów od parku serwisowego. By kibicować zawodnikom warto przestudiować mapy i wcześniej sprawdzić dojazd – organizatorzy zazwyczaj o to dbają, publikując mapy z przebiegiem odcinków i oznaczonymi punktami dla kibiców, zamkniętymi drogami. Prześledź te informacje, by nic cię nie zaskoczyło podczas podróży na odcinek i w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca do zaparkowania. Zwłaszcza, gdy planujesz odwiedzić więcej niż jedną próbę.

Pamiętaj, że zazwyczaj nawet w wyznaczonych strefach kibica nie ma trybun, a infrastruktura z udogodnieniami jest ograniczona. Weź ze sobą przynajmniej wodę, drobną przekąskę, jeśli będziesz chciał przysiąść to koc, mata lub lekkie przenośne krzesełko będą jak znalazł. Naładuj baterię w telefonie. Miej wygodne buty na nogach.


Bądź wcześniej

Działaj z wyprzedzeniem. Przyjedź na OS wcześniej, najlepiej tak, by znaleźć się w strefie dla kibiców na 30 minut przed przejazdem pierwszej załogi. Zdążysz wtedy wybrać dobre miejsce do obserwowania przejazdów. W trakcie przejazdu samochodów funkcyjnych będziesz miał szansę jeszcze ocenić, czy to aby na pewno dobra miejscówka i ewentualnie coś zmienić. Pamiętaj, że gdy odcinek specjalny wystartuje, twoja mobilność zostanie ograniczona – poruszanie się po drodze lub wchodzenie na OS od jego startu do mety nie będzie możliwe. Złamanie tej zasady może skutkować przerwaniem próby sportowej lub odwołaniem.


Słuchaj poleceń sędziów

Podziwiaj mknące samochody tylko z wyznaczonych stref kibica, które zostały przygotowane przez organizatorów. Nie wchodź w miejsca odgrodzone taśmami i barierkami. Być może to świetny punkt widokowy, ale organizator celowo “zamknął” te miejsca, bo istnieje ryzyko, że wypadnie tam rozpędzone auto. Dlatego nikt nie powinien tam przebywać. Przestrzegaj poleceń sędziów ds. bezpieczeństwa, których zadaniem jest dbanie właśnie o to, by tobie nic się nie stało. Oni naprawdę nie chcą zepsuć ci zabawy.

Nigdy nie stawaj blisko trasy lub na zewnętrznej stronie zakrętu. Samochód w ułamku sekundy może zjechać z drogi. Stojąc blisko trasy ryzykujesz też, że zostaniesz uderzony wystrzelonym spod kół samochodu kamieniem.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę przy odcinku specjalnym nie ma całkowicie bezpiecznego miejsca. Ale stosując się do powyższych wytycznych zrobicie wiele, by móc czerpać radość z kibicowania i dopingować załogi w bezpieczny sposób.

Ostatnie newsy