Premiera na IAA Frankfurt

Premiera na IAA Frankfurt: Cyfrowy zestaw wskaźników z personalizacją ustawień ŠKODY KAROQ

Premiera na IAA Frankfurt: Cyfrowy zestaw wskaźników z personalizacją ustawień ŠKODY KAROQ

22. 8. 2017

Podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Samochodowych (Internationale Automobil-Ausstellung) we Frankfurcie, swoją premierę na stoisku ŠKODY świętować będzie cyfrowy zestaw wskaźników z personalizacją ustawień. Zrywająca z analogową tradycją technologia, po raz pierwszy w historii marki, pojawia się w nowym modelu KAROQ. Kierowcy oddane będą do dyspozycji cztery podstawowe widoki wskaźników, które mogą być indywidualnie konfigurowane. W modelu KAROQ nowoczesne technologie służą nie tylko kierowcy, również pasażerowie są stale połączeni z internetem dzięki modułowi WLAN, a funkcje ŠKODA Connect wzbogacają możliwości samochodu o zdalny dostęp do auta, nawigację w czasie rzeczywistym i wzywanie służb ratunkowych w awaryjnych sytuacjach.

Po raz pierwszy w historii samochód ŠKODY może zostać wyposażony w cyfrowy zestaw wskaźników. W modelu KAROQ kierowca będzie mógł wybierać spośród czterech różnych wersji widoku wyświetlacza: klasycznej, cyfrowej, cyfrowej z profilem informacyjnym i ograniczonej. Widoki te budują ramy dla wyświetlanych danych, które na ekranie może ustalić już sam kierowca z pomocą dotykowego wyświetlacza centralnego. Dane dotyczące multimediów, telefonu, asystentów kierowcy i statusu pojazdu mogą być wyświetlane tak z lewej, jak i z prawej strony oraz pośrodku panelu.

Dostępne widoki cyfrowego zestawu wskaźników:

Widok klasyczny zawiera prędkościomierz i obrotomierz w tradycyjnych, okrągłych formach po dwóch stronach panelu. Przestrzeń między nimi może być indywidualizowana: można na niej wyświetlić informacje dot. multimediów lub mapę nawigacji, która posiada także funkcję zoomu.

Widok cyfrowy zajmuje całą szerokość cyfrowego panelu, wyświetlając na nim dane dotyczące multimediów bądź mapę nawigacji. Pod i nad główną grafiką jest jeszcze pozostawione miejsce na wyświetlenie informacji np. na temat chwilowej prędkości wozu, rekomendacji biegu, rozpoznawania znaków, dystansu do zaprogramowanego celu bądź do następnego zakrętu na zaplanowanej trasie.

Widok cyfrowy z profilem informacyjnym posiada większą sekcję środkową, na której może być wyświetlana na przykład mapa. Dodatkowe informacje mogą być zawarte po lewej i prawej stronie, jak i nad tą sekcją. W miejscach tych może zostać wyświetlona na przykład chwilowa prędkość, graficzne instrukcje nawigacji, rekomendacje biegu bądź też całkowity czas podróży samochodem.

Widok ograniczony prezentuje duże wyświetlacze, na których można zawrzeć na przykład chwilową prędkość bądź dystans do celu. Pozostałe podstawowe dane będą wyświetlane na górze i na dole panelu. Jeśli kierowca korzysta z nawigacji, będzie ona instruowała go strzałkami wyświetlanymi pośrodku tego widoku.

ŠKODA KAROQ to najnowszy model czeskiej marki i kolejny krok w zakrojonej na szeroką skalę ofensywy marki w segmencie SUV. Do napędu ŠKODY KAROQ posłużą dwa silniki benzynowe oraz trzy wysokoprężne. Dodatkowo, pasażerowie modelu KAROQ mają możliwość stałego połączenia z internetem. Korzystający z łączności online system ŠKODA Connect poszerza funkcjonalność samochodu o możliwość zdalnego dostępu do samochodu, zmiany trasy nawigacji na podstawie danych o ruchu na drodze czy też wezwania służb ratunkowych na miejsce wypadku.

Nowa ŠKODA KAROQ będzie świętowała swoją "targową" premierę na zbliżających się Międzynarodowych Targach Samochodowych we Frankfurcie.