PROJEKTANT: ŚWIATŁO NASYCA SZKŁO ŻYCIEM, TCHNĄĆ ŻYCIE W ŚWIATŁO

July 18, 2019
Co łączy szlifierza kryształów i projektanta samochodów? W jaki sposób kryształ zainspirował projekt zmienionej wersji ŠKODA SUPERB? Główny projektant oświetlenia zewnętrznego Petr Nevřela odpowiada na te pytania, wystawiając artefakty i zgadzając się na rozmowę z Storyboard ŠKODA.

Artystyczne Czeskie kryształy i produkcja szkła są głównym źródłem inspiracji dla projektu ŠKODA. Kilka eksponatów z ciętego szkła prezentowanych prasie podczas prezentacji zmienionej wersji ŠKODA SUPERB stanowiło fizyczne przypomnienie tej inspiracji.

„Sprawiliśmy, że charakter SPORTLINE, SCOUT oraz LAURIN & KLEMENT pojawił się na pierwszym planie w wielu artykułach o podobnych wartościach. To właściwie rutynowa część pracy projektanta. Kiedy zaczynasz projekt, zawsze rysujesz na innych obiektach z zupełnie innej sfery projektowania produktu, aby opisać zamiar wynikowego produktu. Pokazujemy nasz projekt wraz z produktami, z których klienci już korzystają - wyjaśnia Petr Nevřela.

OKRĄGŁE REFLEKTORY POKAZUJĄ CHARAKTER SAMOCHODU

Co sprawia, że tworzenie kryształów i szkła jest tak inspirujące dla projektantów?

Szkło jest ogromnym źródłem emocji. Dużo atmosfery stymuluje również blask szkła. I to powtarzamy w naszych samochodach. Wewnętrzna konstrukcja świateł nadaje autu charakteru. Podobnie jak szkło sprzyja atmosferze, tak reflektory samochodu kształtują jego charakter.

Światło nasyca szkło życiem. Jest to zasada, która doskonale działa ze szkłem. Dokładnie w ten sam sposób chcemy tchnąć życie w światło. Bierzemy efekty, które można osiągnąć w szkle i przenosimy je do reflektorów samochodowych, przekształcając je w klejnoty, których potrzebuje pojazd.

Jaka jest Twoja szczególna rola w „przekształcaniu” kryształów w cechy konstrukcyjne samochodu?

W ŠKODA misją projektanta reflektorów jest przeniesienie unikalnych efektów świetlnych ze szkła na w pełni funkcjonalny element samochodu - reflektory - jednocześnie nadając reflektorom wyjątkowy wygląd, który pomaga ukształtować charakter samochodu. Oczywiście materiał, którego używamy, ma kluczowe znaczenie w naszej pracy, ponieważ z różnych powodów musimy zastąpić szkło kryształowe innymi wysokiej klasy materiałami, które spełniają wysokie wymagania producenta związane z takimi kwestiami, jak bezpieczeństwo.

Czy możesz opisać, jak tworzona jest fizjonomia samochodu? Jaką rolę odgrywają reflektory?

Projektując zewnętrzne powierzchnie naszych samochodów, zawsze mamy wyraźne poczucie emocji, które powinny wzbudzać - co samochód powinien wyrażać. Podobnie mamy pojęcie, co mają wyrażać reflektory. Konstrukcja reflektorów i całego nadwozia przebiega równolegle i współpracujemy ze sobą podczas tego procesu, wspólnie opracowując pomysły, kształty i rozwiązania. Reflektory samochodowe są jak ludzkie oczy. Tak jak patrzenie komuś w oczy powie ci coś o jego charakterze, tak reflektory samochodu zdradzą jego naturę.

W jaki sposób inspiracja kryształami i szkłem znalazła odzwierciedlenie w projekcie nowego SUPERB?

Tę inspirację opartą na kryształach można zobaczyć w kilku elementach zmienionych świateł SUPERB. Pełny reflektor LED Matrix zawiera charakterystyczny moduł w kształcie krystalicznym, który jest typową cechą reflektorów ŠKODA. Podstawowa wersja reflektorów LED wykorzystuje filtr inspirowany kryształami. Na tylnych światłach chciałbym wyróżnić trzy kamienie umieszczone w przezroczystym obszarze. Po raz pierwszy w samochodzie prezentujemy przezroczyste elementy. Niosą znaną wartość szkła ołowiowego. Tylne światła obejmują igły nawiązujące do kryształu.

Czy praca projektanta samochodu jest podobna do pracy tworzenia kieliszka?

Tak, w pewnym sensie tak jest. Zarówno producent szkła, jak i projektant samochodów starają się stworzyć interesujący obiekt. Mimo że stosujemy różne procedury technologiczne i mamy do dyspozycji zupełnie inne opcje, oboje chcemy stworzyć intrygujący przedmiot - klejnot do samochodu, kryształowy klejnot dla damy lub - w przypadku szklarza - dzieło sztuki dla wnętrza. Jesteśmy zarówno precyzyjni w swojej pracy, jak i wykorzystujemy atmosferę, którą tworzy szkło, stworzone przez światło i jego efekty.


Ostatnie newsy