RAJD DAKAR 2019: SZYMON GOSPODARCZYK ZNÓW NA TRASIE!

January 8, 2019
Pilot teamu ŠKODA Polska Motorsport jest jednym z jedenastu Polaków, którzy rozpoczęli właśnie rywalizację w Rajdzie Dakar 2019. Po zdobyciu rajdowego wicemistrzostwa Polski razem z Mikołajem Marczykiem Szymon Gospodarczyk mógłby z czystym sumieniem poświęcić zimową przerwę na odpoczynek, ale nie potrafił odmówić sobie powrotu do Ameryki Południowej. W tym roku jedzie razem z meksykańskim kierowcą Santiago Creelem Garzą Riosem, który debiutuje w Rajdzie Dakar.

Pierwszy etap

Rajd Dakar 2019 już ruszył, a Szymon i Santiago mają za sobą pierwszy odcinek przejechany Polarisem RZR 1000. Do mety dotarli na 24. miejscu w kategorii SxS (dla terenowych pojazdów użytkowych), ale tradycyjnie wyniki to tylko część historii stojącej za jazdą w tym arcytrudnym rajdzie. Oto jak inauguracyjny etap Gospodarczyk opisał na swoim Facebooku:

Wystartowaliśmy w południe, o 12:45 czasu lokalnego, temperatura powietrza w Polarisie dochodziła do 50 stopni, a temperatura wody w aucie kilkukrotnie była zbyt wysoka (wynosiła 117 stopni, podczas gdy norma to około 90 stopni). Trasa prowadziła przez wydmy z bardzo stromymi podjazdami i zjazdami, przeprawialiśmy się też przez koryta suchych rzek, gdzie trzeba było szczególnie uważać na głazy wymieszane ze skałami. Mijaliśmy zakopane auta – nam udało się tego uniknąć, jechaliśmy ostrożnie, celem było zaliczenie czystego oesu i udało się nam to osiągnąć. Nawigacja także nie sprawiła mi problemu – nie zgubiliśmy się ani razu.

Połknięty bakcyl

Rok temu, jako pilot Francuza Claude’a Fourniera, członek załogi ŠKODA Polska Motorsport zajął trzecie miejsce w kategorii SxS, a przy okazji zakochał się w Rajdzie Dakar. „Szybko zrozumiałem, że muszę zrobić wszystko, by wrócić tam w przyszłym roku. […] Doszło do tego, że byłbym w stanie poświęcić wszystkie starty, by móc pojechać w Dakarze” – mówił w jednym z wywiadów przed tegorocznym startem.

Wszystko przed nami

41. Rajd Dakar składa się z 10 etapów. Start i meta znajdują się w Limie, a pomiędzy nimi jest do przejechania ok. 5000 kilometrów. Impreza potrwa dwa tygodnie, a weźmie w niej udział 541 zawodników z 61 państw w 334 pojazdach.

Szymon Gospodarczyk swoje podsumowanie pierwszego etapu rywalizacji zakończył znamiennymi słowami: „Dakar jest długi, nieprzewidywalny i z dnia na dzień coraz trudniejszy. Wszystko przed nami”.

Trzymamy kciuki!

https://www.instagram.com/szymon_gospodarczyk_rally/

https://www.facebook.com/Szymon-Gospodarczyk-rally-co-driver-2196182957265414/

Prezentowany materiał dotyczy samochodu rajdowego i ma charakter wyłącznie wizerunkowy. Samochód ten nie jest dostępny w sprzedaży na rynku polskim.

Ostatnie newsy