Rajd Finlandii: fabryczny kierowca ŠKODY, Kalle Rovanperä, celuje w zwycięstwo na trasach ojczystego kraju

July 31, 2019
Fińska załoga, w składzie Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen, po dwóch zwycięstwach za kierownicą ŠKODY FABIA R5 evo w kategorii WRC 2 Pro jest gotowa na podjęcie wyzwania na trasach Rajdu Finlandii, który odbędzie się w dniach od 1 do 4 sierpnia. Rajd ten jest wyjątkowo ważny dla młodego kierowcy, gdyż zaprezentuje się przed własną publicznością, licząc na rehabilitację po zeszłorocznym niepowodzeniu spowodowanym problemami technicznymi na trasie. Zwycięzcą kategorii WRC 2 w ubiegłym roku została, jadąca ŠKODĄ, załoga prywatna w składzie Eerik Pietarinen i Juhana Raitanen. Tym razem powalczą oni o dobry rezultat i zdobycie punktów dla ŠKODA Motorsport w kategorii WRC 2 Pro.

Podczas swojego pierwszego Rajdu Finlandii w 2018 roku, Kalle Rovanperä wygrał 16 z 23 odcinków specjalnych w kategorii WRC 2. Problemy z zawieszeniem samochodu uniemożliwiły mu jednak zajęcie miejsca na podium. W tym roku obecny lider kategorii WRC 2 Pro jest świetnie przygotowany, tak samo jak jego pojazd ŠKODA FABIA R5 evo i planuje wygraną na ojczystych trasach Finlandii.

- Uwielbiam jeździć szybkimi szutrowymi drogami w moim kraju. Mieliśmy dobre testy przed rajdem, a moja ŠKODA FABIA R5 evo jest świetnie skonfigurowana. Czuję się pewnie z moim samochodem, co jest bardzo ważne w trakcie rajdu - podkreśla Rovanperä.

W kategorii załóg prywatnych WRC 2, załoga ŠKODY w składzie Pierre-Louis Loubet i Vincent Landais, wykazała się niezwykłymi umiejętnościami jazdy po szutrowych trasach i zajęła pierwsze miejsce w swojej klasie w niedawnym Rajdzie Portugalii. Francuski zespół ma szansę przejść do czołówki mistrzostw WRC 2 jeśli osiągnie dobry wynik podczas Rajdu Finlandii.

Pierwszy rajd nową ŠKODĄ FABIA R5 evo

Dwa tygodnie przed Rajdem Finlandii Toni Gardemeister, szef zespołu Eerika Pietarinena, odebrał ŠKODĘ FABIA R5 evo. W skandynawskim rajdzie Pietarinen po raz pierwszy poprowadzi nowy samochód.

- Wiemy, że Kalle i Eerik są naprawdę szybcy. Aby jak najlepiej zaprezentować się przed fińską publicznością muszą też pozostać opanowani. Mam nadzieję, że zapewnią ŠKODZIE Motorsport punkty, których potrzebujemy, aby uzyskać przewagę w klasyfikacji producentów w mistrzostwach WRC 2 Pro – komentuje Michał Hrabánek, Szef ŠKODA Motorsport.

Legendarne żwirowe trasy z licznymi skokami

Neste Rally Finland to 23 odcinki specjalne o łącznej długości ponad 307 kilometrów, głównie na szybkich szutrowych drogach. Charakterystyczną cechą rajdu są liczne skoki. Rajd rozpocznie się w czwartek, 1 sierpnia odcinkiem specjalnym „Harju” na ulicach Jyväskylä, w pobliżu parku serwisowego. Na piątek zaplanowano 10 odcinków specjalnych o długości ok. 126 kilometrów. Najdłuższym dniem rajdu będzie sobota, kiedy kierowcy będą mieli do pokonania niemal 133 km podzielone na 8 etapów. Niedziela to cztery odcinki z finiszem w Jyväskylä, które rozstrzygną o wygranej oraz wręczenie nagród zwycięzcom.

Ostatnie newsy