Rajd Polski: młody Ole Christian Veiby odnosi pierwsze zwycięstwo

Rajd Polski: młody Ole Christian Veiby odnosi pierwsze zwycięstwo

3. 7. 2017

Po raz ósmy z rzędu w 2017 roku, zespół w ŠKODZIE FABIA R5 wygrywa rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Na Rajdzie Polski obecni liderzy Rajdowych Mistrzostw Azji i Pacyfiku Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermoen (NOR/NOR), jeżdżący ŠKODĄ FABIA R5 w barwach Printsport odnieśli pierwsze zwycięstwo na poziomie Rajdowych Mistrzostw Świata. Po wygraniu czterech rajdów w klasie WRC2, zespół ŠKODA Motorsport - Pontus Tidemand wraz z pilotem Jonasem Anderssonem (SWE/SWE) - dojechał na metę drugi. Z przewagą w mistrzostwach wynoszącą 50 punktów, są oni na najlepszej pozycji do zdobycia w tym roku tytułu mistrzów.

Rajd Polski

Ostatniego dnia rajdu powróciły słabe warunki pogodowe z dnia inaugurującego rywalizację. Duże opady deszczu sprawiły, że drogi w okolicach Mazurskich Jezior ponownie były śliskie i zdradliwe. Po czasochłonnym przebiciu opony przez Pontusa Tidemanda w sobotnie popołudnie, rywalizacja o pierwsze miejsce w klasie WRC2 była w znaczącej części przesądzona. Młody Ole Christian Veiby odniósł pierwsze zwycięstwo w klasie WRC2 dzięki skupieniu oraz bezbłędnej jeździe i wspiął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

„Gratulacje dla obu drużyn. Zwycięstwo Ole Christiana oraz Stiga Rune potwierdza, że nie tylko są oni bardzo szybcy, ale i sprytni. Jest to kolejny dowód na słuszność naszej decyzji polegającej na wystawieniu tej dwójki w rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku w ŠKODZIE. Dzięki cennemu drugiemu miejscu Pontusa i Jonasa, są oni w doskonałej pozycji do zdobycia tytułu mistrzów jeszcze przed końcem sezonu” - skomentował zadowolony szef zespołu ŠKODA Motorsport Michal Hrabanek na mecie w Mikołajkach.

Pontus Tidemand był najszybszy w klasie WRC2 na trzech z pozostałych czterech odcinków specjalnych ostatniego dnia Rajdu Polski, dzięki czemu zdobył drugie miejsce oraz cenne punkty w klasyfikacji generalnej. „Wielka szkoda, że przebita opona przerwała emocjonującą walkę z Ole Christianem. Gratulacje dla niego za świetny wynik. Jednakże punkty uzyskane za drugie miejsce stawiają mnie w bardzo dobrej pozycji w mistrzostwach, co ostatecznie było moim celem”- podsumował lider klasyfikacji WRC2 ze Szwecji.

Ósma runda Rajdowych Mistrzostw Świata ponownie wykazała, że ŠKODA FABIA R5 jest najszybszym i najmniej awaryjnym samochodem w kategorii WRC2. Na linii mety w Mikołajkach zespoły ŠKODY okupowały pierwsze cztery pozycje w swojej kategorii.

Końcowe wyniki Rajdu Polski (WRC 2)

1. Veiby/Skjaermoen (NOR/NOR), ŠKODA FABIA R5, 2:53.29,3 h
2. Tidemand/Andersson (SWE/SWE) ŠKODA FABIA R5, + 32.9 sek.
3. Gilbert/Jamoul (FRA/BEL), ŠKODA FABIA R5, + 4:20.3 min.
4. Guerra/Cué (MEX/ESP), ŠKODA FABIA R5, + 7:04.9 min.
5. Bonato/Boulloud (FRA/FRA), Citroën DS3 R5, +7:22.9 min.
6. Chuchała/Rozwadowski (POL/POL), Ford Fiesta R5, + 8:16.9 min.

Klasyfikacja generalna WRC 2 po ośmiu rundach


1. Pontus Tidemand (SWE), ŠKODA, 118 punktów
2. Ole Christian Veiby (NOR), 68 punktów
3. Teemu Suninen (FIN), Ford, 54 punkty
4. Eric Camilli (FRA), Ford, 52 punkty
5. Andreas Mikkelsen (NOR), ŠKODA, 50 punktów
6. Jan Kopecký (CZE), ŠKODA, 49 punktów

Start najbliższego rajdu w kalendarium WRC 2 zaplanowany jest na 27 lipca – wówczas kierowcy rozpoczną rywalizacje w Finlandii.

Ostatnie newsy

Wszystkie newsy